Ahoj všichni! Tak konečně jsem se k tomu dostala a dneska bych se s vámi chtěla podělit o svojí zkušenost s pěstováním avokád z pecky. Myslím, že jsem na to narazila úplně náhodou před rokem na YouTube, a tak mě to nadchlo, že jsem se rozhodla, že prostě chci zkusit sama něco vypěstovat.

Jak to dopadlo s mými hrášky a ředkvičkami jste asi všichni viděli na instagramu nebo v nějakém vlogu - ne moc dobře :D. Zkoušela jsem potom ještě i jahody ze semínek přímo z jahod a citrus z pecky od citrónu a pomeranče, ale ty mi ani nenaklíčili... S avokády mi to jde zatím nejlíp. I když to teda ze začátku chtělo hodně trpělivosti (hlavně Kuba musel mít docela trpělivost, když se nám po bytě "válelo" devět skleniček s peckami a nebylo skoro z čeho pít :D).

Vyzkoušela jsem celkem tři metody a všechny tři fungovaly. Jen ne s každou peckou. Z těch asi devíti, které jsem nechávala naklíčit vyrostly rostlinky jen z pěti. Ty ostatní vypadají pořád stejně, nebo zplesnivěly....

VE VODĚ

Asi nejznámější metoda pěstování avokád je ta ve vodě. Stačí opatrně vyjmout pecku z avokáda, opláchnout ji, zapíchnout do ní tři špeje a postavit ji na skleničku s vodou tak, aby voda sahala tak do poloviny pecky. Je důležité zjisti, kde má pecka vršek a kde spodek, aby nebyla ve vodě obráceně. Spodek je většinou kulatější a placatější a vršek jde do špičky.

Na internetu a v různých videích jsem ještě viděla jeden tip, a to nechat pecku nejprve pár hodin celou ponořenou ve vodě, a potom opatrně oloupat tu její vrchní, hnědou slupku. Klíčení by ptom mělo být rychlejší. Za sebe musím říct, že jsem to zkoušela, ale neviděla úplně rozdíl mezi tím, jestli byla oloupaná, nebo ne. Ale rozhodně tím nic nezkazíte!


Sklenici s peckou umístěte na světelné, teplé místo... no a potom už přichází na řadu čekání. Nezapomínejte pecku hlídat a dolévat vodu, aby byla neustále ponořená a dobré je i vodu jednou za čas vyměnit. Jinak bude zelenat a smrdět... Fáze růstu rostlinky můžete vidět na první fotce.

Tahle fáze může trvat několik týdnů, ale i několik měsíců - někteří z vás mi psali, že jim trvalo až čtyři měsíce, než avokádo začalo mít kořínky. Já jsem u téhle metody viděla kořínek většinou tak po šesti týdnech. Nejprve tedy uvidíte, že pecka začíná trochu praskat a dělí se na dvě poloviny. Zespodu vyroste jeden kořínek a chvilku ještě trvá, než vyroste stonek a lístky. Ve chvíli, kdy má rostlinka už prvních pár listů, můžete ji přesadit do květináče. U přesazování je důležité, aby byla zase zasazená jen do půlky a půlka pecky koukala na povrchu nad zeminou. Avokádovník zalévám celkem často, většinou tak dvakrát týdně. Ale on si o to i sám řekne, protože celkem rychle vypadá smutně a má svěšené listy.

V PYTLÍKU

Druhá metoda, o které jsem si četla na internetu je metoda klíčení ve vlhkém papírovém ubrousku a v pytlíku. Já jsem jí vyzkoušela tak trochu omylem, když jsme si v létě ve Francii koupili avokádo a já posedlá pěstováním jsem se rozhodla, že francouzská rostlinka by se mi rozhodně hodila do sbírky. Zabalila jsem proto pecku do vhlké papírové utěrky, dala do pytlíku, do taštičky s kosmetikou a do kufru. 

No a pak jsem na to úplně zapomněla a asi za tři týdny, když jsme se vrátili a já hledala kosmetiku, tak jsem tam našla pecku s krásným kořínkem a začínajícím stonkem. Přemístila jsem jí ještě na pár týdnů do skleničky s vodou, a když povyrostla, tak jsem jí zasadila.

Rozhodně to bylo ze všech pecek nejrychlejší, ale možná to byla jen náhoda. Znovu už jsem tuhle metodu nezkoušela.

V KVĚTINÁČI

A poslední metoda je už přímo v květináči. Stačí očištěnou pecku vložit do hlíny - zase tak, aby půlka koukala ven - a pravidelně ji zalévat. U téhle metody je důležité, aby hlína nikdy nevyschla. Musí být neustále vlhká.

Ještě jsem jako tip četla, že je dobré květináč zakrýt sáčkem nebo fólií a vytvořit tak takový malý skleník. Já jsem to zkoušela bez toho a asi po dvou měsících mi začal v květináči růst stonek a teď už mám malou rostlinku.

Zkoušeli jste někdy pěstovat avokádovník z pecky? Nebo nějakou jinou rostlinku z pecky nebo ze semínka? Dejte mi vědět, ať vím, co mám zkusit příště. Blíží se jaro a léto a to bude nejlepší období!

54 komentářů

 1. Skvělé tipy, je super, že si je sepsala všechny na jedno místo :) Já sama bych asi na pěstování avokáda z pecky neměla trpělivost, ale mého taťku to chytlo a podařilo se mu už vypěstovat pár rostlinek :)

  Another Dominika

  OdpovědětVymazat
 2. Já jsem četla že avokádovník už od 4 roky začíná plodit malé avokáda.��‍♀️����

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já zas viděla v nějakém videu že po devíti letech, ale jenom pokud je zasazený ven a v tropech :D. Tak uvidíme!

   Vymazat
 3. Co ty ředTkvičky, Lucko ����

  OdpovědětVymazat
 4. Mně se to ještě nikdy nepodařilo, vždycky mi vykořenilo a tím to skončilo..A to jsem to nevzdávala i půl roku :D

  OdpovědětVymazat
 5. To vypadá tak jednoduše a já si vždycky myslela, kdo ví jaká to není věda :D Jenomže já na rostlinky nemám talent a určitě bych jen obětovala tucet nevinných avo peciček :D:/ Jakou metodu sis oblíbila nejvíce, Luci? :) z první fotky je vidět, že je rostlinkám u tebe dobře (y)

  www.knihtester.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jee děkuju! Já na ně ale taky nemám talent, jenom mě to baví :D. Ale zdaleka ne všem se daří teda... Ve finále mi nejlepší přijde zasadit to rovnou do květináče... protože se ti alespoň doma neválí milion sklenic s vodou.

   Vymazat
 6. Pani, to je uzasny napad!!! <3
  Sandra / http://shineoffashion.com/

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj, to je super, že jsi tenhle článek napsala, všechny ty metody zkusím. Já jsem asi před 2 týdny zkusila tu metodu s pytlíkem a teď jsem zjistila že mi po povrchu praskají a jde vidět to bílí pod tou hnědou vrstvou (já nevím jak se to jmenuje). No a chtěla bych se tě zeptat jestli nevíš co by to mohlo znamenat?

  Děkuji za odpověď a hezký den.

  OdpovědětVymazat
 8. Ahoj, můžu se zeptat jak je to pak s těmi plody? Za jak dlouho teda asi začnou růst a jestli jsou pak skutečně jedlé? :D Nemusí to být v tom skleníku?

  OdpovědětVymazat
 9. Thank you for posting this article, it was really helpfull. Great Article.

  OdpovědětVymazat
 10. Zkoušela jsem to tolikrát a ani jednou se mi pecka neuchytila. Ale když jsem jí sázela mamce u ní doma a myslela jsem si, že jsem to sázení zkazila a že jí nejspíš také neporoste, tak opak je pravdou. Mamka pecce nedává nějakou péči a už jí má v hlíně a má nádhernou velkou rostlinku. Život je nefér :-D

  Přeji Ti krásný a úspěšný nový rok!
  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat
 11. Já jsem jí vyzkoušela tak trochu omylem, když jsme si v létě ve Francii koupili avokádo a já posedlá pěstováním jsem se rozhodla, že francouzská rostlinka by se mi rozhodně hodila do sbírky Buy Essay Online

  OdpovědětVymazat
 12. Přidávám i můj komentář do avokádového klubu :) Nechala jsem se také unést avokádovým pěstováním,ale trochu jinak. Žiji v Reykjavíku na Islandu a zdejší voda není s chemií, tudíž její smrad vás odradí. Ale myslím že mým šesti popraskaným peckám, které nemám sloupnuté velice zdejší voda vyhovuje. U všech šesti avokád vidím, že jsou popraskaná a dokonce u dvou je vidět malý kořínek v prasklince. Přeji mnoho trpělivosti s pěstováním.

  OdpovědětVymazat
 13. Students have many types problem related to college assignment. So we have well educated expert for writing assignment. If you have any problem in writing assignment . then Don’t worry because we provide best Assignment Help Online and free plagiarism assignment.

  OdpovědětVymazat
 14. Interesting information and attractive.This blog is really rocking... Yes, the post is very interesting and I really like it.I never seen articles like this. I meant it's so knowledgeable, informative, and good looking site. I appreciate your hard work. Good job.
  Kindly visit us @
  Sathya Online Shopping
  Buy AC Online | AC Online Shopping | AC Price | Buy Air Conditioner Online
  Inverter Split AC | Best Inverter AC | Split AC Price | Buy Split AC Online
  Smart LED TV | Smart TV Price | LED TV Online | Buy LED TV Online
  Laptop Online | Laptop Price | Buy Laptop Online | Best Laptop
  Buy HD LED TV
  Buy Ultra HD TV Online
  Buy Mobile Online | Buy Smartphone Online in India

  OdpovědětVymazat
 15. Your vision is coming out, or just a verbal statement. pedal the gas pedal for the smoke exhaust happy wheels basketball legends game

  OdpovědětVymazat
 16. Hire UK assignment writers for taking assignment help UK in your assignments from students assignment help. We offer all type of assignment help to the students worldwide.

  OdpovědětVymazat
 17. Thanks for sharing this wonderful post which is very informative.
  Java Assignment Help

  OdpovědětVymazat
 18. Nursing is a vast subject and I got to know about the scope of this vast subject after reading this blog. Now, I got to know why students need nursing assignment help  from experts. My friends have recommended me to use the services of Online Assignment Expert. This is because their assignment experts handle even the trickiest programming codes with ease!
  Thus, from now on whenever I would require Online Assignment Help, I would knock the doors of the it assignment help experts of online assignment expert.

  OdpovědětVymazat
 19. SingaporeAssignmentHelp.com provides the best Myassignment help in stages such as title selection, outline, proposal, chapter and full dissertation. Whereby, As a result, the students of the University and the customers of the assignment are satisfied and they get the plagiarism free work.

  OdpovědětVymazat
 20. I really enjoy your article. Thank you so much for sharing these amazing tips I must say you are an incredible writer, I love the way you describe things. Please keep sharing. Translate Tagalog to English

  OdpovědětVymazat
 21. Cheapest Assignment Help Writing Service with Seasonal Discounts Offer Upto 30% Off
  Have you been stuck with your assignment for way too long? Well, you will be glad to know that all your problems are about to be solved. When you have been looking for any kind of help, here we have the most professional my assignment help for the students in the form of online assignment help. GotoAssignmentHelp has the best set of experts on their board and that is the reason why they guarantee you best my assignment services. Give the details of economics assignment and be assured of getting the best assignment help online.

  OdpovědětVymazat
 22. Assignment Help Singapore we have a year of good experience in tutoring and providing assignment help to the student of Singapore and most of our assignments help tutors are having professional experience in their respective fields.

  OdpovědětVymazat
 23. Are you mechanical students and searching mechanical engineering assignment help? if yes then do not worry about this because MyAssignmentHelp is providing the best assignment help at affordable price.

  OdpovědětVymazat
 24. This is your chance to get ahead from the rest of your class. Let our 3000+ CPM homework helpers aid you in submitting a homework assignment that never fails to make the mark.

  OdpovědětVymazat
 25. A very high level post with a knowledgeable information .thanks you for giving me such a nice information. If you need any college level Assignment Help at reliable quality with better work. Kindly visit Ideal assignment help.

  OdpovědětVymazat
 26. 1) Unpack Printer
  2) Connect Power & Set Preferences
  3) Install & Align the ink cartridges
  • Open the ink cartridge access door.
  • Pause till the carriage is idle and silent before you proceed
  • Eliminate the tape on the ink cartridges before inserting them in the carriage.
  • Close the cartridge access door & follow orders on the printer.
  • For print quality purposes, the printer may print an alignment page.
  • Follow the orders on the alignment page to complete the ink cartridge alignment.
  4) Load paper into the input tray
  5) Download, install software and connect printer
  6) Register the printer
  7) Sign up for HP Instant Ink
  This is the process of Hp wireless printer setup. Follow discussed point you can set your printer easily. https://www.hpprintersupportpro.com/hp-wireless-printer-setup
  hp wireless printer setup
  hp wireless printer
  hp wireless printer software
  hp printer setup
  OdpovědětVymazat
 27. Good source of information! Your post shares all information of the Assignment Help in a detailed manner. If you want to place your order for assignment completion, browse the website greatassignmenthelp to connect with the highly experienced writers.
  Assignment Help Online
  Online Assignment Help
  Assignment Help Online Services
  Assignment Helper
  Assignment Assistance
  Assignment Help Experts
  Online Assignment Help Services

  OdpovědětVymazat
 28. It is amazing post, i am really impressed of your post. It’s really useful. Thank you for sharing this article. Get online Assignment help in Australia. We have a dedicated writer team they help all your queries. Assignment Help Sydney

  OdpovědětVymazat
 29. ​Diploma in disaster managemnet course offered by Ignou teach student that how can they help to other people and what corrective measures should be taken at the time of need, Ignou ask student to write IGNOU PGDDM Project so they can have knowledge about the ground by doing the survey and data collection. Ignouproject offers mpap 01 project to all the leraners.

  OdpovědětVymazat
 30. Nice Post! When you are facing technical errors related to Quicken, our technical experts are technically experienced for solving common quicken problems in very nominal charges. We are technically known for solving all technical issues related to Quicken. Our Quicken Help is open 24 hours to provide instant solutions for any difficulty.
  Quicken Customer Service
  Quicken Customer Service Phone Number
  Quicken Customer Service Number
  Quicken Customer Support Number
  Quicken Customer Support Phone Number
  Quicken Customer Support
  quicken.com/support
  www.quicken.com/support
  Quicken support Phone number
  Quicken Support Number
  Quicken support
  Quicken Error CC-501
  Quicken Error CC-502
  quicken error cc-503
  Quicken won't open
  quicken won't open after update

  OdpovědětVymazat
 31. Very nice!!! This is really good blog information thanks for sharing. We are a reliable third party Quickbooks online backup company, offering technical support for various types of technical errors.

  OdpovědětVymazat
 32. How to how to connect canon printer to wifi in simply
  Connecting your Canon printer to your Wi-Fi is very easy once you follow these steps:
  • With the power button turn on your printer.
  • Click setting button
  • After that click arrow button>
  • Go to device setting
  • Click OK
  • Click arrow button > you see LAN Settings and then click OK.
  • Click arrow button > you go to wireless LAN setup and then click OK.
  • The printer will start searching for a Wi-Fi network; for now, the light will be blinking.
  • If the searching process takes too long, you can press Stop, and it’ll go to wireless LAN setup, standard setup. Press OK.
  • Click arrow button >until you find your Wi-Fi network and then click OK.
  • Enter your password for the Wi-Fi and click OK.
  • Press OK again once the screen says Connected.
  This is the method of connecting your printer to Wi-Fi.

  OdpovědětVymazat

 33. Geek Squad Tech Support provides the best technical help and guidance. Get in touch with extensively trained tech support team for all sort of queries and issues regarding your devices. You can contact Geek Squad round the clock according to your convenience.

  OdpovědětVymazat
 34. Get the solutions to all the technical issues with all your electronic appliances at Geek Squad Tech Support. Avail wide no of services, on-site, and over the Internet via remote access and In-store, and also provides 24/7 telephone and emergency on-site support. Reach the experts at Geek Squad Tech Support for removing all technical glitches with your devices

  OdpovědětVymazat

 35. Geek Squad Webroot being an antivirus software is very crucial in respect to today's time. The experts working behind the toll-free helpline of this antivirus are great at resolving all your virus and malware issues. Call <Geek Squad now for expert help, anytime.

  OdpovědětVymazat
 36. Geek Squad Protection is an insurance plan offered by Geek Squad experts for customer ease. Under this plan you need not to pay labor cost or instruments retrieved while fixing the damage. Contact us for Geek squad protection plan renewal.


  OdpovědětVymazat
 37. HP printer support is active helpline that is available round the clock to resolve Hp printer problems. If you face any problem with your printer like device is not working properly, paper jamming issue, cable wire problem and others then reach experts of HP Printers Support Number and get instant help.

  OdpovědětVymazat
 38. Hire Assignment helps online services to complete your academic work from AllAssignmentHelp.com, the most trusted and reputable Assignment Help company. Here we provide you with the best assignment services by our experts for college or university students who are fluent in providing any type of academic writing.
  Accounting Homework Help
  Allassignmenthelp Reviews

  OdpovědětVymazat
 39. Dell Printer Support is a team of well experienced experts who takes care of your dell device problems. If face any problem with your device like your device is crashed, device is not working properly, paper jamming or others then contact at Dell Printer Support Phone Number and get instant help.

  OdpovědětVymazat
 40. Acer Support is a team of well experienced experts who takes care of your Acer devices. If you are facing any problem with your Acer device like your device is crashed, device is not working properly or any other problem then contact toll free number of Acer Tech Support and get instant help.

  OdpovědětVymazat
 41. Brother Printer Support is a team of well experienced experts available round the clock to resolve your printer problems. If you face any problem with your device like cable problem, cartage problem, paper jamming and others then reach the experts at Brother Printer Support Phone Number toll free number and get instant help.

  OdpovědětVymazat
 42. I suggest everyone to choose Assignment Help Australia for getting the best guidance in their academia. The proficient experts assist as per the requirements and learning styles desired by the university.

  OdpovědětVymazat
 43. Mám další tip na pěstování, a tím je mango! Pěstovala jsem dvě pecky v pytlíku (dle metody "Kvítek v bytě" a z obou mám zasazenou rostlinku! Nepředpokládám, že bych měla takový talent (občas jsem na tu druhou i zapomněla), spíš si myslím, že tomu mangu to jde samo...takže doporučuji vyzkoušet. Markéta K.

  OdpovědětVymazat
 44. Avokádo klíčím každý rok,..letos zkouším i datle :)
  andie-chambers.com

  OdpovědětVymazat