Telefony jsou naše prodloužená ruka. Strávíme na nich několik desítek minut denně, někdo by možná mohl přiznat, že je na této technologii až závislý. V poslední době je proto často stavíme do špatného světla. Při tom je to jen nástroj, ale to, jak ho budeme používat už je na nás. Já bych vám chtěla poradit, jak ten váš nastavit a využívat efektivně a produktivně. Přeberte nad svým telefonem kontrolu. Následující tipy mám vyzkoušené na svém iPhone 7. Mělo by to být platné pro všechny iPhony a spousta tipů by měla platit i pro ostatní značky telefonů.

Nejdřív se mrknem, kolik vlastně času na mobilu strávíte. Zajděte do Nastavení - Čas u obrazovky. Dozvíte se nejen, kolik času na mobilu strávíte, ale i jaké appky vám žerou nejvíc času, kterou otvíráte nejčastěji hned po odemknutí telefonu. Nejšílenější informací ale bude, kolikrát máte za den telefon v ruce a kolik vám přijde upozornění. Právě upozornění jsou tím hlavním, co vám chci zakázat :D. Neustále se rozsvícející mobil vás ruší od práce, od konverzace, prostě od života obecně. Přitom většinou vám nová notifikace nesdělí vůbec nic užitečného. Další věcí jsou tzv. odznaky (v angličtině badges). To jsou ty červené kuličky s číslem upozornění. Snaží se zachytit vaši pozornost a upozornit na to, kolik toho na vás v dané aplikaci čeká. Nejen, že jsou často docela stresující, ale někdy je to číslo už tak veliké, že máte pocit, že už nikdy nemůžete všechny resty vyřešit. Uff... a víte jak se to dá vyřešit? Jednoduše upozornění vypněte. Zajděte do Nastavení - Oznámení a projděte si aplikaci po aplikaci. Já doporučuji u většiny vypnout upozornění úplně. Nechala jsem si je jen u komunikačních appek a těch spojených s dopravou.

Nastavte si mode "Nerušit". To je stav telefonu, během kterého vám upozornění nerozsvítí displej. Musíte sami telefon rozsvítit, aby se vám oznámení zobrazila. Já si tento režim automaticky nastavila od 21 hodin do 7 do rána. Předejdete tak nechtěnému buzení při spánku a celkově si zkrátka dáte večer už trochu pohov. Dá se nastavit, že se skrz "nerušit" dostanou volání buď všechna, nebo od vybrané skupiny kontaktů. Nastavení "nerušit" používám i když jsem zrovna na schůzce a... no nepřeju si být rušena. Naučte se nepoužívat telefon ve společnosti kamarádů, partnerů nebo na pracovních schůzkách. Šíííííleně to ruší.


Zapněte si automatické stahování aktualizací a naopak si vypněte žádosti aplikací o recenze. Obojí najdete v Záložce Nastavení - Apple ID - iTunes a App Store. Tak budete mít vždycky aktuální verzi appek, bez chyb a bezpečnostních děr. Navíc vás nebude rušit vyskakovací okno s feedbackem aplikacím. 

U iPhonů je známá zhoršující se kondice baterky s jeho používáním. Když už máte baterku dlouho a máte pocit, že se telefon vybíjí moc rychle, můžete mrknout v Nastavení - Baterie - Kondice na to, v jakém stavu ji máte. Pokud už najdete číslo pod 80 %, doporučuje se nechat si baterku vyměnit.  Můžete najít servis, kde vám baterku vymění za novou. Dejte si ale pozor, ať je to někdo autorizovaný, s originálními díly! Je ale i několik možností, jak baterku šetřit. Pomůže vám například vaše tapeta. Pro delší výdrž baterky je vhodné nastavit si co nejtmavší obrázek. Já mám na ploše třeba jen černou. Vyhovuje mi, že na ní appky nejlíp vyniknou. Při nastavování rozhodně nevolte "perspektiva", ale jen "obrázek". Perspektiva totiž používá vizuální efekty, které vám vybíjí baterii. Pro úsporu baterie je dobrý i režim "Šetření baterie", který si můžete dát do Ovládacího centra - o tom za chvilku.

Ukliďte si na vaší ploše. Vyházejte appky, které vůbec nepoužíváte a ty co používáte jen málo si naskládejte do složek na druhé stránce plochy. První stránku si pak zaplňte appkami, které chcete mít rychle nadosah. Pro rychlou orientaci v appkách vám nejvíc pomůže vyhledávání. Vyvoláte ho, když potáhnete prstem z horní hrany obrazovky. Vyhledat můžete appku a rovnou ji otevřít. Funguje to ale i na vyhledávání v komunikaci, v appkách, v souborech nebo i na internetu. Chytré vyhledávání je i ve Fotografiích. Do vyhledávače můžete napsat cokoliv, co hledaná fotka obsahuje - např. Kočka, Oceán, Auto, nebo i jméno konkrétní osoby, pokud k ní máte přiřazený obličej. Vyhledávat můžete i podle místa - např. Praha 3, nebo času - třeba květen.Když už jsme u fotek, nastavíme rovnou i foťák. Zajděte do Nastavení - Fotoaparát a jako první si zapněte mřížku. Ta vám pomůže při focení rovnat horizont, budovy, zkrátka linie. Potom si projděte nastavení rozlišení. Je totiž možné, že váš mobil nabízí mnohem kvalitnější záběry, než vy teď pořizujete. V nastavení "formát" si můžete zvolit mezi nejefektivnějším, který fotí do formátu HEIC a nejkompatibilnějším, který používá jpg. HEIC je sice kvalitní a zároveň zabírá málo dat, ale bohužel právě není kompatibilní s většinou počítačů. Pokud fotky pak posíláte např. mailem, je dost možné, že je neotevřete jinde než v iPhonu. Zapněte si i čtení QR kódů a potom můžete foťák použít jako čtečku a nepotřebujete další appky.Teď se přesuňme to Nastavení - Zobrazení a jas. Můžete si tu nastavit Night Shift, tedy zabarvení obrazovky do oranžova. Je to dobré pro váš spánek, pokud před usnutím ještě koukáte do mobilu. Můžete si tu nastavit rozvrh a Night Shift se bude automaticky zapínat. Já si v této složce ale hlavně vypnula "probuzení zvednutím", tedy už se mi iPhone nerozsvicí pokaždé, když ho vezmu do ruky. To totiž opět šíleně láká k jeho použití a následným hodinám na Instagramu :D. Zároveň jsem si zvýšila dobu, než se iPhone zamkne a o na 4 minuty. Nemusím tak telefon pořád znovu odemykat, když si z něj chci něco přečíst, prohlédnout apod. 


V rychlém přístupu k funkcím vám pomůže Ovládací centrum. To se zobrazí, když prstem vytáhnete zespodu. V Nastavení - Ovládací centrum si můžete vybrat, co vše si do Ovládacího centra přidáte. Určitě doporučuji už zmíněnou funkci Šetření baterky. Zapínám ji, když už se telefon vybíjí a ona vypne vizuální efekty, appky na pozadí a dalšími způsoby se bude snažit baterku udržet při životě. Funkce se vypne, když telefon dobijete aspoň na 80 %. V těchto funkcích taky najdete "Záznam obrazovky". Když potom Ovládací centrum vyvoláte, u některých funkcí vyvoláte další možnosti při "promáčknutí" ikonek.Pro zrychlení psaní vám může pomoct funkce diktování. Zapnete ji na klávesnici vedle mezerníku a můžete iPhonu nadiktovat vaši zprávu. Většinou to funguje docela přesně, ale přeci jen doporučuju si výsledek před odesláním přečíst. Pokud by vám to nefungovalo, zapnete tuhle funkci v Nastavení - Obecné - Klávesnice. 

Zajímavou možností je i využití skenu. To jsem se naučila až v posledních dnech a nestihla jsem to proto zmínit ve videu. Najdete ji v poznámkách, když kliknete na plusko. Skener funguje docela dobře a rozhodně ve většině případů je to naprosto dostačující.


Zdravotní ID možná zatím neznáte a přitom je to docela důležitá funkce. Najdete ji v aplikaci Zdraví. Jde o to, že si můžete vyplnit informace o vás a vašem zdravotním stavu - alergie, prodělané nemoci. Dobré je i vyplnit si váš nouzový kontakt. K vašemu zdravotnímu ID se potom může dostat kdokoliv, když se mu nepodaří váš iPhone odemknout. Může to proto být užitečné, kdyby se vám něco stalo a nebo kdybyste svůj telefon ztratili.Drobností nakonec je možnost zastavit přehrávání po určené době. Třeba když si chcete jít lehnout s hudbou, ale přejete si, aby se sama za hodinku vypla. Nastavíte to v Hodiny - Minutka. Zvolíte čas a Po skončení zvolíte Zastavit přehrávání. Potom můžete pustit hudbu a po uběhnutém limitu se zastaví. Dávejte si jen pozor při příšttím nastavováním minutky, abyste si nastavily zvukový signál, pokud se chystáte třeba odpočítávat dobu pečení.


Doufám, že jste se dozvěděli něco nového a třeba i nějaká nastavení využili. Pokud máte i další své tipy, podělte se o ně v komentářích! 

3 komentáře

 1. Skvělý článek, hned jsem si skoro vše nastavila a aspoň jsem si zpět vrátila diktováni, já jsem si ho nějakým omylem smazala a nevěděla jsem, jak ho vrátit. Samozřejmě asi kdybych to hledala, tak to asi najdu, ale tenhle článek je super, protože jsem si to mohla v klidu nastavit a nemusela jsem pořád zastavovat video�� Moc děkuju��❤️

  OdpovědětVymazat
 2. Super článek, určitě se mi spousta věcí hodí :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětVymazat
 3. Wow, tak toto sú skvelé tipy. :) O mnohých som ešte ani nepočula, lebo mám starší typ telefónu. Inak tie upozornenia aplikácií mi šialene lezú na nervy, takže ich mám vypnuté. :D

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovědětVymazat