Je to přibližně rok, co jsem se poprvé sešla s Markét a nechala si od ní sestavit jídelníček. Chtěla jsem to zkusit. Chtěla jsem se o vyváženém jídelníčku dozvědět víc informací a jestli tohle není první článek, který od nás čtete, tak už to stejně dávno víte, protože jsem o tom už několikrát mluvila a psala. O čem jsem ale naopak zase tolik nemluvila je to, jak se mi vůbec daří jídelníček dodržovat a co se za ten rok změnilo...

Úplně upřímně musím říct, že se mi nedařilo jídelníček dodržovat tak, jak bych si přála. Což mi připomíná, že mě vážně pobavilo, když mi Markét psala, že jí i vy posíláte screenshoty ze stories a z vlogů, aby věděla, že nejím 100% zdravě. Haha, takhle mě napráskat, že se nestydíte :D!

No každopádně jsem celkem rychle zjistila, že jíst čerstvé, opravdové a vyvážené jídlo obnáší hodně plánování, nakupování a vaření. A i když mě všechny tyhle aktivity baví, často jsem si na to nenašla dostatek času a odbyla se rychle nějakou blbostí, nebo jídlem z restaurace, kde si člověk tak dobře neohlídá, co jídlo přesně obsahuje. Byly dny, kdy jsem neměla čas jíst skoro vůbec a dny, kdy bych naopak vyluxovala všechno, co jsem našla...

Sem se mi celkem hodí citát, který na svém instagramu Markét sdílela včera. "I don't have time" really means "It's not a priority". Neboli když říkáme, že na něco nemáme čas, většinou to znamená jen to, že to není naší prioritou. Protože to, jak si náš čas rozvrhneme, je naše vlastní volba. A je těžké něco měnit, když k tomu nemáme nějakou větší motivaci. Takže protože se cítím celkem dobře a jsem i relativně spokojená s tím, jak vypadám, bylo těžké jídelníčku věnovat 100% pozornost. I když jsem chtěla. Možná to znáte, někdy jenom chtít prostě nestačí...


Díky Markét už se nenechám tak jednoduše napálit na zdánlivě zdravé potraviny, čtu etikety a nakupuju už s konkrétním receptem v hlavě. Dávám si pozor na to, abych měla ve svém jídle bílkoviny, tuky i sacharidy a mám vždy po ruce jídelníček, jako takového průvodce.

Jednotlivá jídla pro mě vůbec nejsou problém, ale z nějakého důvodu je problém dodržet snídani, oběd, večeři a svačiny tak, abych na závěr dne měla vyvážený příjem a něčím to "nepokazila". A to i když to mám od Markét přehledně sepsané. Vždycky je nějaké jídlo, na které nemám koupené suroviny, nestihnu uvařit, nebo jsem mimo domov a musím volit jinou variantu... Problém je jen a jen v mé přípravě!

A protože se nerada vzdávám, rozhodla jsem se to zkusit znovu. Zkusím jídelníček OPRAVDU dodržovat. Co nejpečlivěji to půjde, alespoň na nějakou dobu. Chci zjistit, co se změní. Jestli se budu cítit líp, dokážu si zlepšit imunitu, zvýšit energii a trošku vyrýsovat postavu. 
Největší inspirací je pro mě v tuhle chvíli naše mamka. Jí zdravě, je aktivní, jenom září a postavu má lepší, než kdejaká "dvacítka" :D.

Navíc tentokrát do toho se mnou půjde i Niky, takže mám parťáka a spoléhám na to, že se budeme navzájem podporovat a trošku i kontrolovat. Dneska jsme měly schůzku s Markét, probraly naše dosavadní jídelníčky, cíle a představy a jdeme na to!

Co vy a jídelníček? Přemýšlíte nad tím, co jíte? A jestli jste někdy dělali nějakou změnu, jaké to pro vás bylo?

12 komentářů

 1. Ahoj, osobně si myslím, že jím vcelku zdravé potraviny, ale rozhodně si myslím že jím málo! Bohužel sama nevím jak zjistit, jaká je moje ideální porce, takže velmi přemýšlím, že si nechám poradit od výživového poradce.
  Chtěla bych se zeptat, Markét vám dává stravovací plán, kde máte jednotlivá jidla na den, a nebo informace kolik tuku, cukrů, bilkovin máte sníst např. Ke snídani a jaké jsou vhodné?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, hodně inspirace na tohle téma najdeš v kuchařce, kterou připravuje Markét s naší mamkou, nebo je varianta si přímo nechat poradit od výživového poradce :). Náš jídelníček spočívá v tom, že tam máme přesně rozepsaná jídla a množství - několik variant snídaní, hlavních jídel a svačin a je už pak jen na nás, jak si to poskládáme :).

   Vymazat
 2. Já myslím, že kdyby můj jídelníček viděl výživový poradce, docela by se zděsil. I já vím, kde dělám chybu, ale nějak není mou prioritou to řešit, i když bych rozhodně měla co hubnout. Tedy v mých očích. Je prostě jednodušší to neřešit. Ale abyste v tom nebyly samy, tak já od zítra začínám omezovat sacharidy! V mém případě to znamená, že nebudou hlavní složkou každého mého jídla.. když já prostě tak miluji vše sladké :D :D :D

  Little Dreamer

  OdpovědětVymazat
 3. Je to presne o tom, akú veľkú dôležitosť a zapálenie tomu človek prisudzuje. Osobne by som to rada skúsila, ale presne viem, že by to bolo pre mňa dosť ťažké, nakoľko nerada trávim čas varením. :/

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovědětVymazat
 4. Welcome to the official website of our company to clean apartments, houses, villas and shops in Saudi Arabia This is because we are the best home services company at the moment and by the testimony of our valued customers, the workers who work in the company have a very high experience in the field of cleaning in general, as well as we will give you cleanliness of the highest quality and the lowest prices with the testimony of customers, our goal is to satisfy our customers to the highest degree possible and thanks to God always First of all, thanks to the workers and technicians, we were able to satisfy all the customers who contracted with the company and contacted them, because we specialize in cleaning, sewerage and transport of luggage just contact us and you will notice that your house as if it is completely new from the intensity of cleanliness.
  شركة الصفرات للتنظيف بالرياض
  شركة الصفرات لتنظيف الخزانات بالرياض
  شركة الصفرات لمكافحة الحشرات بالرياض
  شركة الصفرات لنقل الاثاث بالرياض
  شركة الصفرات لكشف التسربات بالرياض
  شركة تنظيف بالمدينة المنورة
  شركة تنظيف بينبع
  https://www.cleanriyadh.com/

  OdpovědětVymazat
 5. Welcome to the official website of our company to clean apartments, houses, villas and shops in Saudi Arabia This is because we are the best home services company at the moment and by the testimony of our valued customers, the workers who work in the company have a very high experience in the field of cleaning in general, as well as we will give you cleanliness of the highest quality and the lowest prices with the testimony of customers, our goal is to satisfy our customers to the highest degree possible and thanks to God always First of all, thanks to the workers and technicians, we were able to satisfy all the customers who contracted with the company and contacted them, because we specialize in cleaning, sewerage and transport of luggage just contact us and you will notice that your house as if it is completely new from the intensity of cleanliness.
  شركة الصفرات للتنظيف بالرياض
  شركة الصفرات لتنظيف الخزانات بالرياض
  شركة الصفرات لمكافحة الحشرات بالرياض
  شركة الصفرات لنقل الاثاث بالرياض
  شركة الصفرات لكشف التسربات بالرياض
  شركة تنظيف بالمدينة المنورة
  شركة تنظيف بينبع
  https://www.cleanriyadh.com/

  OdpovědětVymazat
 6. Welcome to the official website of our company to clean apartments, houses, villas and shops in Saudi Arabia This is because we are the best home services company at the moment and by the testimony of our valued customers, the workers who work in the company have a very high experience in the field of cleaning in general, as well as we will give you cleanliness of the highest quality and the lowest prices with the testimony of customers, our goal is to satisfy our customers to the highest degree possible and thanks to God always First of all, thanks to the workers and technicians, we were able to satisfy all the customers who contracted with the company and contacted them, because we specialize in cleaning, sewerage and transport of luggage just contact us and you will notice that your house as if it is completely new from the intensity of cleanliness.
  شركة الصفرات للتنظيف بالرياض
  شركة الصفرات لتنظيف الخزانات بالرياض
  شركة الصفرات لمكافحة الحشرات بالرياض
  شركة الصفرات لنقل الاثاث بالرياض
  شركة الصفرات لكشف التسربات بالرياض
  شركة تنظيف بالمدينة المنورة
  شركة تنظيف بينبع
  https://www.cleanriyadh.com/

  OdpovědětVymazat
 7. considered as شركة نقل عفش بالمدينة المنورة The company has a fleet of vehicles equipped to transport the baggage to any area inside or outside Saudi Arabia, at the lowest possible cost, without any losses at all, where the employment When you contact us, our representative will contact you wherever you are, to inspect your existing furniture, determine the appropriate transportation method and the number of workers required to do so, agree on the appropriate time for the customer to transport, and determine the method of payment. Pric you, all you have is the contact numbers شركة نقل اثاث بالمدينة المنورة We pray wherever you are
  To visit the site
  https://www.elkhalegelaraby.com/
  خدمات نقل عفش واثاث

  OdpovědětVymazat

 8. The task of moving a catcher needs to rely on شركة نقل عفش بالمدينة المنورة It is specialized and has a long history in this field, helping it to carry out the task of transporting the baggage without causing any problems. Among the precautions taken by the company during transport of the luggage are the following: High-quality packaging materials to ensure that no problems are encountered during transport, the luggage is loaded into the car very carefully so as not to be subject to any problems during transportation. The luggage is re-connected to the place where it is transported and the packaging that is placed on the pallet is removed. During transportation. , All the transferred items are written to make sure that there is no defect in the piece, therefore you will ensure the transfer of the baggage without being exposed to any problems during transportation, شركة نقل اثاث بالمدينة المنورة .
  Is characterized by شركة تنظيف بالمدينة المنورة With the experience and efficiency in the task of cleaning, as it uses the best equipment and the latest in addition to many aspects that focus on them to ensure that the cleaning is done to the fullest, and the most important things that you find in the fast service company and nowhere else find the following: It depends on the best detergents that can eliminate stains and smears, follow a certain system in the cleaning task; for this reason it ensures that it reaches the best results, depends on the latest methods such as steam cleaning method which proved its efficiency in the cleaning work, During which to eliminate all germs and The bacteria that are present in the place and maintain the health of the present, possess the best specialized perfumes that you can only find شركة نظافة بالمدينة المنورة.
  that شركة تخزين اثاث بالمدينة المنورة It can store any quantity of furniture even if it is huge. This is because the company owns large warehouses divided into many sections. It packs and puts furniture in cars and is transported to the stores equipped with the highest level and has the latest means of monitoring. شركة تخزين عفش بالمدينة المنورة You will get satisfactory results without having to pay a lot of money in return
  Be aware شركة تنظيف بينبع Cleaning works require the latest equipment for cleaning and the best detergents. This is what it provides to its customers. Therefore, it ensures the results. The company can clean any place, Will t D have شركة نظافة بينبع Discounts and offers can not be found elsewhere
  The task of moving furniture from one place to another can not be done by anything, but it must rely on a specialized company such as شركة نقل اثاث بينبع ، As it will provide you with assurance that the furniture transfer works will be done well and will not be exposed any piece of the pieces to any problems during the transfer of furniture. In addition, it will carry out a comprehensive inspection of all parts before and before the transfer. The best packaging tools are used in this task. you only have to communicate with شركة نقل عفش بينبع .
  Visit our website
  https://www.zeenclean.com/
  خدمات تنظيف

  OdpovědětVymazat
 9. شركة تنظيف فلل بالرياض Perfect cleaning and cleaning of the villa's rooms and the use of a vacuum cleaner to remove dust and soil.شركة تنظيف بالرياض The beauty and cleanliness of the place gives the use of steam cleaning machines that remove stains accurately and quickly and are used to clean canes and boards.
  شركة تنظيف بالخرج Carpets, carpets and ceramics. If you are unable to execute these tips from شركة تنظيف منازل بالخرج .
  شركة مكافحة الحمام بالرياض We provide you with a range of tips that prevent the nesting of the bathroom on the surface of your home you clean the surface and balconies from the remnants of the grain and clean it from waste and used furniture
  شركة تنظيف منازل بالمدينة المنورة We have the ability to make your home an oasis of cleanliness and beauty. We have a dedicated team to clean every part of your home, but we are keen to provide important tips to keep your house clean for as long as possible. شركة تنظيف بالمدينة المنورة Use a vacuum cleaner to get rid of accumulated dust on a daily basis. Cleaning the glass home facades provides a perfect look for the home Provide you with a great service in cleaning your house if you can not do this hard work and effort شركة نقل عفش بالمدينة المنورة .
  شركة تنظيف بينبع Provide you with a distinctive service in all types of private cleaning Carpet carpet cleaning using the steam cleaning machine makes it clean and fully sterile.
  شركة نقل اثاث بينبع It is an ideal choice to carry out your home furniture without any effort or hardship. But if you want to do it yourself, arrange the clothing bags for your family so that you can remove the tires and wooden rooms easily. Transportation. Many things you can do .
  شركة تنظيف منازل بمكة It is the best choice for you to clean the perfect parts of your home - Carpet cleaning and carpeting the best types of steam cleaning machines or sent to Cleaning and cleaning of beds and boards and putting mattresses on them to prevent the accumulation of dust and stains on them You must use high quality detergents to ensure high quality cleaning of all the items and parts of your home You need a daily cleaning of the kitchen and bathrooms to give a recovery and confidence in the cleanliness of the whole house شركة تنظيف خزانات بمكة Able to clean your home without bothering you or get tired at great cheap prices.
  Visit our website
  https://www.allsaad.com/

  OdpovědětVymazat
 10. Markét je naprosto skvělá :) její instagramový profil je neskutečně inspirativní a působí jako skvělá osoba :)
  je až neuvěřitelný, jak dokáže mí jídlo vliv na naše fungování a naši psychiku, nikdy jsem tomu nevěřila, dokud jsem si to sama nevyzkoušela :) vaše mamka je úžasná, a budu držet palce, při dodržování jídelníčku :)

  Belle âme

  OdpovědětVymazat
 11. Ahojky, tak ja mam asi nejvetsi problem prave s tim casem. Protoze to prece jen chvilku zabere nachystat "krabicky" na cely den. Plus to, ze musis mit doma veskere ingredience, jak nejsou, tak vetsinou sklouznu k nezdravemu :-( Na kucharku uz se velmi tesim, a musim rict, ze Vase mamka vypada uzasne. Presne - mladistve, uplne zari a postavu by ji vetsina mladych holek mohla jen zavidet. Moc ji pozdravujte a ikdyz by clovek nemel cekat, a jit do toho hned. Tak jak budu mit kucharku doma, tak jdu do zdraveho zivotniho stylu s Vami :-) Mejte se moc krasne

  OdpovědětVymazat