Možná jsme vám toho řekly až moc, ale máme pocit, že je tohle téma tabuizované úplně zbytečně. Povíme vám, jak jsme to poprvé dostaly, co během menstruace používáme a proč. Dozvíte se i jak nám vyhovovala hormonální antikoncepce a proč jsme ji vysadily.

Každá jsme jiná, menstruace je hodně individuální a prosíme vás proto, abyste se při potížích poradily s lékařem. Jde o vaše zdraví a je to důležité, rozhodně to nepodceňujte.

Podcast si můžete poslechnout taky na: SpotifyApple PodcastyGoogle PodcastyBuzzsprout

Budeme moc rády, když nám dáte do komentářů vědět, jak se vám tahle epizoda "na tělo líbila", jaké zkušenosti máte s menstruací vy a co za pomůcky vám třeba nejvíc vyhovuje.

19 komentářů

 1. ahoj holky, je fajn že jste toto téma probrali a musím říct, že klobouk dolů, že se nebojíte o tom mluvit. Opravdu jste mi pomohly a otevřely oči. Já nevím proč, ale stydím se nakupovat vložky apod. Tenhle podcast patří k mým oblíbeným a i to téma už beru díky Vám z jiné stránky....
  Opravdu ještě jednou díky.....���������� Mé zkušenosti: musím říct, že i já jsem měla to štěstí, že s mamkou jsem to rozebírala, s antikoncepcí zkušenost nemám a problémy, no kde začit �� - zrovna tento týden jsem to mám dneska opravdu jsem měla ty největší bolesti břicha na světě, ale vyspala jsem se a pak šla na tenis a musím říct že jsem jak znovu zrozená.....
  Mně hodně pomáhá ten termofor (nahřívací láhev), která je božíííí a určitě můžu jen doporučit a pak sport , to jsem se dozvěděla že to pak má člověk rychleji zasebou....
  A ke konci, chtěla jsem se zeptat jestli byste pak nenatočily podcadst\video o tom jak se vlastně tvoří takovej diář.....

  díky moc
  mějte se fajn a chraňte so zdraví


  OdpovědětVymazat
 2. Tady: https://www.loono.cz/prevence/reprodukcni-zdravi najdete relevantní a spolehlivé informace o metodách antikoncepce, pohlavně přenosných chorobách a neplodnosti. Na téhle stránce: http://kalisek.cz/menstruace.php najdete snad všechny existující hygienické pomůcky pro menstruaci.
  Holky na jednu stranu je super, že jste se odhodlaly nahrát podcast na takové téma, ale je tam prostor pro zlepšení. Pokud budete příště nahrávat podcast na odbornější téma, udělejte si lepší rešerši, nebo nezabíhejte do detailů a nevyjadřujte se k tématům, o kterých tolik nevíte (HA, nitroděložní tělísko). Osobně nemám moc ráda názory nebo komentáře k HA od neodborníků. Těším se na další podcast a doufám, že jsem komentář nenapsala až moc hanlivě/ drsně. Myslím, že nezazněla žádná vyloženě špatná informace, ale taky nejsem odborník (gynekoložka/ lékárnice), ale jen studentka biochemie.
  (Menstruaci mám asi od 10 let, používám kalíšek, který si musím měnit někdy už i po 1 hodně a dá se to zvládnout i na veřejných WC. Osobně bych jako první antikoncepci doporučila kondomy (pokud nemáte alergii na latex). Myslím že ještě horší, než nechtěně otěhotnět je získat pohlavně přenosnou chorobu).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme za odkazy, i proto v podcastu několikrát mluvíme o tom, že vše je jen z naší vlastní zkušenosti, nejsme odborníci a pokud si někdo neví rady, měl by se poradit s odborníkem :)). Většinu holek ale zajímalo, jak to máme konkrétně my a i na tom je vlastně založená celá naše tvorba :).

   Vymazat
 3. Holky, nitrodelozni telisko nebrani ve funkci spermiim, ale brani uhnizdeni oplodneneho vajicka v deloze a tak vzniku tehotenstvi. Zavadi se do delozni dutiny.
  Je smutne, ze dnes gynekologove píšou holkam hormonalni antikoncepci jako by to byl chleba...
  No, a hlavne je smutne, jak malo toho vlastne vime o techto vecech...ve skole by to melo dostat vetsi prostor.
  Každopádně palec nahoru za otevrenost, vase podcasty se prijemne poslouchaji. Tereza

  OdpovědětVymazat
 4. Musím říct, že je fakt super, že se věnujete osvětě na téma, o kterém se ve společnosti nemluví, které je často tabu...... díky za to. Já bych k tomu ráda přidala osvětu ohledně onemocnění, které je s menstruací úzce spjaté. Tímto onemocněním je Endometrióza. Je to nejčastější ženské onemocnění o kterém ví jen málokdo. Nejčastější ženské onemocnění, kterému je při vzdělávání lékařů věnována velmi okrajová pozornost. Nejčastější ženské onemocnění, které je chronické ale systém postiženým neposkytuje stejnou péči, jako u jiných chronických onemocnění. Nejčastější ženské onemocnění, o kterém běžní gynekologové vědí obvykle kulový a jsou schopni vydávat už dávno vyvrácené mýty za profesionální rady a léčbu. Onemocnění, které tu osvětu zoufale potřebuje.

  Odhaduje se, že Endometriózou trpí až 10% žen v reprodukčním věku, to je celosvětově cca 176 miliónů žen. A často trvá klidně až 10 let, nežs e dostanou k diagnóze. A proč? Protože hlavním symptomem je silná menstruační bolest, což je něco, co je všeobecně považované za normální. Ale bolest, která vás vyřazuje z běžného provozu normální není. Pokud se bolest v průběhů měsíců a let zhoršuje, taktéž to není normální. Může to být právě Endometrióza. A je potřeba to řešit.

  Pokud by Vás to zajímalo a chtěly jste víc informací, založila jsem na Facebooku informační stránku: https://www.facebook.com/Endopedie/ Budu ráda, kdyžs e povědomí o onemocnění bude šířit a třeba časem bude kromě Avon pochodu za rakovinu prsu i Endomarch za Endometriózu.

  Alice

  OdpovědětVymazat
 5. Obyčajne podcasty nepočúvam, ale tento si rada pustím. Super, že otvárate aj takéto témy. :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj holky,podle mě je to nedotčené téma, o kterém nikdo většinou nechce mluvit a vy jste to podaly tak, že se to příjemně poslouchá a zní to občas i srandovně. Mám vaše podcasty moc ráda, přijde mi, že mluvíte o věcech, které jsou součástí každého z nás, ať už to je téma oblíbených seriálů, sportu, povahy atd. Děláte to dobře a dobře se to poslouchá. :) V hodně věcech se ve vás vidím a co se týče menstruace, také mám spoustu věcí podobně. Je mi 20, antikoncepci mám už 3 roky a díky tomuto podcastu jsem si utvrdila, že vysazení antikoncepce je dobré rozhodnutí a nejspíše zkusím koupit i nějaké ty kalhotky, o kterých jsem slyšela už i ve videu.
  Tak se mějte krásně, těším se na další díl, Terka

  OdpovědětVymazat
 7. Moc krásně se to poslouchá, i když občas jsem si říkala, že pro mladší slečny mohou některé informace vyznít zmatečně. Ale jak samy říkáte, nejlíp si něco načíst. Nezmínily jste knížku Zázrak tam dole, kterou Nikča před pár měsíci v pár videích zmiňovala. Ta dá člověku takový hezký základ (snad i relativně nestranný).
  Hormonální antikoncepci jsem nikdy nebrala (nebyl žádný závažný důvod) a vždy jsem k ní měla nedůvěru. Chápu, že pro někoho je to velmi spolehlivý způsob antikoncepce, který navíc může pomoct zmírnit bolestivou menstruaci atd. Ale pořád mluvíme o umělých hormonech, kterými se krmí tělo. Nedá mi nezmínit také metodu počítání plodných a neplodných dní, která se sice používá spíš při snaze otěhotnět, ale může posloužit i při opačné snaze :). Zase se totiž dostáváme k malé informovanosti holek, ne všechny víme (a já jsem nebyla výjimkou), že k oplodnění vajíčka může dojít jen asi 5-3 dny z celého cyklu. Je fajn mít přehled i v tom, kdy tyto dny (přibližně) přicházejí, ne jen, kdy jsem na všechny protivná a vadí mi i dýchání ostatních :).
  Děkuji za otevřenost a těším se na další podcast.

  Katka

  OdpovědětVymazat
 8. Velký dík za to, že jste se pustily do tohoto tématu, snad to zase o něco víc přispěje k od-tabuizování menstruace a všeho s ní spojeného. Není k tomu totiž důvod, jen hloupý zvyk z časů, které jsme už snad ve většině věcí překonali.

  OdpovědětVymazat
 9. Holky, moc pěkný povídání. Kdyby tenkrát, když mi bylo 12, někdo takový podcast udělal, určitě by mi to moc pomohlo. Taky jsem se o tomhle s nikým moc nebavila - ani s mamkou, bylo to pro mě asi hodně tabu (nebo jak to nazvat) téma.
  Jenom za sebe bych ráda dodala, že když jsem byla v 15 poprvé u gynekologa, tak jsem před tím ještě pohlavní styk neměla a prohlídku mi udělal pomocí ultrazvuku, takže si myslím, že se není čeho bát, pokud by někdo taky chtěl jít na prohlídku ještě před prvním pohlavním stykem :)
  Přeji pěkný den, Simona

  OdpovědětVymazat
 10. Ahoj holky, konečně jsem měla chvilku poslechnout si váš podcast o menstruaci a je úžasný.

  Mé mladší já by bylo úplně nadšené kdybych o tom něco na základce věděla ❤️.

  Každopádně holky co máte slabou menstruaci, toho si važte. Já ji mám hodně silnou, obvykle mám první den tak velké křeče že celé dopoledne prozvracim a ani termofor (nahřívací láhev) mi nepomáhá :/.


  Jinak taky jsem začala používat kalíšek a je to pro mě záchrana, sice zatím nejsme úplní kamarádi protože jsem pořád nenašla tu správnou polohu a tak ho používám s vložkou, ale pořád je to lepší - protože to déle drží, než když jsem používala tampon s vložkou. Takže to pohodlí je zaručeno ��

  PS: antikoncepci nemůžu kvůli víry ❤️

  OdpovědětVymazat
 11. Byla fajn se dozvědět něco o druhém pohlaví.
  Jinak super podcasty strašně rád Vás poslouchám v autě na cestách. 😘
  Ondřej

  OdpovědětVymazat
 12. Ahoj holky,
  chtěla jsem Vám napsat, že se mi Váš podcast líbil, jste dobré, že jste do toho šly a takhle otevřeně! Ráda Vás poslouchám a tohle téma je třeba víc otevřít, ať mladé holky můžou dělat informovaná rozhodnutí.
  Dostala jsem to ve 14 letech a nejdřív používala jen vložky, později tampóny. Než jsem přišla o panenství, tak mne gynekolog vyšetřoval ultrazvukem přes břicho. Začla jsem používat HA (prášky) v 17 úplně zbytečně (neměla jsem přítele ani zdravotní potíže) a brala jsem je asi 7 let. Hodně mi to rozházelo pleť a bojuju s tím už dlouho. Gynekolog je prodával jak bonbony. Trochu lituju, že jsem je brala tak dlouho. Viditelně se mi po vysazení zlepšila nálada. Menstruace se vrátila bez problému. Po porodu jsem začala používat kalíšek a jsem spokojená. Uvažuju o kalhotkách :)
  Těším se na další podcast, hodně štěstí!
  Blanka

  OdpovědětVymazat
 13. Ahoj holky,

  díky za Vaši otevřenost a pokoru, se kterou k daným tématům přistupujete. Líbí se mi, že když už zaběhnete k tématu, které chcete zmínit, ale příliš dobře jste se na něj nepřipravily předem (jako třeba Luci o nitroděložním tělísku), otevřeně to přiznáte a doporučíte posluchačům, aby si přesné informace raději dohledali jinde. :)
  Menstruaci mám asi od 12 let, vždy jsem používala jednorázové vložky, tampony jen vyjímečně do vody nebo na sport (bála jsem se, protože mi bylo velmi nepříjemné vyndavání). Teď pár měsíců používám kalíšek a mám tenhle způsob fakt ráda. Přešla jsem na něj jak z důvodů ekologických, tak i ze zdravotních. Často mě trápily záněty a různé nemoce, taky nepravidelnost a někdy i nevolnost a bolesti během prvních dní menstruace. O kalíšku jsem se doslechla od kamarádek, které si jej nemohly vynachválit, a nakonec jsem se dočetla, že by na tyhle problémy mohl pomoci. A pomáhá. Nevolnost a bolesti podbřišku se mě tedy stále drží, ale na ty používám nahřívací lahev (naštěstí zabírá perfektně). U ostatních problémů pomohl kalíšek - pociťuji změnu v intenzitě menstruace i v její pravidelnosti, ještě si držím palce na ty záněty - ale vzhledem k tomu, že kalíšek je silikonový, kdežto vložky a tampony jsou napuštěné různými bělidly a látkami, které se v podstatě do těla uvolňují a nemají tam co dělat, tak věřím, že i na tenhle problém časem vyzraju :) Mám taky zásobu látkových vložek, ale to spíš jen tak pro jistotu, či na dni, kdy se na zavádění kalíšku necítím. A i takové prostě někdy jsou...
  Já osobně brala hormonální antikoncepci v podobě prášků 7 let, poté jsem se rozhodla ji vysadit a přejít na prezervativy, vlastně stejně jako Nicole. Měla jsem pocit, že jsem trochu citlivá na materiál, momentálně tedy zkouším bezlatexové a je to výrazně lepší :)

  Děkuju moc za Vaše podcasty, jste skvělé <3

  OdpovědětVymazat
 14. Ahoj holky,
  moc děkuji za váš podcast. Jste velké sympaťačky!
  Kalíšek jsem si pořídila přesně díky Shopaholic Nicol. Utvrdila mě v tom, že to není nějaká alternativní a krkolomná cesta, ale naprosto plnohodnotné řešení, jak vyzrát na menstruaci. Od té doby nepoužívám nic jiného a nemůžu kalíšek vynachválit. Stejně jako vy - snažím se o tom otevřeně mluvit, propaguji ho a kdokoli se zeptá, ráda zodpovídám svoje dojmy a postřehy. U kalhotek mi přijde, že velkou roli hraje zatím docela velká počáteční investice, pokud jich chceme pro pohodlí mít víc, ale třeba se stanou brzy dostupnější.
  Je skvělé, že se nevyhýbáte žádným tématům a mladším posluchačkám dodáváte kuráž (a i často tolik potřebné informace).
  Jen tak dál.
  B

  OdpovědětVymazat
 15. Ahoj holky,
  skvělej podcast, jako vždy! Na kalíšek jsem přešla díky tomu, že se o tom začalo mluvit (nejdřív Shopaholic a pak i vy <3), dřív jsem o tom nikdy neslyšela a jsem nadmíru spokojená. Je to strašně pohodlný a mně stačí ráno do sprchy a večer do sprchy, mimo vlastní koupelnu jsem si ho ještě neměnila, takže snad se chytí více holek. Hlavně mě zaujalo, že odpadá strach z šoku, který vyvolá pouze tampon (tuším že se to jmenuje syndrom toxického šoku). O kalhotkách mluvila i moje mamka, kalíšku se bojí, protože má vážně silné krvácení, takže ji trochu poinformuju, co jsem zjistila od vás. Chtěla jsem zmínit, že moje doktorka mě poprvé vyšetřovala jako pannu přes ultrazvuk, vůbec jsem se nemusela svlékat a byla jsem tam kvůli tomu, že jsem naopak měla mezimenstruační krvácení, takže jsem to měla měsíc v kuse. Prý se to stává dokonce častěji, než že to holky nedostanou vůbec. Není čeho se bát, dostala jsem pilulky na zastavení a pak jsem plynule přešla na HA. Teď uvažuju o tom tělísku, přesně ze stejných důvodů, HA je zásah do těla a bojím se následků při vysazení (beru ji už 7 let). Každopádně velký dík, kdyby mi bylo 13 a hledala jsem nějaké info, co mě čeká a nemine, co s tím a jak se sebou naložit, tohle by bylo přesně pro mě.
  Přeju hodně štěstí i s miminkem :)
  A

  OdpovědětVymazat
 16. Ahoj,
  podcast hezký a tak ráda přidám svou zkušenost, zejména s vysazením HA. Též jsem jí kvůli vztahu brala od 17 cca 7 let. Bohužel já po vysazení to neměla, později se mi diagnostikovalo PCO a defakto ani za dalších 6 let se mi nikdy neustálila menses (můžu to mít po 17 dnech, ale i po 90). Hlava mě při HA taky bolela a z krevní testů se zjistilo, že mám riziko na trombózy a HA mi neměla být nikdy předepsána. HA mi ani nezlepšila bolest a sílu, pomáhala mi jen na tu přesnou délku cyklu. O mé menses radši nebudu psát, abych neděsila děvčata, které to čeká. Mám hormonální nerovnováhu, ačkoliv zdravě jím, cvičím, ale třeba se to spraví. Na druhou stranu můžu potěšit děvčata s problematickým cyklem, tak i tak jsem 2x otěhotněla defakto hned. :D Což sama vnímám jako zázrak.
  Dík za vaši zkušenost, člověk rád zjistí, jak to má někdo jiný.
  Hanča

  OdpovědětVymazat
 17. Je skvělé, že o menstruaci mluvíte takhle veřejně a otevřeně, klobouk dolů ❤! Můj největší parťák je v tomhle menstruační kalíšek, na který nedám dopustit. Chce to trochu cviku (napoprvé to většinou není perfektní), pak je to už hračka ;)

  vedomevdome.cz

  OdpovědětVymazat
 18. Ahoj holky :)) Váš podcast jsem začala poslouchat na sadu na Novém Zélandu a skvěle mi to krátilo chvíle v práci, takže moc děkuji :) Vím, že teď to máte obě náročné, ale chystáte do budoucna další díly? Moc mě vaše povídání baví, je to pestrá směsice témat a často jsem se u poslechu fakt nasmála :D

  Jinak podcast o menstruaci byl skvělý, je moc fajn, že otvíráte i tato témata. Já už třetí rok používám kalíšek a je to pecka! I na cestách, když člověk nemusí na vícedenních trecích nosit vše v odpadu a kalíšek prostě jen vymyje :D S měněním na veřejných záchodech mám díky cestování bohaté zkušenosti, ale jak říkala Lucka tuším, nejlepší je zajít na invalidy, kde je i umyvadlo, a je hotovo! Možná malá rada, skvělé jsou speciální intimní vlhčené ubrousky v případě, že člověk cestuje víc na punk a nemá sprchu. Sice je to odpad, ale jsou speciálně upravené na rozdílné pH a to mi přijde v takových podmínkách jako dobrý kompromis.

  Ještě mě k tématu napadlo, že se mi také stalo, že mi menstruace úplně vynechala (na 6 měsíců!). Byla jsem v té době na Erasmu a myslím, že to byla kombinace změny prostředí, ale i trochu jiného životního stylu (předtím jsem strašně málo spala, na erasmu najednou víc) a hlavně jsem už v té době skoro nejedla maso, ale nedávala si pozor na dostatek živin a myslím, že to bylo i tím. Takže pozor i na jídelníček! Teď jsem úplný vegeterián, ale mnohem více si hlídám dostatek bílkovin apod. a s pravidelností nemám problém :)

  OdpovědětVymazat