V minulém týdnu jste viděli (tohle je opravdu jako seriál na pokračování!), jak Lucka nakombinovala jedny pruhované šaty na 5 způsobů. Teď si tenhle úkol na sebe beru já. Pro svou pětidenní výzvu jsem si vybrala taky pruhovaný kousek - krémové cullotes. Už loni jsem si zamilovala, jak tyhle volné kalhoty vypadají a jak pohodlné jsou. Tenhle rok už je vídám všude, v různých kombinacích vzorů i barev. 


Nejdřív jsem se bála, jestli zvládnu vymyslet tolik kombinací, protože jsem chtěla, aby to byly outfity dostatečně zajímavé pro tohle video. Nakonec jsou to kombinace poměrně jednoduché a běžné, ale myslím, že každá má svůj charakter a hlavně - každá mě fakt bavila! 

První den jsem zvolila kombinaci s červenou halenkou s romantickými volánky na ramínkách. Tento outfit se mi líbil asi ze všech úplně nejvíc a to díky kontrastu sytě červené a krémové.

Culottes - ONLY, halenka - Vero Moda, náhrdelník - Pieces, batoh - Century21, boty - DestroyDo dalšího outfitu jsem si vzala černou mikinu s trochu netradičním střihem. Má trošku balónové rukávy a pásek. Z kalhot jsem pásek tentokrát vyndala, protože jedna mašle je až až.

Culottes - ONLY, mikina - Jacqueline de Yong, boty - Destroy, kabelka - Pieces


Ve středu jsem ráno dost pospíchala a to, že jsem věděla, že si musím vzít culottes mi dost pomohlo se zkrácením doby přípravy. Když pospíchám, vsázím na kombinaci, která bude zaručeně fungovat a nebudu se muset víckrát převlékat. Zvítězilo bílé tílko, tenisky a jen jeden barevný prvek - kabelka.

Culottes - ONLY, top - ONLY, kabelka - Rebecca Minkoff (podobná), boty - ReebokDalší den jsem zvolila oblíbenou kombinaci, která podle mě krásně barevně ladí - krémová, tlumená žlutá, hnědá a džínovina.

Culottes - ONLY, top - C&A (podobný), džínové kimono - Levi's (podobné), sandálky - Baťa, batoh - PiecesUteklo to jako blázen a já už oblékala pátou kombinaci. Tentokrát pohodlné tričko s výšivkami kytek a jednoduchý cardiganový svetr.

Culottes - ONLY, cardigan - Jacqueline de Yong, tričko - Bershka, brýle - H&M (podobné), sandálky - Baťa

Nakonec mě překvapilo, jak jednoduše se mi tyhle kalhoty kombinovaly. Jemný vzor a neutrální barva z nich udělala poměrně základní kousek, který se hodil do tolika outfitů, že mi ani dny této výzvy nestačily.

Jak se vám outfity líbily? Co by mělo být v naší výzvě příště?

16 komentářů

 1. Tyhle clanky me strasne bavi! Super inspirace. :) Muj favorit je definitivne stredecni outfit!

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělá inspirace! Všechny outfity jsou moc povedené. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Úterý je top, ta mikča je super jak je jinak řešená a přitom stále minimalistická :)

  https://cakovamichelle.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 4. Thank you very much. i think a lot of people are looking for such a content from you. hope you will have more share such.

  OdpovědětVymazat
 5. Hrozne moc milujem takéto články. :) Opäť raz veľmi podarený a každý outfit je paráda. ;)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovědětVymazat
 6. Všechny outfity jsou moc krásné, ale nejspíš u mě vede středa :)

  OdpovědětVymazat
 7. Všechny outfity byli bezva a nejlepší byl určitě 4 a 5 outfit. Do příští výzvy bych chtěl džínovou vestu.

  OdpovědětVymazat
 8. We are direct mandate to providers and facilitators of all types of Bank Guarantee (BG), SBLC for Lease and Purchase. We engage in MTN, PPP programs, MT109, MT799, MT760, Loans, Sale and Lease of Financial Instruments. In addition we have a
  track record of 100% deliverance rate with the best workable procedures in the Financial Instruments industry. Our providers are very reliable and ready to transact.

  We have an excellent relationship with top rated banks in both Europe and Asia, Stock brokers and financial institutions all over the world. Within a short and transparent transaction period we can provide the SBLC/BG for your Heavy/Light project funding.

  We look forward to your cooperation as we establish a successful business relationship. Anticipating your inquiry

  Email: tekstructuredfinanceltd@gmail. com
  Skype: tekstructuredfinanceltd

  Regards
  David Thomas
  TEK STRUCTURED FINANCE LTD
  BROKERS ARE WELCOME

  OdpovědětVymazat
 9. Do you need an urgent loan today? Are you thinking of clearing debt or you have intentions of starting a new business? We offer loans at low interest of 3% for personal and business purposes! We also offer easy approval and fast transfer as guaranteed by our insurance company. Interested persons should contact Mr Thomas with Email: Thomasrivera101@outlook.com or Call Phone: +1-(631)-542-4685

  OdpovědětVymazat
 10. We are direct mandate to providers and facilitators of all types of Bank Guarantee (BG), SBLC for Lease and Purchase. We engage in MTN, PPP programs, MT109, MT799, MT760, Loans, Sale and Lease of Financial Instruments. In addition we have a track record of 100% deliverance rate with the best workable procedures in the Financial Instruments industry. Our providers are very reliable and ready to transact.


  We have an excellent relationship with top rated banks in both Europe and Asia, Stock brokers and financial institutions all over the world. Within a short and transparent transaction period we can provide the SBLC/BG for your Heavy/Light project funding.

  We look forward to your cooperation as we establish a successful business relationship. Anticipating your inquiry

  Email: tekstructuredfinanceltd@gmail. com
  Skype: tekstructuredfinanceltd

  Regards
  David Thomas
  TEK STRUCTURED FINANCE LTD
  BROKERS ARE WELCOME

  OdpovědětVymazat
 11. I can now get the idea for get change font size in windows.

  OdpovědětVymazat

 12. Do You Seek Funds To Pay Off Credits and Debts? { FIFOCapitals@gmail.com } Is Here To Put A Stop To Your Financial Problems. We Offer All Kinds Of Loan (Personal Loan, Commercial Loan, etc.) We Give Out Loan With An Interest Rate Of 1.00%. Interested Applicants Should Contact Us Via Email: FIFOCapitals@gmail.com

  Please Fill the Application Form Below:
  - Complete Name:
  - Loan Amount Needed:
  - Loan Duration:
  - Purpose Of Loan:
  - City / Country:
  - Telephone:
  - How Did You Hear About Us:

  If You Are Interested To Get A Loan Then Kindly Write Us With The Loan Requirement. Please, Contact Us via email: FIFOCapitals@gmail.com,,,

  OdpovědětVymazat

 13. We are project funder as well as financial lender. We have BG/SBLC specifically for BUY/LEASE at a leasing price of 4%+1% of face value Issuance by HSBC London and many other 25 top AA rated Bank in Europe, Middle East or USA. We also secure funding. Also We are into the provision of short term and long term business/personal loans for both small and large scale business funds.

  FOR LEASING OF BG/SBLC

  MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M

  LEASING FEE = 4%+1%


  FOR PURCHASE OF FRESH CUT BG/SBLC

  PRICE = 32%+1%

  MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M

  Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and are 100% protected. In complete confidence, we will work together for the benefits of all parties involved.

  Name: Abdul selim gul

  Contact Email: easyfinanceltd980@gmail.com

  OdpovědětVymazat

 14. We Facilitate Bank instruments SBLC for Lease and Purchase. Whether you are a new startup, medium or large establishment that needs a financial solution to fund/get your project off the ground or business looking for extra capital to expand your operation,our company renders credible and trusted bank guarantee provider who are willing to fund and give financing solutions that suits your specific business needs.

  We help you secure and issue sblc and bank guarantee for your trade, projects and investment from top AA rated world Banks like HSBC, Barclays, Dutch Ing Bank, Llyods e.t.c because that’s the best and safest strategy for our clients.e.t.c

  DESCRIPTION OF INSTRUMENTS

  1. Instrument: Funds backed Bank Guarantee(BG) ICC-600

  2. Currency : USD/EURO

  3. Age of Issue: Fresh Cut

  4. Term: One year and One day

  5. Contract Amount: United State Dollars/Euros (Buyers Face Value)

  6. Price : Buy:32%+1, Lease: 4%+2

  7. Subsequent tranches: To be mutually agreed between both parties

  8. Issuing Bank: Top RATED world banks like HSBC, Barclays, ING Dutch Bank, Llyods e.t.c

  9. Delivery Term: Pre advise MT199 or MT799 first. Followed By SWIFT MT760

  10. Payment Term: MT799 & Settlement via MT103

  11. Hard Copy: By Bank Bonded Courier


  Interested Agents,Brokers, Investors and Individual proposing international project funding should contact us for directives.We will be glad to share our working procedures with you upon request.  Name: Muhammed Emir Harun

  Contact Mail :info.financewizardltd@gmail.com

  Skype: info.financewizardltd@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 15. Contact: Gary Snyder
  Skype ID: readysteadyfinancesltd
  Email: readysteadyfinancesltd@gmail.com
  Tele: +447031912976

  PARTICULAR INSTRUMENTS BANK

  Instrument: Fully Cash / Bank Guarantee (Standard ICC format)
  Age: Fresh Cut
  Interest Rate: ZeroCoupon
  Duration: One (1) year and One (1) day
  Currency: USD / Euro
  Menu Bank: WEB Top
  Amount: As Suggested by Beneficiaries
  Initial Deposit: Applies to Instrument Value Required
  Invoice Price: Four (4%) Percent of Face Value minus Paid Initial Payment
  Intermediate Fee: One Percent (1%) of the Face Value is paid by the Beneficiary
  Tranche: As per the agreed tranche schedule
  Shipping: Swift MT799 / MT760
  Payment: Swift MT103 (Wire Transfer)

  OdpovědětVymazat