Ahoj všichni! Tak konečně jsem se k tomu dostala a dneska bych se s vámi chtěla podělit o svojí zkušenost s pěstováním avokád z pecky. Myslím, že jsem na to narazila úplně náhodou před rokem na YouTube, a tak mě to nadchlo, že jsem se rozhodla, že prostě chci zkusit sama něco vypěstovat.

Jak to dopadlo s mými hrášky a ředkvičkami jste asi všichni viděli na instagramu nebo v nějakém vlogu - ne moc dobře :D. Zkoušela jsem potom ještě i jahody ze semínek přímo z jahod a citrus z pecky od citrónu a pomeranče, ale ty mi ani nenaklíčili... S avokády mi to jde zatím nejlíp. I když to teda ze začátku chtělo hodně trpělivosti (hlavně Kuba musel mít docela trpělivost, když se nám po bytě "válelo" devět skleniček s peckami a nebylo skoro z čeho pít :D).

Vyzkoušela jsem celkem tři metody a všechny tři fungovaly. Jen ne s každou peckou. Z těch asi devíti, které jsem nechávala naklíčit vyrostly rostlinky jen z pěti. Ty ostatní vypadají pořád stejně, nebo zplesnivěly....

VE VODĚ

Asi nejznámější metoda pěstování avokád je ta ve vodě. Stačí opatrně vyjmout pecku z avokáda, opláchnout ji, zapíchnout do ní tři špeje a postavit ji na skleničku s vodou tak, aby voda sahala tak do poloviny pecky. Je důležité zjisti, kde má pecka vršek a kde spodek, aby nebyla ve vodě obráceně. Spodek je většinou kulatější a placatější a vršek jde do špičky.

Na internetu a v různých videích jsem ještě viděla jeden tip, a to nechat pecku nejprve pár hodin celou ponořenou ve vodě, a potom opatrně oloupat tu její vrchní, hnědou slupku. Klíčení by ptom mělo být rychlejší. Za sebe musím říct, že jsem to zkoušela, ale neviděla úplně rozdíl mezi tím, jestli byla oloupaná, nebo ne. Ale rozhodně tím nic nezkazíte!


Sklenici s peckou umístěte na světelné, teplé místo... no a potom už přichází na řadu čekání. Nezapomínejte pecku hlídat a dolévat vodu, aby byla neustále ponořená a dobré je i vodu jednou za čas vyměnit. Jinak bude zelenat a smrdět... Fáze růstu rostlinky můžete vidět na první fotce.

Tahle fáze může trvat několik týdnů, ale i několik měsíců - někteří z vás mi psali, že jim trvalo až čtyři měsíce, než avokádo začalo mít kořínky. Já jsem u téhle metody viděla kořínek většinou tak po šesti týdnech. Nejprve tedy uvidíte, že pecka začíná trochu praskat a dělí se na dvě poloviny. Zespodu vyroste jeden kořínek a chvilku ještě trvá, než vyroste stonek a lístky. Ve chvíli, kdy má rostlinka už prvních pár listů, můžete ji přesadit do květináče. U přesazování je důležité, aby byla zase zasazená jen do půlky a půlka pecky koukala na povrchu nad zeminou. Avokádovník zalévám celkem často, většinou tak dvakrát týdně. Ale on si o to i sám řekne, protože celkem rychle vypadá smutně a má svěšené listy.

V PYTLÍKU

Druhá metoda, o které jsem si četla na internetu je metoda klíčení ve vlhkém papírovém ubrousku a v pytlíku. Já jsem jí vyzkoušela tak trochu omylem, když jsme si v létě ve Francii koupili avokádo a já posedlá pěstováním jsem se rozhodla, že francouzská rostlinka by se mi rozhodně hodila do sbírky. Zabalila jsem proto pecku do vhlké papírové utěrky, dala do pytlíku, do taštičky s kosmetikou a do kufru. 

No a pak jsem na to úplně zapomněla a asi za tři týdny, když jsme se vrátili a já hledala kosmetiku, tak jsem tam našla pecku s krásným kořínkem a začínajícím stonkem. Přemístila jsem jí ještě na pár týdnů do skleničky s vodou, a když povyrostla, tak jsem jí zasadila.

Rozhodně to bylo ze všech pecek nejrychlejší, ale možná to byla jen náhoda. Znovu už jsem tuhle metodu nezkoušela.

V KVĚTINÁČI

A poslední metoda je už přímo v květináči. Stačí očištěnou pecku vložit do hlíny - zase tak, aby půlka koukala ven - a pravidelně ji zalévat. U téhle metody je důležité, aby hlína nikdy nevyschla. Musí být neustále vlhká.

Ještě jsem jako tip četla, že je dobré květináč zakrýt sáčkem nebo fólií a vytvořit tak takový malý skleník. Já jsem to zkoušela bez toho a asi po dvou měsících mi začal v květináči růst stonek a teď už mám malou rostlinku.

Zkoušeli jste někdy pěstovat avokádovník z pecky? Nebo nějakou jinou rostlinku z pecky nebo ze semínka? Dejte mi vědět, ať vím, co mám zkusit příště. Blíží se jaro a léto a to bude nejlepší období!

24 komentářů

 1. Skvělé tipy, je super, že si je sepsala všechny na jedno místo :) Já sama bych asi na pěstování avokáda z pecky neměla trpělivost, ale mého taťku to chytlo a podařilo se mu už vypěstovat pár rostlinek :)

  Another Dominika

  OdpovědětVymazat
 2. Já jsem četla že avokádovník už od 4 roky začíná plodit malé avokáda.��‍♀️����

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já zas viděla v nějakém videu že po devíti letech, ale jenom pokud je zasazený ven a v tropech :D. Tak uvidíme!

   Vymazat
 3. Co ty ředTkvičky, Lucko ����

  OdpovědětVymazat
 4. Mně se to ještě nikdy nepodařilo, vždycky mi vykořenilo a tím to skončilo..A to jsem to nevzdávala i půl roku :D

  OdpovědětVymazat
 5. To vypadá tak jednoduše a já si vždycky myslela, kdo ví jaká to není věda :D Jenomže já na rostlinky nemám talent a určitě bych jen obětovala tucet nevinných avo peciček :D:/ Jakou metodu sis oblíbila nejvíce, Luci? :) z první fotky je vidět, že je rostlinkám u tebe dobře (y)

  www.knihtester.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jee děkuju! Já na ně ale taky nemám talent, jenom mě to baví :D. Ale zdaleka ne všem se daří teda... Ve finále mi nejlepší přijde zasadit to rovnou do květináče... protože se ti alespoň doma neválí milion sklenic s vodou.

   Vymazat
 6. Pani, to je uzasny napad!!! <3
  Sandra / http://shineoffashion.com/

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj, to je super, že jsi tenhle článek napsala, všechny ty metody zkusím. Já jsem asi před 2 týdny zkusila tu metodu s pytlíkem a teď jsem zjistila že mi po povrchu praskají a jde vidět to bílí pod tou hnědou vrstvou (já nevím jak se to jmenuje). No a chtěla bych se tě zeptat jestli nevíš co by to mohlo znamenat?

  Děkuji za odpověď a hezký den.

  OdpovědětVymazat
 8. Ahoj, můžu se zeptat jak je to pak s těmi plody? Za jak dlouho teda asi začnou růst a jestli jsou pak skutečně jedlé? :D Nemusí to být v tom skleníku?

  OdpovědětVymazat
 9. Thank you for posting this article, it was really helpfull. Great Article.

  OdpovědětVymazat
 10. Zkoušela jsem to tolikrát a ani jednou se mi pecka neuchytila. Ale když jsem jí sázela mamce u ní doma a myslela jsem si, že jsem to sázení zkazila a že jí nejspíš také neporoste, tak opak je pravdou. Mamka pecce nedává nějakou péči a už jí má v hlíně a má nádhernou velkou rostlinku. Život je nefér :-D

  Přeji Ti krásný a úspěšný nový rok!
  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat
 11. Já jsem jí vyzkoušela tak trochu omylem, když jsme si v létě ve Francii koupili avokádo a já posedlá pěstováním jsem se rozhodla, že francouzská rostlinka by se mi rozhodně hodila do sbírky Buy Essay Online

  OdpovědětVymazat
 12. Přidávám i můj komentář do avokádového klubu :) Nechala jsem se také unést avokádovým pěstováním,ale trochu jinak. Žiji v Reykjavíku na Islandu a zdejší voda není s chemií, tudíž její smrad vás odradí. Ale myslím že mým šesti popraskaným peckám, které nemám sloupnuté velice zdejší voda vyhovuje. U všech šesti avokád vidím, že jsou popraskaná a dokonce u dvou je vidět malý kořínek v prasklince. Přeji mnoho trpělivosti s pěstováním.

  OdpovědětVymazat
 13. Mám další tip na pěstování, a tím je mango! Pěstovala jsem dvě pecky v pytlíku (dle metody "Kvítek v bytě" a z obou mám zasazenou rostlinku! Nepředpokládám, že bych měla takový talent (občas jsem na tu druhou i zapomněla), spíš si myslím, že tomu mangu to jde samo...takže doporučuji vyzkoušet. Markéta K.

  OdpovědětVymazat
 14. Avokádo klíčím každý rok,..letos zkouším i datle :)
  andie-chambers.com

  OdpovědětVymazat
 15. Ahoj, je jedno jakou použiji na jeho zasazení hlínu? A jaké si pěstovala avokáda- bio nebo klasická?
  Děkuji za odpověď🙂🌱

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já použila hlínu pro pokojovky, ale asi by byl fajn i klasický zahradnický substrát :)). A nejlépe mi vyrostla bio avokáda.

   Vymazat
 16. my jsme ted na pul cesty, asi po 7 tydnech nam vyrasily korinky, ted praskla pecka i nahore a cekame na stonek s lustky. Je to beh na dlouhou trat a chce to trpelivost. L

  OdpovědětVymazat
 17. Ahoj a díky za postupy - v březnu jsem zkusila vodní cestu a teď už má rostlinka kolem 20 cm a krásně zelená :D

  OdpovědětVymazat
 18. Neuvěřitelný, jak se všem daří, já už zkouším asi 15. pecku a doufám, že to konečně vyjde, protože zatím nic a už to zkouším přes půl roku :D

  OdpovědětVymazat
 19. Jé, zkoušela jsem se řídit tímto postupem a dneska jsem si všimla, že jedno avokádo už má kořínek.🥳 Moc díky holky😊

  OdpovědětVymazat
 20. Nechápu, jak je možné u tak jednoduchého postupu mít tak rozdílné výsledky. Zkouším asi 20. pecku ve vodě a obvykle je po půl roce vyhazuji aniž by byl náznak praskání nebo kořínku. Prostě nic. Mám jí 2x denně zpívat nebo co s tím?

  OdpovědětVymazat