Jsem oficiálně zpátky! Plná dojmů, zážitků, zkušeností, a taky trochu stesku po všech skvělých lidech, kteří mi za měsíc stihli přirůst k srdci, a po krásném Raleigh, ve kterém jsem svůj leden prožila. Se všemi svými dojmy jsem se s vámi rozhodla podělit ve videu, které vidíte výše. Je dlouhé, občas jsem se trochu rozněžnila a občas si položila i životní otázky. Budu ráda za vaše komentáře, ať už jakékoliv a pustím se ještě do shrnutí tady na blogu, protože bych vám o své cestě chtěla dát co možná nejvíce informací. Zejména pro ty z vás, které bych mohla motivovat k cestě, ať už na tento program nebo kamkoliv na studijní pobyt do zahraničí.


Na Global Leaders a jejich Leadership Exchange program jsem narazila náhodou a dost na poslední chvíli na facebooku naší univerzity, díky Tomášovi, který se zúčastnil předchozího ročníku programu. Měsíc v Americe? Učit se o tom, jak založit start-up? Nasbírat zkušenosti ze stáže? Proč to nezkusit! Přihlásila jsem se, prošla pohovory, a dostala tu radostnou zprávu: Tak já jedu! Ani jsem o přihlášce neříkala rodičům a měla pro ně tak připravené parádní překvápko. Stihla jsem většinu zkoušek už v prosinci (až na dvě, které mě čekají asi v tomto týdnu, uf!), sbalila si obří kufr a tři dny po Silvestru letěla. Plná nervozity a zvědavosti.

Že jsem se neměla čeho bát se ukázalo hned první večer. Potkala jsem své spolužáky, kteří byli všichni boží (jak teď už víte z vlogů) a američany, ze kterých se pak také stali naši kamarádi a byli jsme jedna velká skvělá parta. Bydleli jsme v typickém americkém domečku, během prvních pár dní poznali město, otrkali jsme se a mohli jsme naplno začít.


HQ Raleigh je co-workingové centrum, ve kterém pracuje více než 140 společností. Většinou mladých lidí, kteří mají inovativní nápady a odvahu je realizovat. Jen si představte tu inspirativní atmosféru! Lidé pracovali buď ve vlastních kancelářích, ve společných prostorech nebo třeba i v ping pongové místnosti. Všichni připraveni si navzájem pomáhat a spolupracovat. Tady jsme trávili naše dny od pondělka do pátku. Dopoledne se učili a odpoledne měli své stáže.

Výuka byla o tom, jak začít úspěšně podnikat. Jak svůj nápad realizovat - od průzkumu potenciálních zákazníků, jejich potřeb a názorů, přes cílový trh, pracovní tým, design produktu, načasování a způsob uvedení produktu na trh, vylepšování a inovace, marketingové strategie, až po hledání investorů a schopnost svůj projekt prezentovat. Bylo to hodně intenzivní a rozhodně jsme se neflákali. Kromě lekcí jsme také navštívili několik konferencí, exkurzí do úspěšných firem a poslechli si několik přednášek inspirativních mladých podnikatelů. Chápu, že to samozřejmě není pro každého, já sama mám ale poměrně jasnou představu, že by se mi v budoucnu líbilo být sama sobě šéfem, vybudovat vlastní společnost, která bude podle mých představ a v nějakém ohledu učiní svět lepším místem. Tento měsíc mi neskutečně pomohl v tom uvědomit si, že je to sice neskutečná dřina, ale když se do toho vloží dostatek úsilí, není to nemožné.


Druhou částí programu byly stáže. Každý z nás měl jednu společnost, ve které se během ledna stal stážistou. Já pracovala s Jaredem na jeho projektu Pitch & Primer. To je nová značka pánské módy, která je zatím pouze on-line a začíná, ale v budoucnu z ní bude kamenný obchod. Dává si za cíl změnit způsob, jakým se američtí kluci dívají na nakupování oblečení. Protože v Raleigh je obrovská obliba v malých pivovarech a "craft beers", bude několik z nich podávat přímo v obchodě a tím celý nakupovací proces klukům zpříjemní. Navíc značky oblečení, které bude prodávat, budou všechny kvalitní, originální a s důrazem na jednoduchý, ale vytříbený styl. A co jsme spolu za ten měsíc spáchali? Nafotili jsme obrovské množství lifestylových a produktových fotek jak pro jejich web, který jsme celý překopali, tak pro sociální sítě. Odstartovali jsme blog a facebook, na které jsme promysleli pár formátů obsahu a kampaně a probrali jsme co nejvíc rad a tipů, jak s těmito kanály co nejúspěšněji pracovat. Kromě práce jsme si užili i spoustu legrace!


To, co mi bude chybět nejvíc, jsou přátelé, které jsem si za ten měsíc stihla udělat. Je neskutečné, jak jsme si stihli za ten měsíc přirůst k srdci a loučení opravdu nebylo jednoduché. Jsme ale dál v kontaktu na Snapchatu a píšeme si, navíc jsme si slíbili společné návštěvy, takže věřím, že jsme se rozhodně neviděli naposled!

A moje shrnutí? Nebojte se, zkoušejte nové věci, jděte si za svými sny a co jsem se taky naučila - nebojte se neúspěchu! I ten vás může posunout vpřed.

Na závěr, pokud byste si tohle také chtěli vyzkoušet, podívejte se na web Global Leaders a omrkněte jejich další programy. V Raleigh se další koná v červenci a přihlášku je nejlépe poslat co nejdříve!

/Fotky jsou ode mě, talentovaného fotografa Daniela a ostatních kamarádů z programu/

31 komentářů

 1. Skvělý článek Niky. V létě jedu na měsíc do Anglie a po přečtení článku byhc si šla nejraději zabalit kufr. :D
  Dobroty od A

  OdpovědětVymazat
 2. Kdyz to ctu, tak me o to vic mrzi, ze me mama na vejsce nepustila na erasmus. Snazim si to tedka vynahrazovat tim, ze cestujem s partnerem, ale tohle osamostatneni na VS mi proste chybi.

  OdpovědětVymazat
 3. Skvělý článek!:)
  Fotky jsou strašně kvalitní a pěkné! :)

  www.elliderooth.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 4. Zvláštní pocit pořád číst, jak vyjet do zahraničí je to nejlepší, co kdo v životě zažil. Já byla půl roku v Německu a NIKDY by mě už nikdo nikam nedostal! Odpočítávala jsem dny, kdy pojedu domů a zjistila jsem, že doma jsem nejšťastnější, což je ale taky celkem zásadní životní zjištění :) jen nevím, co u mě teda nezafungovalo :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé to mě mrzí, že jsi měla takovou zkušenost. Podle mě je to u každého hodně o štěstí, a i to, že se ti tam nelíbilo, ti ale zas pomohlo ujasnit si, že se touhle cestou nemusíš vydávat :)

   Vymazat
 5. Niky, neskutečně inspirativní článek! Děkuju! :)

  OdpovědětVymazat
 6. Výborný článek. Ráda bych se někam takhle chtěla podívat moc by mě to zajímalo. Skvělé fotky úplně mě vzali na pár minut na to místo. :)
  Blog:Cooking With Lucy

  OdpovědětVymazat
 7. Krásný článek, jak z článku tak i z vlogů, už jsem pochopila, že to byl doopravdy zážitek, mně se veškerá dokumentace hrozně líbila a těším se na další věci, které ještě podnikneš :)
  Young, wild and free

  OdpovědětVymazat
 8. Je super, že sis to tam tak skvěle užila, doufám, že se mi někdy taky povede zažít něco tak krásného, ať už tady v Čechách nebo v zahraničí. Obě s Luckou jste mi velkým vzorem nejen v cestování, ale i ve vašem blogování a obecně v životě.

  Inspirovaly jste nás s kamarádkou natolik, že jsme se rozhodly taky rozjet blog ve dvou :)

  Miška
  https://tripsandweekendactivities.wordpress.com/

  OdpovědětVymazat
 9. Musela to být opravdu skvělá zkušenost, jistě máš teď hromadu úžasných zážitků! :) Já jsem moc ráda, že jsem to všechno mohla tak trošku prožívat s tebou prostřednictvím vlogů, fotek, atd. Opravdu mě to bavilo a motivovalo k tomu, abych někdy také podnikla něco podobného, takže Niky - díky moc! :)

  OdpovědětVymazat
 10. veľmi som sa na toto zhrnutie po tvojom návrate tešila :) je super, že si sa toho nebála a prihlásila sa, takéto skúsenosti sú neskutočne cenné :)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 11. Opravdu super článek! :) Taky bych chtěla něco takového v budoucnu zkusit Vlogy mě neskutečně moc bavili, a všichni tam vypadali tak mile. :)
  A opět úžasné fotky <3

  OdpovědětVymazat
 12. Skvelý inšpirujúci článok a krásne fotky :) Nech sa ti Niky darí aj naďalej ! :)

  http://accessoriesforbeauty.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat
 13. Niky, krásně jsi to shrnula! :) Jsi inspirativní mladá dáma a máš toho ještě spoustu před sebou! Moc ti držím palce! :) A mimochodem, ty fotky vypadají jak z katalogu (myšleno v tom nejlepším slova smyslu!). Měj se krásně, Terez. :)

  OdpovědětVymazat
 14. Takovou zkušenost ti můžu jen závidět. Doufám, že se mi někdy taky poštěstí takhle někam vyjet. Super fotky i video! :))

  http://fashionturnscool.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 15. Budou mi chybět ty super vlogy ! Ale vy určitě s Luckou zahálet nebudete :)

  OdpovědětVymazat
 16. Super článok, USA ma veľmi láka tak snáď sa mi tam podarí raz vycestovať. Inak máš odtiaľ veľmi pekné fotky :)

  NITA

  OdpovědětVymazat
 17. skvely clanok skoda ze uz na staze nemam vek alebo nie som v skole :(
  galantosfun

  OdpovědětVymazat
 18. Já byla takhle na pobytu v Makedonii, řešili jsme tam se zahraničními studenty otázky Evropské unie a i když jsem se toho bála, tak to bylo strašně super:) Fotky jsou moc krásný a věřím, že je to zážitek! :))

  sweetcitruslemonade

  OdpovědětVymazat
 19. Vlogy z Usa byly skvělé :) ,hrozně moc jsem ti to přála :) !

  http://runeatandtravel.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 20. Skvělé fotky, super článek! Také se mi líbilo video, v kterém jsi o Americe povídala.
  Jinak celý měsíc jsem si užila s tebou, díky opravdu milým videím:) paráda!
  http://of-goldbook.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 21. Pěkný článek. Věřím, že sis to tam opravdu užila. :) Shrnující video se mi líbilo a taky vlogy, na každý jsem se vždy ráda podívala a moc mě bavily. Máš štěstí, že si tam potkala takové skvělé lidi. :)

  OdpovědětVymazat
 22. Hltali jsme každé video! Žít na chvilku v cizině je základ, my už žili takto několikrát a je to nejlepší, člověk si ujasní priority a život. :)
  The Glam Donuts

  OdpovědětVymazat
 23. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat