Yves Rocher slaví 60 let od vzniku značky. To už je pěkná řádka let a zkušeností, co? Věděli jste třeba, že úplně prvním výrobkem této značky byl krém na hemeroidy? Od té doby ušli už dlouhou cestu. Na oslavu těch krásných 60 let nás společně s dalšími blogerkami Yves Rocher vyzvalo v rámci spolupráce k tomu, abychom na své instagramové profily sdílely každý den jednu věc, kterou děláme pro dobro naší planety.

Mě to nadchlo, vás to podle všech reakcí taky moc bavilo a kromě toho, že jsem výzvu uložila do Highlights na Instagramu, chtěla jsem ji shrnout i ve článku tady na blogu. 

1. Odpad při odličování
Vatové odličovací tamponky patří ke skupině produktů, které využijeme pouze jednou a vyhodíme je. Nepřijde vám to dost zbytečné? Mně ano. Ještě když si uvědomím, kolik jich každá z nás na odlíčení použije. Mně se osvědčila kombinace tří produktů, které tento problém řeší. Prvním z nich je odličovací gel. Mám velké balení s pumpičkou, gel promnu v dlaních s vodou a vmasíruju do pleti. Naprosto jednoduše odlíčí a vyčistí pleť a žádný odpad nevzniká. Na oblast očí nebo na dočištění pleti pak používám bavlněné a pratelné tamponky. Ty po každém použití přeperu s žlučovým mýdlem a až mi to vyjde s praním světlého prádla, přihodím je do pračky a používám znovu a znovu. Skvělou pomůckou mi je i odličovací žínka. S tou ani nemusíte používat žádný produkt, zkrátka si ji navlhčíte vlažnou vodou a při přejíždění po pleti zachytí všechny nečistoty. Odlíčíte takto i řasenku, jen s dlouhodržícími rtěnkami mívá trochu problém. I ta se dá jednoduše hned přeprat s mýdlem a po nějaké době vyprat v pračce.

2. Menstruační kalíšek
Každá žena menstruuje průměrně 40 let a během té doby spotřebuje přibližně 14 tisíc hygienických pomůcek jako jsou vložky a tampony. To je šílené množství! A má to řešení! Je jím menstruační kalíšek. Jeden kus, který používáte opakovaně, versus spousta kusů i během jediné menstruace. Každá jsme samozřejmě naprosto jiná, každé tělo je jediněčné a i menstruaci prožíváme odlišně. Nemusí vyhovovat každé, ale i podle vašich reakcí jste si ho z většiny po jeho vyzkoušení také oblíbily. Možná budete mít otázky či pochybnosti o jeho používání. Klidně se podívejte do Highlights na mém proflu na Instagramu, kde spoustu odpovědí už najdete. Případně můžu doporučit i články na kalíšek.cz.

3. Sáčky na nákupy
Vlastní nákupní taška a v ní ovoce ve vlastních sáčcích. Všechno se dá při příštím nákupu použít znovu a mikrotenové sáčky ostrouhají. To přece není vůbec složité. Jediné co potřebujete, je na ně nezapomínat. Jsou ale varianty tak kompaktní, že je můžete mít v kabelce klidně vždycky. Sáčky si můžete i ušít, spoustu variant najdete online i v obchodech, já třeba nedám dopustit na Frusack. Nejen že jejich sáčky mi vyhovují, ale fandím i tomu, že je to firma založená dvěma mladými schopnými ženami a produkt vyráběn z inovativního materiálu na bázi kukuřičného škrobu, který je po dopoužívání kompostovatelný. Vydrží vám cca 2 roky. Nebo nemusíte sáčky používat vůbec a ovoce a zeleninu nakoupit naprosto bezobalově.

4. Třídení odpadu
Krásné by bylo nevytvářet odpad žádný. Já sama zatím ale nejsem schopná toho docílit. Doma ale odpad třídíme, to už beru jako samozřejmé. Vedle směsného odpadu máme i třídící nádoby na plasty, papír, a jednu na sklo a další materiály, kterých tolik nenasbíráme a třídíme je tedy až u kontejnerů. Věřím, že i vy si na třídění doma najdete prostor i energii. Na Instagramu jsem si pro vás připravila kvíz, ale těch informací je tolik, že by to dalo na vlastní článek. Pro další rozšíření znalostí vám ale můžu doporučit třeba web Samosebou nebo Trideniodpadu.cz. Když budete mít o nějakém odpadu pochybnost, progooglujte to a jednoduše zjistíte, kam správně patří. Vytříděný odpad se dá recyklovat a znovu používat v jeho "dalším životě" a snižují se tak dopady na životní prostředí. A za to to stojí!


5. Vlastní kelímky a taky 6. lahve
Zkuste si pamatovat i na nošení vlastní lahve na vodu a kelímku na kávu nebo čaj. Jednoduše snížíte svou spotřebu těch jednorázových. Dají se sehnat opravdu krásné kousky, které vám navíc budou i dělat radost.

7. Papírové utěrky na ruce
Po umytí rukou na veřejných toaletách většinou máte jedinou možnost jejich usušení - papírové utěrky. Velmi často ale vidím, že lidé při sušení vytahají utěrek třeba 5, a pak je hodí do koše plného dalších v podstatě nepoužitých utěrek. Věřte mi, že vám naprosto stačí jedna. Pokud mám na vybranou, použiji spíš vysoušeč rukou. Před několika lety proletěl médii výzkum, že tyto sušáky šíří bakterie a neskutečné množství z vás mě na to hned na Instagramu upozorňovalo. Výzkum byl dělán v laboratorních podmínkách a prokázal v podstatě to, že sušák rozvíří vzduch, tudíž bakterie v místnosti (ještě když je blízko toalety) se vám spíš mohou dostat na ruce. Každopádně ale taky se prokázalo, že uplně nejhorší je otřít si ruce do oblečení, což mi spousta z vás nabízela jako používané řešení. Na světě na nás čeká spousta bakterií na spoustě místech a sama se tedy k těmto výzkumům moc neupínám. Každý se ale samozřejmě rozhodne podle svého úsudku.

Tyto tipy jsou z těch, které už jsem do svého života zahrnula a jsou mi přirozené. Další kroky se snažím podnikat a nacházet si cesty, jak je vždy dodržet. Asi se mnou budete souhlasit, že nastávají situace, kdy je těžké dělat vše na 100 %. Myslím si ale, že to je v pořádku. Hlavní je, když o této problematice přemýšlíme a snažíme se dělat lepší rozhodnutí, zvládnout těch kroků tolik, kolik jen můžeme. Nároky bývají kladeny hodně vysoké, ale každá změna se počítá a každá velká proměna chce svůj čas.

I proto nejsou tyhle mé kroky žádným "rozkazem", ale spíš inspirací a motivací k tomu zkusit je taky začlenit do vašich všedních dnů.

Jaké kroky se snažíte pro naši planetu podnikat vy? :)Vyústěním celé výzvy pak bylo sázení stromků. Za každý prodaný produkt Yves Rocher s označením I love my planet se na světě vysadí jeden strom. Už se jich vysadilo přes 70 milionů! Sází se celkem ve 30 zemích a jednou z nich je i Česko. Tady se jich má do roku 2020 vysadit na 100 tisíc a my jednu tisícovku už zvládly.

Sázely jsme v oblasti Ralska, kde je les postižený kůrovcovou epidemií. Kvůli té se muselo hodně stromů pokácet a s nákazou se pořád bojuje. Snad se naše stromky - sázely jsme hlavně duby, buky a borovice - uchytí a pomůžou obnově zalesnění. 


Kůrovec napadené stromy, nejčastěji smrky, prožírá a oslabuje. Klade do jejich kůry zárodky dalších škůdců a během i krátkého měsíce dokáže vytvořit další generaci. Zvládne se ubránit jen opravdu zdravý strom, který brouky zalije pryskyřicí. Případně mohou k obraně pomoci houby, ale ty za akttuálních suchých lét nejsou dostatečně přítomny. Často tedy musí lesníci stromy pokácet, aby se nákaza dál nešířila.


Pro nás bylo sázení i super odpočinkem u manuální práce. Co si budem povídat, moc často se k motyce nedostaneme :D.


Děkujeme Yves Rocher za krásnou příležitost!

9 komentářů

 1. Krásný a inspirativní článek! Já třídím odpad a nově používám i látkové sáčky na ovoce a pečivo a nemůžu si to vynachválit :) k tomu bezodpadovému odličování bych chtěla postupně taky přejít :)

  OdpovědětVymazat
 2. To je uzasny clanek! Jsem rada, ze jste se o tohle tema zacaly tak zajimat!

  OdpovědětVymazat
 3. Opravdu krásný článek, hodně o tomhle tématu přemýšlím a tento článek, mne hrozně inspiroval a doufám, že i mnoho dalších lidí a udělají něco pro naši, myslím že i z malých krůčků se dají dělat velké věci. Je mi teprve sedmnáct, ale i za dvacet let se chci jít projít do normální přírody nebo zasněžených hor, kde nebudou odpadky všude kam se podívám�� Děkuju❤️

  OdpovědětVymazat
 4. Nádherný a inspirativní článek.�� Jsou to takové jednoduché věci a ty jednoduché věci můžou zlepšit naší planetu kdyby to dělal každý člověk. Moc jste mě inspirovaly a děkujuu za tento článek!❤❤��

  OdpovědětVymazat
 5. Můžu se zeptat odkud máte ten hrnek na té fotce u třídění odpadu?

  OdpovědětVymazat
 6. Super článek! :)
  Jak už jsme u toho odpadu..Chtěla jsem se zeptat na čištění uší - vatové tyčinky. Víte o nějaké alternativě?
  Děkuji :)

  OdpovědětVymazat
 7. Thanks for this amazing post, and if you like watching movies like me, then you can visit an amazing website named https://putlockers.buzz/

  OdpovědětVymazat
 8. Moc pěkný článek. Třeba s těmi nákupními taškami úplně souhlasím. Já si například v poslední době na nakupování hodně oblíbila takové ty eko pytlíky. Ty mi příjdou velmi praktické. Super je navíc i to, že se dají sehnat v různých pěkných designech atd. Mají je například tady.

  OdpovědětVymazat
 9. Nevytvářet žádný odpad je snem snad každého z nás. My se doma snažíme ho produkovat co nejméně, přesto ale odpad tvoříme. Vloni jsme koupili starší domek a bylo tam hodně nebezpečného odpadu, který bylo třeba nějakým způsobem zlikvidovat. Nejvíc se mi líbila ekologická likvidace odpadu , což je podle mě nejlepší způsob.

  OdpovědětVymazat