Některé věci jsou zbytečné. Například neustálé kupování plastových lahví, vytahování tisíce papírových utěrek na osušení rukou, vyhazování jídla co jsme nestihli sníst, nebo používání mikrotenových sáčků v obchodech. Každý může do svého života zapojit pár jednoduchých návyků a přestat zbytečně plýtvat. Jeden z nich je nošení si vlastních tašek a sáčků do obchodů s jídlem. U mě v batůžku má už své místo plátěná taška nebo síťovka a Frusacky, které používám při nákupu zeleniny a ovoce. Jak to funguje? 

Donesete si do obchodu vlastní sáčky, naberete si do nich zboží, pokud ho musíte zvážit, uděláte to a cedulku nalepíte na šňůrku sáčku. Sáček je vyroben z kompostovatelné tkaniny na bázi kukuřičného škrobu a je úplně lehounký, takže vám na váze a ceně kupovaného jídla nepřidá. Je průhledný, takže u pokladny nejsou žádné problémy - vyzkoušeno! Doma v něm můžete jídlo i dál skladovat, nebo ho jednoduše omýt pokud je potřeba a vyrazit znovu a znovu a znovu. 


Já už ho loni několika lidem darovala, abych tuhle myšlenku dál šířila. Dnes bychom chtěly obdarovat i vás. Pro čtyři z vás máme balíček Frusacku v provedení Coral Reef, kde najdete čtyři velké sáčky a jeden malý, který můžete použít buď jako obal na ty velké a nebo na menší zboží. Tahle edice má nové šňůrky ve vánočních barvách. 

Abyste se zapojili do soutěže, napište nám do komentářů jestli i vy se snažíte nějak pomáhat přírodě, něco šetřit nebo aspoň méně plýtvat. Každý krůček se počítá, a i kdyby ne, nebojte se to přiznat a napsat svoje stanovisko k této věci. Zajímá nás to! Nezapomeňte připojit i svůj e-mail, abychom vás mohly kontaktovat v případě výhry.

Máme pro vás zároveň slevový kód 10 % "acosvanoce", který platí na nákup sady Coral Reef


SOUTEŽ UKONČENA!
Výherci: anezka.jakubcova@seznam.cz, e.vanousova@seznam.cz, zuza1996@seznam.cz, slavikovawe@gmail.com
Gratulujeme!

1 901 komentářů

 1. Môj prvý krok bolo to, že som úplne prestala používať slamky, a snažím sa používať čo najmenej plastových tašiek a nahradiť ich znovupoužiteľnými :) môj email je andzambova@gmail.com ❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je mi teprve 12 ale i tak se snažím třídit odpad nekupujeme brčka a kelímky plastové oba moji rodiče mají dobrý vztah s přírodou. Mamka takovéhle pytlicky uz má ale chtěla bych ji je dát k vánocům
   Jo a ještě mamka když vidí plakáty na zemi bežme je a vyhodí je do plastu

   Vymazat
 2. Frusack je určitě bezva nápad! Já se snažím pytliky nebrat, když to není potřeba - když si beru třeba banány nebo jedno jabko do práce... Případně je používám znova - třeba ty od pečiva stačí vyklepat a vzít s sebou pro další rohlíky :)

  abitofjitt@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj my doma už používáme jenom látkové tašky a místo kupovani kafe do kelímku si radši nosime vlastní v termohrnečku. A to je asi cele. Frusacky jsem chtěla vyzkoušet ale mamka říká že je to drahé tak snad bych ji teď přesvědčila jak je to dobrá věc kdyby se na mě usmálo štěstí. E-mail : kotkovaanna7@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 4. Jéj, tieto vrecká som si akurát plánovala zadovážiť, len neviem, kde ich na Slovensku zohnať. :) Snažím sa pomôcť životnému prostrediu ako sa len dá. Na kávu si väčšinou nosím vlastný hrnček, pijem zo sklenenej fľaše a snažím s kupovať ekologické výrobky (YR a pod.). No toho odpadu je stále aj tak akosi veľa.
  kikusik12@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 5. Já osobně se třeba snažím nevybírat si v obchodě jen to dokonale vypadající ovoce. Také stopuji vodu, když si čistím zuby, ať zbytečně neteče a snažím se třídit odpad. Jsou to malé krůčky, ale myslím, že lepší nějaké než žádné. No ne? :)

  anet.luksova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 6. Když jsem byl malý, tak vůbec, protože mě to nějak nezajímalo, ale teď když jsem starší a někdy i rozumnější :D se snažím být naší planetě šetrnější. Kromě toho, že třídím odpad, tak na nákup nosím jedině látkovou tašku a když ji nemám tak alespoň papírovou zakoupím. Samozřejmě se myslím, že by tyto tašky měly být mnohem levnější. Frusack bych využil pro babičku, která se moc o ekologii a množení plastů na planetě nezajímá a rád bych ji do toho nějak zasvětil.
  martinpaletar12@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 7. Jsem teprve v začátcích ale můj první krok je právě omezování plastových sáčků, takže si nosim všude síťovku a je to paráda 😊 ráda bych v tom pokračovala dál

  OdpovědětVymazat
 8. Po těchto sáčcích už nějakou dobu toužím, jen na to nemám moc finance. Pomáhat životnímu prostředí se snažím jak jen můžu, jen ne vždy se to podaří podle představ. Je mi hrozně líto živočichů kteří musí v tomto prostředí žít. Já osobně se snažím pomáhat tak že omezuji jednorázové lahve a když už alespoň je recyklují, a když sáček není potřeba neberu si ji.
  E-mail: anetka.vankova10@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 9. Tyhle sáčky jsou naprosto perfektni.sice je ještě nemám ale nosim misto nich latkove tasky. Když zapomenu, pouziju mikrotenovy, ktery doma pouziju pri trideni plastu. Všeobecné se snazim co nejmeme používat plasty. Jw to potrebny krom. Mely by se tak zachovat velike firmy a zbytecne plasty nepouzivat

  OdpovědětVymazat
 10. Odpad třídím už od mala, ale čím jsem starší, tím víc si o tom zjišťuju a napravuju chyby, které jsem někdy dělala - např. třídila jsem něco, co už se nemá (role od toaletního papíru atd.) A v poslední době i víc přemýšlím o tom, z čeho jsou věci vyrobené a jak to zatěžuje naši zemičku a snažím se podle toho i věci spotřebovávat.

  annakrskovaak@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 11. Začala jsem už před lety tříděním odpadu, což je úplně to nejmenší, co mohu udělat. Momentálně kupuju výhradně potraviny z ČR, vyhýbám se palmovému oleji a plast je pro mě sprosté slovo :D. Takže Frusack bych uvítala i pro své blízké, aby o neplastování nemuseli pořád jen poslouchat, ale vžili se do toho se mnou :)
  sznatalie.0@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 12. Ahoj, snažím se, po malých krůčcích, ale snažím. Třídění odpadu již beru jako základ, ikdyž přiznávám, že i k tomu jsem se léta musela dokopávat. Snažím se celkově omezit plasty v domácnosti, i v životě... Sodastream místo plastových lahví, domácí čistící výrobky místo dalších a dalších zbytečných lahví. Protože mám pejska, tak to, co po něm zůstává jde do papírových pytlíků. Přes léto se na zahradě snažíme pěstovat co nejvíc to jde. Látkovou tašku nosím snad všude, a pokud zapomenu, koupím papírovou a ta když doslouží putuje do kompostu... Jasný, můžu dělat určitě ještě víc, ale jak říkám, po malých krůčcích se snažím.. :) tally@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 13. Ahoj holky, jsem moc ráda, že se i influenceři zapojují do takovýchto projektů, jako je pomoc potřebným a sociálně slabším (viz 1. políčko Vašeho "adventního kalendáře") a samozřejmě taky ochrana životního prostředí. V současné době je to čím dál tím víc aktuálnější a důležité téma, a proto je nezbytné o něm dále informovat a tyto informace předávat všem generacím - od těch nejmladších, až po ty nejstarší. Já sama se snažím plýtvání co nejvíc vyvarovat. Počínaje co nejmenší spotřebou papíru (tzn. tisknutí oboustranně, využívání maximální plochy na papíře a využívání sešitů až do úplně poslední stránky), přes redukci spotřeby plastů (proč by si měl člověk zbytečně kupovat v obchodě škaredé plastové tašky, když může nosit stylové, moderní a pohodlné plátěné tašky přes rameno?:)), až po zužitkování maximálního množství jídla, co máme v lednici. Samozřejmě, že někdy má člověk velké oči, a pak nesní všechno to, co si nakoupil, ale důležité je se z těchto chyb poučit a příště si koupit např. místo 30 dkg šunky jen 20 ;) Jedná se v podstatě o maličkosti, ale jak říkáte, každý krůček se počítá. Proto mě velice mrzí, že stále ještě nevlastním tyto krásné barevné Frusacky (Bůh žehnej tomu, kdo přišel s tímto nápadem), byť jejich koupi už nějakou dobu plánuji. Takže, buď se na mě usměje štěstí a tyto roztomilé NEplastové sáčky vyhraju, nebo už si je opravdu po tak dlouhé době, co po nich pokukuji pořídím :) Mějte se krásně a ještě jednou děkuji,že se účastnite tak skvělých projektů :)
  eva2000.novotna@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 14. Já jsem s rodinou třídila odpad už od mala. Čím jsem starší tak se více začínám zajímat o zero waste tématiku. Zatím jsem se zaměřila na to, abych v obchodě nebrala zbytečné igelitky. terka.chybova5@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 15. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 16. Už léta třídím odpad, což by dlé mého názoru měl udělat každý člověk, co si aspoň trochu váží naší planety. Po zakoupení chaty a založení kompostu jsem si pověděla, proč to neudělat i doma. A tak se pomalu snažím do zvláštní nádoby vyhazovat skořápky, slupky atd.. Navíc mě také začalo bavit dělat si na chatě s vlastní zahrádkou. Řekněme si, není to super jít něco co nemuselo procestovat půl zeměkoule a máte na tom podílze sebe? Podle mě je to úžasné. Také v době sucha a v našem kraji šetření pitné vody se snažím neplýtvat (vypínat vodu ve sprše, při umývání nádobí si napustit umyvadlo a nenechat téci vodu!) Sice se ke všemu dostávám pomalu, abych si na to zvykla a byla z toho rutina, ale lepší než nic. A frusack mi do mé plátěné tašky opravdu chybí. Protože MÁ TO CENU!

  OdpovědětVymazat
 17. základ samozřejmě třídění odpadu, nošení si svých tašek na nákup a kupování tuzemských či fair trade potravin :-). s.komarkova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 18. Hadrovou tašku nosím stále v kabelka, pro případ co kdyby :) i mamku už jsem to naučila, svačiny nosím v krabičkách a ne každý den v novém sáčku, nedávno jsem se vrátila z Bali a Bangkoku a nevěřily jsme vlastním očím do čeho všeho jsou schopní zabalit třeba jedno ovoce až už nás bolely ruce z neustálého mávání, že to nechceme zabalit :)

  OdpovědětVymazat
 19. Já a moje rodina třídíme odpad a snažíme se alespoň trochu šetřit životní prostředí, přeci jen je to naše planeta a my bysme si jí měli vážit a starat se o ní jinak se nám tu bude žít špatně
  02betty@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 20. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 21. O zero waste způsob života se zajímám přes rok. Začala jsem si v obchodech všímat, že jsme konzumní společnost a jsme velmi pohodlní. Nevěděla jsem ale, jak začít, tak jsem začala tříděním odpadu. Samozřejmě mi to nestačilo, tak jsem čapla starý ručník, který není hrubý a dobře saje a ušila si z něj odličovací tamponky, které poté peru v síťce zároveň s ručníky. Samozřejmě tím to nekončí, používám vlastní tašky, pečivo se snažím nekupovat a když ano, tak ho kupuji do vlastních pytlíčků. Zeleninu a ovoce zásadně beru bez sáčku. :) Určité suroviny (majolka, kompot, atp.) kupuji ve skle a to i za předpokladu, že jsou někdy o 50 % dražší, než jsou plastové obaly. Zdraví naší planety je pro mě přednější než peníze. Sklo poté dál využiji při zavařování a nebo uskladňování dalších potravin. Případně ho vytřídím i dle barvy. :) Co se týče domácího úklidu, nepoužívám chemii a snažím se hojně využívat ocet - takže ho používám místo aviváže, místo dezinfekce. A je to vážně skvělá věc! Akorát musím vymyslet, kde sehnat ocet, který si mohu odnést ve vlastní nádobě. Dalším krokem u mě byly menstruační pomůcky. Vždy jsem používala vložky, či tampony, ale díky nim jsem si přivodila zbytečné záněty.. Riskla jsem to, koupila si menstruační kalíšek Yuki (který je mimochodem perfektní!) a stal se z něj můj nejlepší přítel a dokonce se těším na své dny :D A neposlední v řadě je kosmetika a hygiena - používám zásadně tuhý šampon, tuhé mýdlo. Mýdlo na ruce si sama vyrábím, takže se u toho i zabavím :) A místo odličovacího oleje jsem si smíchala olivový olej s vodou a musím se klanět - v životě jsem neměla lepší odličovací mléko/olej a to mi jich prošlo rukama dost :D I když jsem stále ještě v začátcích, tak se snažím každým dnem snižovat produkování odpadu. Momentálně musíme s přítelem zapracovat na neplýtvání jídlem, to je u nás nejdiskutovanější téma. A je super, že přítel do toho šel se mnou a není mu lhostejná budoucnost naší Země. :)

  andreapacakovaa@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 22. Ahoj holky,
  přijde mi, že místo nějakých revolucí mě napadají pořád nové způsoby, jak přírodě (a v konečném důsledku i sobě) pomáhat. Nošení vlastní lahve je pro mě samozřejmost už od první třídy. Pití jsem si koupila jen párkrát a to tehdy, kdy bylo moc horko a já si neměla kde vodu doplnit.
  Na nákupy nosím proutěný košík a pokud ho zapomenu, vždy mám v batohu alespoň jednu plátěnou tašku. Zeleninu/ovoce nakupuju bez sáčků a tak si říkám, že by mi to ty frusacky usnadnily. :)
  Podle mě je nejdůležitější ukázat důležitost třídění hlavně starším generacím. Rodiče jsem přemluvila na soda stream, mamka si nechává šunky vážit do znovupoužitelných krabiček místo sáčků, jezdíme raději na kole než autem, i ty psí bobky se snažíme sbírat do papírových sáčků. :D
  Jako hlavní krok ale vidím svoji snižující se spotřebu živočišných produktů. Myslela jsem si, že to nezvládnu, ale opravdu to jde! Třeba 1 den týdnu vegetariánský, 1 veganský. Ono se stačí podívat na to, kolik litrů vody je třeba pro vykrmení 1 kg hovězího, a hned to člověk vidí jinak. :)
  Ale když třeba vidím svoji babičku, která si ještě do skříňky každou utěrku balí zvlášť do igelitového pytlíku (a těch utěrek tam má tak 50), tak se cítím jako zoufalý ekomaniak. :D Ale doufám že v tom nejsem sama. :)

  nikola.lagova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 23. Třídím (samozřejmost,žejooo) a používám už Saaczech na potraviny. Jinak sestra pracuje pro Trash Hero Brno. Doporučuju se zapojit i v Praze! :-) ivakasp@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 24. No, abych byla upřímná, tak kromě třídění plastových věcí a nosení plátěné tašky snad všude, toho bohužel moc nedělám. Ale po malých krůčcích se snazim plast omezovat a pomáhat tím naši přírodě. Frusack by pro mě byl skvělou novinkou a konecne bych mohla chodit do bezobalového obchodu a tím ušetřit i spoustu penez! A myslím si, ze by konecne i moji rodice videli, ze to jde o jinak, než s plno plastovými sáčky �� martgard@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 25. Trideni má opravdu veliky smysl, už odmalička miluju prirodu, hlavně zvířátka. Já osobně odpad třídím, bez toho by to nešlo. Na nakup do obchodu si beru vždy plátěnou tasku, která je stokrat lepsi než ta igelitova.Kdyz se nad tím všichni opravdu zamyslime, je tolik ale vážně tolik zvířat co kvůli nepořádku venku zahinulo. Takove krásy kolem nás se každý den znici. Lide co vyhazují odpadky kolem by se měli opravdu zamyslet co vůbec delaji, jak všem ublizuji. Mám hrozně ráda organizace kdy se chodí sbirat odpadky do lesů a dalších mist.
  Takze za mě je třídění odpadu skvela věc.
  A ten kdo to ještě nedela zkuste se trochu zamyslet


  veronika.krupicova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 26. Za mě už je nutnost mít u sebe vždycky alespoň jednu plátěnku a nosit skleněnou láhev na pití nebo termohrnek místo plastových flašek.�� Jsou to maličkosti, ale něčím se začít musí + to často donutí i někoho dalšího se zamyslet a něco změnit..��
  Frusack mi přijde jako skvělý nápad - děkuju za to, že šíříte do světa takovéhle myšlenky!❤

  zuzana.stradalova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 27. Ahoj holky,
  třídím odpad, ale jsem si jistá, že by šlo udělat víc. Těch mikrotenových tašek je opravdu ohromná horda. Mám tokový cíl na rok 2019 že chci nejen odpad třídit, ale i ho zmenšit. Jak sáčky, tak i nebýt LÍNÁ ano je to o lenosti a k nám do vesnického krámku si brát krabičky na sýry a uzeniny či saláty. (vdova007@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 28. I malé krůčky se počítají! Třídím odpad, žádná brčka ani jednorázové kelímky na kávičku s sebou a prakticky nevycházím bez své plátěné tašky! Ježíškovi jsem si napsala o nádhernou 24bottles láhev na vodu a frusacky k tomu by byly naprosto perfektní! :)
  tercahavlu@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 29. Snažím se třídit odpad, v obchodech se vyhýbám igelitovým sáčkům, v kabelce nosím plátěnou tašku. Jezdím více MHD než autem. V obchodech s oblečením nenakupuji bezhlavě. Oblečení nosím tak dlouho, jak jen to je možné a pak ho generuji na "domácí", poté na "úklid" 😀. Pokud je kousek zachovalý, ale mě už nepadne, věnhuji charitě. Frusaky mi do výbavy chybí, už dlouho si je chci pořídit. Konkurecne je tu opravdu velká, takže si je pravděpodobně vyrobím z nějaké starší látky nebo záclony. 🙂

  OdpovědětVymazat
 30. Doma třídíme plast a papír.Z plastu třídíme hlavně plastové lahve a někdy i nějaké větří kusy plastu třeba z bonboněr a tak. A z papíru hlavně letáky a větší kusy papíru a menší kusy jako třeba roztrhané papíry vyhazujeme normálně do koše. A vždycky po Silvestru vyhodíme skleněné lahve do skla.
  michaela.kolarova2@email.cz

  OdpovědětVymazat
 31. Ahoj přiznám se, že ovoce a zeleninu z obchodu bereme do igelitových tašek, ale tyto tašky jsou určitě skvělí nápad. U nikoho jsem tyto tašky ještě neviděla,ale teď když nad tím přemýšlím tak asi i kdybych tuto soutěž nevyhrála tak si je koupím i sama, protože bych chtěla přírodě odlehčit. Ahoj a děkuji za seznámení s těmito taškami.
  horovaverca@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 32. Ahoj, kdyz si jdu pro kafe, tak se snazim misto jednorazoveho kelimku vyuzivat muj termohrnek :) adelakrejcova@tiscali.cz

  OdpovědětVymazat
 33. Ahojte,
  ja triedim odpad, ale myslím, že to je samozrejmosť, ktorú nie každý tak berie. Nikdy si neberiem slamky - brčka, neberiem si ani igelitové tašky a keď kupujem zeleninu, tak si neberiem sáčok. Nakupujem veľa v secondhandoch a na intraku som podporila koše pre tiedený odpad 😊. A čo sa veľmi snažím robiť je že, nakupujem nič, čo nepotrebujem. Tak isto mám termohrnček a fľašu Equa. Učebnice si nekupujem nové, ale zásadne použité od starších študentov. A chcela by som si veľmi objednať aj bambusové brčko - dávam si to ako záväzok na rok 2019. Snažím sa podporovať všetko, čo sa dá v tejto problematike, takže nápad sa mi páči.
  barborazofajova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 34. Používám svoje tašky,které si šiji a třídíme odpad,vozíme do sběrného dvora.
  buresatko@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 35. Už delší dobu třídím, třídím hodně až si ze mě někdy doma dělají srandu. Jsem schopná vytřídit snad všechno, samozřejmě podle,, pravidel " jak se má. Ani oblečení jen tak nevyhazuji, jezdím s ním přímo na charitu darovat potřebným.
  hluskovajitrenka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 36. Ahoj, já se snažím redukovat spotřebu plastů - nosím si vlastní sáčky, kupuji si ovoce a zeleninu bez plastových obalů, používám bambusový kartáček nebo na kávu mám svůj hrnek. Kdybych vyhrála, vím přesně co se sáčky udělám - v balení je jich 5:
  1. RŮŽOVÝ - Bych dala své nejlepší kamarádce, která mi už nějaké sáčky sama ušila! :) Dala bych ji to jako poděkování.
  2. ORANŽOVÝ - Dala bych své sestře, která si ode mně přeje tyto sáčky k Vánocům.
  3. ZELENÝ - Druhé sestře, aby ji to nebylo líto ;)
  4. MODRÝ - Bych dala své mamce, protože té ochraně přírody moc nedává a já se jí snažím ukázat cestu. Tohle by byl další krok. :)
  5. ŽLUTÝ - Ten bych si nechala, chtěla jsem si nějaký koupit už od té doby, co jsem je viděla před dvěma lety na Desigbloku. :)
  hradcova.pavla@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 37. Ahojte baby! Už je to pár mesiacov, čo sa snažím jednorátovým plastom vyhýbať. Či sa mi darí? Tak nie vždy, ale podarilo sa mi nahradiť plastovú flašu sklenenou, igelitky plátenou taškou, vrecká na nákup zeleniny a ovocia bohužiaľ v ekologickej nalhrade ešte doma nemám, ale snažím sa pri nákupe po nich bezhľavo nechnápať. Separovanie odpadu berieme doma ako samozrejmosť, tú teda nepočítam. Je veľa vecí, v ktorých sa musím ešte zlepšiť, ale verím, že časom sa to napraví. :)

  OdpovědětVymazat
 38. Beru za maximální zodpovědnost a povinnost chovat se k naší matičce Zemi tak, kolik si toho od nás na oplátku zaslouží. Proto třízení odpadu (včetně hliníku), používání eko drogerie a kosmetiky, nakupování v sekáči, odmítání jednorázových plastů či vegetariánství mi přijde naprostou samozřejmostí. Frusack znám, ale doma používáme resack, který jsme minulý rok rozdávali taky jako vánoční dárek. Třeba by letos někdo od nás mohl dostat právě frusack. 😉 Neotálejme a dělejme všichni co můžeme pro přírodu, protože už jde opravdu do tuhého! Kmostakova.K@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 39. Ahojte, tento výrobek se mi moc líbí a ráda bych ho darovala mamince...protože naupuje jídlo a tím používá spoustu plastových sáčku...ráda bych aby více lidí začalo tyto "sáčky" používat abychom naši planetu šetřili aspoň v tomto směru...ale samozřejmě i jinak. Můj g-mail: kikasmile88@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 40. Ahoj,
  je mi strašně líto, když vidím, jak lidé s plasty zachází a jak si strašně stěžují, že se příroda ničí, že ubývá zvířat, ale nic s tím nedělají. Já už se nějakou dobu snažím plasty omezit, ale alespoň si neberu igelitky v obchodech a pytlíků se taky snažím brát co nejmenší množství, popřípadě je pak dál využívám :) Doufám, že se to brzy změní a lidé si budou víc uvědomovat tyhle "malé kroky", co můžou pro přírodu udělat :).
  (bara.vodehnalova@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 41. Ahoj :) my doma třídíme odpad a sáčky používáme několikrát než je vyhodíme. Vím, že bychom mohli dělat víc a taky se k tomu postupně dopracujeme :)
  Email: Pajda555@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 42. Môj krok bol že už nepoužívam jednorazové veci-tašky, sáčky, plastové fľaše. Doma máme tiež triedený odpad a snažíme sa ho pravidelne triediť. Našťastie sa nám podľa mňa darí a som s tým veľmi spokojná.
  @bodnarovavanesa1@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 43. Ahoj, už několik let se snažím plasty omezit. V některých oblastech se mi to opravdu povedlo, potraviny nedávám do plastových sáčků, nekupuji igelitové tašky a v obchodě se snažím snahat po všem, co se dá koupit bez plastu. V současné době se snažím nenásilnou formou o omezení plastu i u mé babičky, která dává v obchodě do sáčku téměř cokoli. Nedávno mi říkala, že po tom, co jsem se jí ptala, proč používá tolik zbytečných sáčku, tak od té doby se v obchodě snaží 'krotit', je úžasná, slevu na frusaky využiji pro ni, děkuji!🖤

  Veronika.pisarcikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 44. Já začala nakupovat kosmetiku v obchodu: nebaleno.eu, o kterém jsem se dozvěděla diky Ive Pazderkové,a je to uplny zázrak. Take se snažím omezit plastoce tašky, ale nejhorší jsou ty plastovs sacky na pečivo atd. právě jsem přemýšlela, do ceho pečivo místo sacků davat, a tohle by bylo super. Můj emaile: iva.zofie@gmail.com krasny advent holky ;)

  OdpovědětVymazat
 45. Ahoj holky!��
  Zájem o ekologii mne přivedl k informacím o zero waste. Mnoho věcí jsem již zavedla: například dokonaleji třídním odpad (snažím se i oddělovat dva různé materiály), vlastní láhev mám odjakživa - nyní nádhernou skleněnou od econea! Na látkovou tažku jsem byla vždy zvyklá a vrátila jsem se k ní - také je v současné době mnohem větší výběr a krásný design. Všímám si který produkt je v jakém obalu, či není zbytečně zabalen, ale využívám i bezobalových obchodů. Tuzemské potraviny jsou taky dobrá volba (i po jiných stránkách.) Používám eko čisticí prostředky, ale jen čtyři na domácnost. Když nakupuji na trhu, tak do krabiček, košíku. V obchodě to u všeho nejde, tak se alespoň snažím sáčky nebrat, jenže to není stopro řešení. Takže mám již dlouho vyhlídnuté tyto typy znovupoužitelných pytlíčků a ráda bych je koupila i rodině, tak snad se něco zadaří��
  Samozřejmě to jsou všechno jen krůčky a doufám, že se mi podaří více zapojit na pomoc přírodě a planetě Zemi!��
  ludmilabera@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 46. Nosím si vlastní tašku na nákup, nepoužívám mikrotenový sáčky, třídím odpad, nosím si vlastní láhev a krabičky na jídlo s sebou, používám tuhé mýdlo a šampuk apod. Snažím se dělat pro naši planetu maximum a už se mi i podařilo pár lidí přesvědčit, ať změní své návyky a taky se začnou snažit omezovat odpady.

  hanca.holasova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 47. Ahojte, snažím se omezit používání mikrotenových sáčků, ale ne vždy se mi to daří, když už si ho ale vezmu, snažím se ho použít alespoň víckrát. Na pití používám svou láhev. Třídíme odpad. A děláme více menších nákupů za týden, takže vždy koupíme jen to, co opravdu potřebujeme.
  zuzkaf2015@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 48. Na chaloupce chodíme nakupovat s košíkem a ve městě s látkovou taškou, třídíme odpad, používáme kosmetiku jako Yves Rocher a ještě netestovanou na zvířatech máme i kompost a snazime se ho co nejvíce využívat a snažíme se taky ve škole naše škola už několik let má titul ekoskola a mimo to i používáme lahve a boxy znovupoužitelné to je asi všechno nic jiného mě nenapadlo ale zdravím vás holky a přeji vám krásný advent ❤️❤️❤️

  OdpovědětVymazat
 49. Místo igelitek používám látkové tašky a snažím se co nejvíce třídit odpad a hrozně mě štve, když se kouknu do kontejneru smíšeného odpadu a tam petky, kartony a jiné co patří do jiného kontejneru.

  BrabulkaK@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 50. Ahoj :) my doma vždy triedime odpad,sáčky od rôznych potravín
  využívame viac krát a keď idem do obchodu snažím sa brať si látkovú tašku ale väčsinou na to úplne zabudnem. A už v januári v našom meste otvoria ekodrogériu nato sa veľmi teším :)
  Pupava356@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 51. Ahoj holky, je to sice malo,ale ja jsem uplne vyradila jednorazove plastove savky misto nich pouzivam papirove a mam svoji vlastnou hlinikovou lahev kterou taham vsude sebou i kdyz jsem byla v nemocnici tak jsem ji tam tahala ��. Snazim se co nejvic to jde,ale nejtere veci jdou bohuzel pomalu obzvlaste me stvou plastove obaly na zelenine. S pozdravem Míša mischel.komarkova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 52. Třídím odpad, nekupuji si tašky - mám doma svoje a ty buď používám a nebo používám hadrové :). Kdybych vyhrála, darovala bych to mamce :).

  Alenamojzisova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 53. Mám látkové tašky, láhev na pití, používám látkové odličovací tampony. Třídím odpad a máme kompost :-) Jo a zítra mi dorazí kelímek na kafe a bambusový kartáček na zuby. A taky se ještě musím pochlubit, že zpracovávám, co nám zahrada nadělí - takže jsem dělala asi milion skleniček s přesnídávkami - rozdávám i kamarádkám :-) (a pro toho mýho malýho lenocha mám doma plnitelné kapsičky na přesnídávky)

  OdpovědětVymazat
 54. Ahojte dievčatá :) ja sa vymenila plastové fľaše ma pitie na sklenené, čo je podľa mňa jedena z najlepších vecí čo sa dá spraviť. Jedinou nevýhodou je, že sklenená fľaša je ťažšia ako plastová, ale to je podľa môjho názoru ten najmenší problém :)

  OdpovědětVymazat
 55. Ahoj holky, snažím se používat látkové tašky, co nejvíce omezit plastové sáčky a igelitky, kupovat věci v papírovém, plastovém recyklovatelnem nebo žádném obalu a ty obaly pak recyklovat a používat i na něco jiného,taky třídit odpad a máme kompost.
  uwanka.w@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 56. Hezké ráno :) Frusaky jsou strašně super! A o jejich pořízení uvažuji už nějaký ten pátek. Přírodu se snažím šetřit, tak jak to jen v dnešní hektické době jde, ale rozhodně neříkám, že občas nějakou chybu neudělám. Jsem ráda, že mám žiju téměř na vesnici, kde máme domek se zahradou a prostě spousta věcí se tu zrecykluje nebo se jim najde to správné využití (zvířectvo toho sní, kompostujeme,..). A když jsem přes týden ve městě? Snažím se co nejmíň plýtvat potravinami, nosím si svoje krabičky, skleničky, plátěnka je už pro mě něco tak typického a samozřejmého, hodně chodím pěšky...prostě takové ty maličkosti, které můžeme udělat :) janku.marti@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 57. Zajímavý nápad, jak ulevit přírodě - každý krok se počítá. Nakonec chráníme přírodu pro sebe a své děti. Každý může udělat víc, což si uvědomuji i u sebe. Doma se snažíme třídit plasty, sklo a papír, což je to nejmenší, co můžeme všichni udělat. Jídla kupujeme jen tolik, abychom ho stihli sníst a třeba oblečení, které už nechceme, vždycky dáváme potřebným. Není toho mnoho, ale snažíme se přidávat nové a nové věci, takže tyhle praktické sáčky jsou dobrým tipem!
  lovejack@email.cz

  OdpovědětVymazat
 58. Když jdu do obchodu tak si beru buď svojí tašku nebo si koupím papírovou...nikdy ne igelitku. Kupuji si kafe nebo čokoládu bez plastových víček...tak nějak se snažím šetřit kde to jde.❤️

  benesova.klara12@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 59. Poslední dobou si začínám všímat, jak moc vyprodukuji plastu a že si v obchodě dávám do igelitových sáčků i potraviny, které si tam dávat nemusím. Odpad třídím, používám plátěnou tašku, kterou jsem si zamilovala a ještě bych chtěla omezit svoji produkci plastu díky těmto sáčkům. Líbí se mi, že mohu pomoct přírodě a zároveň podpořit takhle skvělý nápad ❤️ lucie.zelinkova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 60. Určite prvým krokom bolo separovanie odpadu, doma separujeme už niekoľko rokov,ale inak nemám veľmi pocit, že by sa mi v tej ochrane prírody nejak daeilo. Ale snažím sa redukovať spotrebu ppastov, používať znovupoužiteľné obaly, atď....
  licipaucova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 61. Ahoj holky, moc mě těší, že se dotýkáte i tématu životního prostředí.
  Já osobně se krůček po krůčku snažím, abych pro naši planetu nebyla takovou přítěží. Třídění odpadu už je pro mě samozřejmostí. Místo jednorázových plastových lahví mám svoji nerezovou. Místo igelitových pytlíků používám vlastnoručně šité bavlněné, no a na nákup jedině s plátěnkou. Snažím se neplýtvat jídlem a přes léto si pěstuji vlastní ovoce a zeleninu.
  Frusack je bezva nápad! Hlavně díky tomu, že je sáček průhledný. S čímž mám se svými bavlněnými pytlíky občas u pokladny problém. Proto doufám, že se na mě usměje štěstí :)
  Mějte se krásně a velké díky vám, že se účastníte takových projektů :)

  nedozralova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 62. Třídím odpad.Shodou okolností jsem i pracovala ve firmě zaměřené právě na recyklaci a vím,že to má smysl a vytříděné plasty,sklo,papír a i ostatní materiály odchází kam mají.Co se týče jednorázových plastů,tak s tím trochu bojují.Je pravda,že tašky nosím látkové a když je možnost,tak upřednostním papírovou.Se sáčky však mám problém.O brčkách ani nemluvě.Jinak se snažím co to jde.

  OdpovědětVymazat
 63. Tak v prvé řadě doma klasicky třídíme odpad na směsný, plast a sklo. Nedávno se ke mě přes kamarádku dostaly bambusová brčka, která jsou teda taky super �� Občas taky se ségrou zajdeme na "lov", jak my tomu říkáme, a pokoušíme se plastové obaly poházené po zemi házet do košů.�� Email: bartakovater@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 64. Děkuji vám za tento dárek!
  Snažím, snažím, snažím. Ať už jen tříděním odpadků, nekupováním zbytečného oblečení a jídla, osvětou u mě v rodině, nošením vlastní lahve všude, kam jdu, tak i z té druhé stránky - vyhledávám komunitní akce a ráda se jich zúčastňuji :-)
  Svůj frusack už mám, chtěla jsem však pořídit k Vánocům mamce a jako student, který se měsíc zpět odstěhoval do svého, by mi tohle udělalo velkou radost. Mějte krásný den!
  misule.jandova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 65. Snažím se třídit odpad a co nejméně používat plastové sáčky. Nicméně historii, že někdo použil igelitku místo plátěné tašky, plastové brčko místo skleněného, to ne. Snažím se taky snížit jejich spotřebu, ale s rozumem. Zapomenu platnou tašku doma, koupím papírovou.

  OdpovědětVymazat
 66. My doma třídíme odpad. Místo toho abych si třeba po škole šla koupit pití na atletiku tak si radši napustím vodu do svojí flašky. Moje kamarádka si to pití de koupit protože jí voda nechutná. Můj email saskahrachova11@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 67. Ahoj holky,poslední dobou toto téma šetření plastů slyšíme na každém kroku a přijde mi, že i hodně lidem to už létě la nervy jak to všichni tak řeší ale za mě je to dobre,nikdy jsem o tom moc nepremyslila ale je neskutečně kolik plastů lidí spotrebuji i jen za jeden den,já se snažím ty plasty nějak setrit když si koupím plastový sáček tak do něj dám co nejvíce veci, pečivo nakupuji jen do papírových sáčků a vždy si nosím u sebe tašku na nákup a flašku na piti,abych si nemusela kupovat pořád nové a nové plastove,snazim se i tuhle myšlenku rikat rodicum a doufám že ty plasty budeme používat co nejmene.Patri vám celé díky za to,že se snažíte pomáhat tomu aby lidi o tom premysleli a šetřili přírodu.❤️❤️❤️

  OdpovědětVymazat
 68. A můj email je kyseloma@gmail.com ❤️

  OdpovědětVymazat
 69. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 70. já jsem sice ještě tenager , a nějak moc to neovlivním protože nic nekupuji ,ale třeba když mám svačinu nedávám si ho do sáčku ale jen do krabičky , nebo když už do sáčku tak opakovaně , nebo třeba požíváme igelitové sáčky víckrát ,ale jak říkám já to ještě moc neovlivním , ale ve škole máme předmět který se zabývá takhle životním prostředí , odpady atd.... , a p.uč. nám říkala že jak se prostě začalo třídit děti to přenesli domu , a ty rodiče a babičky ... , prostě celá rodina musela začít třídit , v každé třídě na škole máme koše a už ve školce se to učíme , a já když jsem viděla tady ty pytlíky u vás poprvé na ig tak jsem si říkala že bych to chtěla koupit mamce že by je určitě používala , no ale .... , byla bych ráda kdybych vyhrála dala bych je mamce k Vánocům + něco , i p.uč. nám doporučovala že to můžeme koupit k Vánocům .

  email : hanakriz@email.cz

  OdpovědětVymazat
 71. No holky já jsem o ton moc nepřemýšlela, ale o tomhle tématu už jsem slyšela. Snažím se šetřit plasty. Taky bych chtěla šetřit přírodu, nechtěla bych aby byla příroda znečištěna. Mám přírodu ráda. Snažím se pomáhat. rozsypalovalucinka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 72. Tak snažíme se doma co nejvíce třídit a kupovat co nejméně plastů. Takže vlastně používáme je v nejnutnějším případě! Už i v autě a v kabelkách se snažíme nosit plátěné tašky, takže si myslím že by se nám Frusack vážně hodil 😊 aneta.urbankova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 73. Ano, určitě s Vámi musím souhlasit, my také doma třídíme odpad, a už mě teda nebaví brát u ovoce,zeleniny a pečiva mikroteňáky, potom když tu danou věc sníme, tak se nám všade válí mikr. sáčky . A pro Zemi je to rozhodně špatné.
  *
  info.myfamilykitchendiary@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 74. Ahoj, i my doma se snažíme přířodu šetřit :). Už spoustu let třídíme odpad, kompostujeme, nákupy z obchodů si nosíme v látkových taškách, které vozíme v autě a nosíme v kabelkách, takže jsou stále po ruce :). Vodu do práce a školy si nosíme ve znovupouživatelných lahvích, a od jara do podzimu jezdíme co nejčastěji do práce na kole :). Verča

  e-mail: ostruszkova.veronika@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 75. Přírodě moc nepomáhal, ale tahle soutěž by byla skvělý start.
  marketaingrova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 76. Ahoj holky,
  určitě s vámi musím souhlasit! Příroda by neměla být tolik znečištěná a proto bychom se měli snažit, nějak tomu zabránit.
  Za mě se snažím omezit plastové tašky. Ty nahrazuji latkovymi taškami, síťovkou.

  sabcula@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 77. My doma třídíme odpad. Myslím si, že tohle je nejdůležitější krok, abychom šetřili planetu. Snažím se také zbytečně neplýtvat vodou a občas na den Země chodím uklízet kolem naší řeky.

  nitero@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 78. Ahoj, my doma třídíme odpad a snažíme se nepoužívat igelitové sáčky. Přemlouvám se už týdny, abych začala místo pytlíků na svačinu používat voskované ubrousky, ale zatím jsem k tomu nenašla cestu. Na nákupy se snažím brát látkové tašky, které máme. Akorát nám tedy chybí nějaká vychytávka na ovoce, aby jsme ty igelitové pytlíky úplně vynechali. Kristýna
  kristyna.schwabova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 79. My v rodině vytřizujeme mikrotenové sáčky a následně v nich zamražujeme jídlo, které by se jinak zkazilo.
  Sice se jich snažíme brát co nejméně je jich i tak dost.
  Řekla bych, že Frutsack je vhodný dárek 😄

  Pavlina.stroblova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 80. Ahoj snazim se aby nam to doma fungovalo kdyz plast neni potreba na co ho kupovat, ze jo? Jen obcas mamka to nechape a rika, ze proste to nepomuze a podobne veci proto se sem hlásím🙄 email:terezule02@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 81. Já si myslím že je to určitě skvělá věc protože se tím šetří příroda. ❤️ Mohla by to nosit do obchodu většina lidí ale tomu tak nebude protože někomu je to úplně jedno co se děje přírodě a to je škoda.��

  @terkal2005@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 82. Ahoj, holky!
  Doma třídíme odjakživa (alespoň tedy papír, sklo, PLAST). Co jsem ale nedávno zhlédla film Plastic Ocean, zjistila jsem, jak je na tom JV Asie, a to je teprve něco... Naše Zeměkoule je na tom opravdu bídně.
  barborabenes@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 83. My se snažíme neplýtval zbytečně tolik plasty a reciklovat, nosit na nakupy jen papírové nebo látkové tašky. Ve škole se to letos bere dost vážně. Každá třída dostala různé kontejnery a přísně se kontroluje jestli třídíme. A jsem za to ráda, protože se u nás vyhazovalo zbytečně moc plastů a vše se míchalo dobromady. Teď se každý snaží třídit. Doma se navíc snažíme neplýtval tolik jídlem a vše co se nespotrebuje, dojíst jindy.
  lucie.kelnarova@komenska.com

  OdpovědětVymazat
 84. Frusack je opravdu skvělý nápad. V obchodech si bereme plastové sáčky, takže frusack by byl skvělý. My se snažíme šetřit přírodu tak, že třídíme, u pokladny máme plátěné tašky a dřív jsme kupovali plastové lahve ale teď už je nepoužíváme

  OdpovědětVymazat
 85. Snažím se tak, že jsem začala s tím, že jsem koupila hadrové tašky, které se snažím nosit na nákup. Pak samozřejmě třídění plastů, pití do školy nosím ve flasce, kterou používám dokola, a tak dále Nicméně se obávám že pokud se nebudou snažit všichni tak se nic moc dít nebude. Přesvědčil mě o tom fakt, když vidím jak lidé vyhazuji nedopalky z cigaret všude možně, ale samozřejmě to nejsou jen cigarety. Měli bychom se snažit všichni, planeta je jen jedna.

  OdpovědětVymazat
 86. Ahoj,
  Já už odmala třídím odpad a snažím se používat co nejméně mikrotenových sáčků. Taky na nákup nosím plátěnou tašku a myslím si že už jsem spoustu igelitových tašek usetřila. A Frutsack je podle mě hodně dobrý dárek.
  Email:nikiny02@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 87. Taťka mě strašně štval s tím že má třídit odpad a já jsem na to nebrala ohled a pak jsem v televizi viděla dokument který mi otevřel oči a vůbec jsem tomu nemoha uvěřit jak to je 😯 seb.terka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 88. Největším problémem jsou podle mě plasty, které se snažím třídit, co to jde. Taky jsem nahradila igelitové tašky látkovými. tereza.kacz@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 89. Dobrý den, což se týče odpadu, snažím se třídit plasty a papír. Na nákupy nosím stále dokola svou plátěnou tašku, abych nemusela neustále kupovat nové a nové, které se stejně při větším shromáždění vyhodí.
  morceb@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 90. Snažím se co nejvíce pomoc přírodě, protože je jenom jedna a za pár let by mohla být tak zdevastovaná, ze by tu nemohl nikdo zit a tohle bychom si měli všichni uvědomit. Neříkam, že dělám všechno co by se mělo, ale snažím se to omezit a kdxz se bude aspoň snazit každý tak to bude super🙈❤️ .....#plastjepast
  elpacoel@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 91. Přírodě se snazim pomahat každý den a to tím že třídíme s moji rodinou odpad a nepůjdeme z plastových lahví ale pijeme vishou vodu kacka-vitova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 92. Snažíme se celá rodina a dopomáhá nám k tomu i vedení obce. Například díky tomu, že naše celá vesnice vcelku dobře plní kontejnery na tříděný odpad, máme zdarma popelnice. Myslím, že jsme na Zemi za nějakých 200 let udělali takový bordel, že už si zaslouží trochu odpočinout. fuhrmannova.michaela@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 93. Pro planetu se snatim udělat vse, co je v mých silach. Jenom ještě bydlím u rodičů, tak musím v urditych mezích. mimo jiné jsem veganka, coz si myslím,že taky pomáhá. Dále třídím odpad a moc se mi libi možnost nakupovat s těmito sacky, ale zatím jsem neměla možnost si je kouput ☺️.

  OdpovědětVymazat
 94. Já se snažím doopavdy třídit opad a používat méně plastů. V tomto ohledu jsou skvělé jogurty nebo mléko ve skleněné nádobě kterou můžete použít i na něco jiného. adele.zientek@email.cz

  OdpovědětVymazat
 95. My doma třídíme odpad(plasty, papír,sklo a tak), když jdeme ven tak když sebou máme něco k jídlu nevyhazujeme to okolo sebe, ale doma do koše nebo do popelnice.Pak zbytečně nenakupujeme jídlo, které víme, že se nesní, vaříme v porcích aby jsem to snědli a aby nám to nezbylo. Neděláme nějaké přehnaně velké nákupy. A určitě se najde spoustu dalších věcí co pro přírodu s rodinou dělám :)
  03pavlikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 96. Jsem moc rada, ze podporujete podobne veci a tim muzete ovlivnit dalsi a dalsi lidi. Ja jako vetsina tridim odpad, pouzivam latkove tasky, pro dceru latkove pleny, snazime se nevyhazovat jidlo a snazime se o osvetu.

  Email: kovarikova-eva@email.cz

  OdpovědětVymazat
 97. Snazim se co nejmene kupovat igelitky a nepouzivat jednorazova brcka. �� zuzulelik@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 98. Ahoj Holky
  Já se snažím třídit odpad. A uchovávat věci v krabičkách a ne v igelitových sáčcích protože je můžete použít z nova. Ale frusack ještě nemám ale je to dobrý nápad jak pomoc zeměkouli i nám.
  linda.kubinovaa.gmail

  OdpovědětVymazat
 99. Ahoj, my doma taky třídíme a snažíme se pomáhat přírodě
  email.mirka.cihalova@zsmaje.cz

  OdpovědětVymazat
 100. Ahoj,
  Papírové účtenky. Myslím si že tohle je jeden z velkých problémů hned po igelitkách. A to obzvlášť v dnešní době.
  Štve mě na tom to, že si v obchodě koupím kolikrát třeba jen jednu věc a prodavačka mi podá účtenku dlouhou tak, že by se na ni vešel nákup za tisíce.
  Já vím člověk si řekne, "jedna účtenka", ale když si sečteme, kolik místa je na účtence zbytečně (což je kolikrát i dvacet centimetrů), a kolik účtenek se denně vydá. Vychází nám neskutečná čísla.
  Účtenky se nám pak válí po ulicích, v lesích, na loukách a co nejvíc... spotřebovává se zbytečně moc papíru. Ano je tady možnost recyklovaného papíru, ale představa, že to někdo zahodi někde v lese, tam se to roky rozkládá a že to může kdykoliv sežrat nějaký nevinný živočich je hrozná.
  První se totiž musí vyřešit věci, na které člověk lehce zapomíná.
  Hezký den.
  ploutvicka.elka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 101. Ahoj holky, doma třídíme odpad a snažíme se nepoužívat právě jednorázové sáčky brčka atd... Frusack mě nadchnul už zhruba před rokem co jste ho poprvé ukazovaly... fakt super věc! a díky vám o něm všichni víme! <3 sabinaklimo96@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 102. Tak já pomáhám asi "jenom" tak, že třídním odpad a právě v obchodech se snažím brát co nejméně igelitovych sáčku. Třeba právě na ovoce a zeleninu mě nenapadlo přinést si sáček vlastní, ale na celkový nákup už si neberu žádné ty igelitové tašky, ale mám pěkně jednu svoji hadrovou v tašce. 💖

  Email: jancakrubnerka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 103. Triedim odpad a snazim sa co najmenej používať igelitové tašky.
  kikamisutkova727@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 104. Když si nakuji třeba oblečení,potraviny tak si nekoupím plastvou tašku, ale dám si koupené oblečení, jídlo do vlastní plátěné
  Ale v některých obchodech mají papírové, což je super
  evacrhakov@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 105. Musím se přiznat, že v obchodech si běžně beru mikrotenové sáčky a vůbec mě to netrápí. Když si ale kupuju něco jiného jak potraviny, tak z velké části si na to neberu igelitovou tašku v obchodě, ale mám svoji a nebo vezmu papírovou. Nekupuju si balené vody a pokud někam jdu, nosím si svoji vodu v láhvi. A co dělám téměř poctivě je, že třídím papír a plasty. Na to jsem naučená už odmala a myslím, že to je jediná věc a zároveň ta nejmenší, kterou my jako češi opravdu děláme a děláme ji dobře. Výhrou Frusacku bych tak skutečně pomohla méně plýtvat zbytečnými sáčky a s radostí bych je používala! :)
  kolmanovapetracz@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 106. Zdravím, odpad se snažím třídit maximálně, ale někdy mě štvou lidi, kteří říkají, že to popeláři stejně hodí do jednoho auta.... zajímala by mne tato problematika jak to tedy s těmi popeláři je. Kdyby jste se zabývaly nějakým větším "výzkumem" mohly by jste to zjistit :P Dominiksvobo@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 107. Recyklujeme, nepoužíváme plastové láhve, neplýtváme jídlem, a když už jsme použili mikrot. sáčky - tak se je snažíme pečlivě recyklovat
  kernerovaa@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 108. Ahoj. já kromě třídění odpadu u sebe nosím plátěné a znovupoužitelné tašky na nákup. kat.myska@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 109. Snažím se při nakupování úplně omezit igelitové sáčky a tašky, asi nejvíc mě potěšilo, když jsem viděla mamku jak se o to snaží také a při otázce "chcete tašku?" Řekla ne a vytáhla si svojí plátěnku.
  A pak ty další věci jako reciklace, skleněný lahve nebo hadrový tašky, ono je to potřeba, aby se každý aspoň trochu zapojil a snažil, jde nám přeci o naší planetu. A vlastně je to pak hrozně hezký, nemít doma tunu plastových sáčků nebo brček.

  OdpovědětVymazat
 110. U nás doma se teď opravdu snažíme dělat nějaké změny - třídíme plast, sklo a papír, já osobně nakupuji bio kosmetiku a také se pokoušíme o to, aby se spotřebovalo všechno jidlo v lednici a nic se nevyhodilo. Nesmím vynechat ano fakt, že jsem konečně pořídila menstruační kalíšek, což bylo skvělé rozhodnutí.
  S těmi sáčky je to ale opravdu těžké - upřímně si myslim, že jsme naučení používat je na každou blbost a to nejen v obchodech :/ a to se bohužel týká mnohdy i mě, protože když nakupuji nějaké měkké ovoce, po sáčku sáhnu hned, abych pak neměla zapatlanou tašku..v tomhle by mi frusacky konečně moc pomohly k dalšímu kroku šetrnosti k přírodě ����

  OdpovědětVymazat
 111. Já se snažím třídit ale moc mi to nejde protože jsem úplně mimo .
  viola.stastna@zshelsinska.cz

  OdpovědětVymazat
 112. Ahoj.My doma uz pouzivame tie vrescka pretoze ich usila z nejakej skoro priehladnej latky ,dala snurky ,zapinanie a hotovo...

  OdpovědětVymazat
 113. Já se snažím třídit odpad,nákupy si nosit v plátěných taškách nebo znovu použít igelitku.
  jsnaiberkova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 114. Ahoj, já beru třídění jako samozřejmost, láhev nosím taky svoji, ikdyž ne tak hezkou jako má Nikča a od října se k ní přidal i termohrnek, protože jsem děsně zimouřivá. Do obchodu už nechodím jinak než s plátěnou taškou, kterou mám vždy u sebe, a krabičkou na šunku, sáčky ještě nemám, a proto je používám opakovaně a jednotlivé věci jako třeba citron bereme jen tak.

  selucka.michaela@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 115. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 116. Zuzana Králová3. prosince 2018 6:34

  Tak tohle je parádní. Chci začít plogovat(běh+sběrodpadků). Koupila jsem si plátěné tašky i pro maminku. Ten přebytek jídla u nás v obchodech co se potom vyhodí, mě deptá,a ten odpad o tom ani nemluvím. Nejhorší je jdyž se to háže do moře a chudáci ty zvířata,to pak sežerou. kralkazuzka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 117. Ahoj holky, tak my doma samozřejmě třídíme odpad. Na nákup beru svojí platěnou tašku. Ráda bych omezila igelitové sáčky a Frusack je ideálním řešením (claudie.ivana@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 118. Vím, že je to jen začátek, ale místo stálého nakupování tašek používám právě frusacky.
  nikol.wewer@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 119. My si na nákupy bereme plátěné tašky a kupujeme jogurty ve skleničce (jsou jednak lepší, ale jejich obal neškodí tolik jako plastový a sklenička se da použit dál třeba na domácí marmelády) taky si svačinu nedáváme do igelitových sáčků, ale pěkně do boxíků a pití si točíme do jedné lahve.Ten nápad s těmito pytlíčky je super.

  Můj email :adela.fichtnerova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 120. Ahojte ja triedi odpad a snažím sa menej používať plastové fľaše a tašky. Tak tiež sa snažím každý mesiac ísť do prírody a vyzbierať odpadky. Myslím si že sa dá spraviť viec. Veď to je naša planéta.

  viki1301viktoria@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 121. Skvelý nápad! Ja som dotetaz používala staré miktoténové sáčky ale nebaví ma, ako sa neustále trhajú. Keď si plánujem kúpiť nejaké ťažšie ovocie či zeleninu nie je jednoduché dopraviť ich domov pokope. Preto ešte taz, skvelý nápad!
  saska.vicenova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 122. Příroda je znečištění už dost tak proč ji znečišťovát dál. Doma se snažíme ... Neplitvat vodou, třídit odpad a používáme plátěné tašky místo igelitek každý člen naší rodiny má svoji. Ale i přesto se stane že se nějaká objeví. Které pak schovame a občas použijeme. Ovoce, zeleninu a pečivo ale bohužel ještě furt nosíme v plastových sáčcích. A proto se zapojila do téhle soutěže.
  dybety@post.cz

  OdpovědětVymazat
 123. Já uz druhým rokem nakupují v bezobalovém obchodě a redukování odpadu je u mne na denním pořádku, samozřejmě to není stoprocentní. Kosmetiku si taky vyrábím většinou sama a mám rafost, že se ke mně připojila sestra i kamarádka. Frusacky bych darovala, nekomu dalaimu z mého okoli, abych je inspirovala do začátku teto cesty. barbora.vichova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 124. Ahoj. MY si myslím, že pomáhám dost, třeba tím, že jsme si koupily umělý stromek, aby se nemusely kráčet lesy, nekupujeme si kapra, Já jsem v vegetarián, zařídíme odpadky a nepoužívám igelitový, a když jdeme do lesa tak místo hub sbíráme odpadky😂😂😍🤗🎄🎄🎄

  OdpovědětVymazat
 125. Ahoj holky, já se snažím nepoužívat plastové sáčky, tříďím odpad a nákup si dávám do vlastní plátěné tašky. Hezký advent❤
  krichme@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 126. Tyhle sáčky jsou super napad!Plasty se snažíme hodně omezovat. Třídíme odpadky, chodíme a sbíráme je (nekdy je to opravdu třeba). Už jenom ten ostrov z plastů, co plave v oceánu, strašný. Lidi vzpamatujme se. Sáčky, super nápad.
  @saritopkova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 127. Ahoj holky, my doma třídíme plasty, papír a hliník. Nedokážu si představit, že bychom netřídili, protože plastů vyhodíme opravdu hodně. Jsem moc rada, že už se snaží omezit plastové výrobky. Teď o prázdninách jsem byla v Kanadě a řeknu vám, že my v Evropě se můžeme snažit sebe víc, ale v Americe používají plasty snad všude 🙈😢 jsem moc ráda, že v Česku se na třídění a obecně recyklaci klade velký důraz.
  misagogela@email.cz

  OdpovědětVymazat
 128. K ochraně přírody jsem přispěla tím, že jsem začala místo plastových tašek z obchodu začala používat papírové nebo plátěné tašky. Naučila jsem to i mojí mamku a babičku. Dále zařídíme odpadky, neplytvane moc s vodou ....... .

  Email: klarinkaadamcikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 129. Snažím se, co nejvíce třídit odpad, nebrat zbytečně sáčky v obchodě na např. jedno jablko, tašky nosím už jen látkové, vůbec nepoužívám brčka, na oběd si nosím svoje krabičky, to stejné s pitím, také používám svou lahev a nekupuji zbytečně další plastové lahve... Pořád se ale odhodlávám na víc...

  OdpovědětVymazat
 130. Magdalena Jiříkovská3. prosince 2018 6:41

  Já a moje rodina automaticky třídíme odpadky, ale to je snad samozřejmost. Když můžeme, tak moc nekupovujeme věci v plastových obalech (bohužel se teď do plastů balí úplně všechno) a když už koupíme nějaký výrobek, snažíme se jeho obal pokud možno zrecyklovat. Například nedávno jsme našli jogurty, co se prodávají ve skle, od nichž obal teď využiju na vánoční dárky, protože jsou ty skleničky moc pěkné.
  Email: mjirikovska@email.cz

  OdpovědětVymazat
 131. Super vec ty nakupni pytliky,sama je siju;-) jinak si vsude nosime sve sbaciny,sve piti...haanyy@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 132. S přítelem se snažíme nakupovat co nejvíc bezobalově. Na ovoce a zeleninu si zatím nosíme vlastní mikrotenové sáčky, co už doma máme. Třídíme odpad, pořídili jsme si filtrační konvici na vodu, protože naše kohoutková se nedá pít, ale nechceme kupovat vodu v plastu. Snažím se se omezit i v kosmetice a kupovat produkty ve skle, které je z mého pohledu lépe zpracovatelné než plast :) žijeme na téhle planetě rádi a i když začneme maličkostmi, věřím, že je to lepší než nezačít nikdy :)
  a.vysusilova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 133. Snažím se být šetrnější k přírodě pomalu, ale jistě :) do kavárny, kde si kupují každý den kávu si nosím vlastní termohrnicek, třídím odpad a přešla jsem na vatové tyčinky bez plastu 😂 jsou Mega dobré :) sara.selucka@gnj.cz

  OdpovědětVymazat
 134. Hezké ráno, právě se chystám do školy a hned vám můžu říct několik návyků, které už jsem si při chystají jídla nebo pití osvojila. Nepoužívám žádné folie na svačinu a někdy ani ubrousek, jelikž mam skvělý sáček s gumovym vnitřkem, aby se lépe umyl, od české značky magsbags! Moc doporucuju. Snažím se si taky nosit pití v jedné znovupouzitelne láhvi.
  A jednu věc vám tu musím posedět! Pracuju v jednom supermarketu a tam vždy vidím, na jaké hlouposti si lidé mikrotenové sáčky berou...jednou jsem viděla, jak si paní dala chleba v plastovém obalu ještě do sáčku?!! Takže zrovna moje práce mě ještě víc nabádá k tomu se vším šetřit a neplýtvat
  kami.kad@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 135. Snazime se tridit odpad, omezovat plasty na minimum,nakup do platenek,setrime vodou,jednou za cas sbirame odpadky v lese. Email nociupije@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 136. Ahooj,
  Doma třídíme odpad a na nákupy nosíme vlastní sáčky, ale mít stylový frusack by bylo skvělé. Pokud si někdo něco koupím, tak jim rovnou říkám, že to chci bez pytlíku do ruky.
  Děkuju!
  maya.smutna@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 137. Ahoj holky, doma třídíme odpad. Bioodpad vyhazujeme na kompost (a někdy do biopopelnic). A snažím se omezit používání plastových tašek a sáčků.

  E-mail: Kateřina Nadymáčková

  OdpovědětVymazat
 138. Ahoj my doma třídíme odpad, máme taky sodastream a tak většinou nekupujeme balenou vodu. Sice to jsou maličkosti ale snažíme se-vodou taky šetřime jak v koupelně tak v kuchyni. Ty mikrotenové sáčky by byly jako další krůček:) e-mail: va.ministrova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 139. Snažila jsem s tím něco udělat, vynechat některé věci, ale při tom jsem si uvědomila, že je člověk vlastně používá každý den a jsou velmi potřebný, proto jsem ráda, že něco takového, jako je dnes v soutěži, existuje

  OdpovědětVymazat
 140. Ahojky,
  Snažím se, co nejvíce třídit odpad. Letos u nás ve městě udělali beoobalový obchod, do kterého občas zajdu. :). V brzké době bych si chtěla pořídit frusack.

  Krásný den.
  dendedankova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 141. Já třídím odpad a teď jsem zjistila že v nějakých kavárnách si můžete dát pití do kelímku za zálohu a mají několik set použití.
  E-mail: dorotka13@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 142. Určitě třídím odpad a vůbec se snažím neplýtvat. Zbytečně si v obchodě neberu na každou potravinu zvláštní sáček.
  Kudlackova.ivana@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 143. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 144. Doma třídime papír a plasty. Sácky od peciva dávame do kose, jako aby se do nich daval odpadodpad. Mame komppsterkomposter.

  OdpovědětVymazat
 145. Snažím se méně používat sáčky a brčka a jsem ráda že vynalezli něco co je může nahradit a že vy jste to dali do soutěže, aby se to šířilo dál jana.samcova@post.cz nebo jana.samcova059@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 146. Ahoj holky, po shlédnutí filmu plastic ocean jsme začli redukovat plasty..Do restaurace si třeba nosíme své krabičky, u sprchových gelů zbytečně nevyhazujeme obal,ale použijeme ho víckrát atd. A právě nedávno jsme se bavili o těchto sáčcích, které by nám při nákupu moc pomohli,takže by bylo hezké je vyhrát.. Děkuju
  misa.hajko@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 147. Ahoj, asi jako většina lidí třídím odpad. Také jsem si pořídila sodastream abych nemusela kupovat PET lahve. Nepoužívám brčka, či plastové příbory. Na nákup zásadně chodím a vlastní látkovou taškou, pytlíky nepoužívám pouze na pečivo a i to chci úplně zrušit. Kávu si neberu v kelímku ale mám svůj termohrnek. Občas se stane že zapomenu na tašku nebo hrnek. A bohužel si tu tašku koupit musím. Ale snažím se na to hodně myslet a nezapomínat.
  Muj email je : lucyja@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 148. Snažím se moc nepoužívat výrobky,které jsou v plastovým obalu. Jenže v dnešní době už to ani moc nejde ať už si koupíš skoro cokoliv mas to v plastovem obalu. Vždyť před 200 lety plast nebyl a taky lidi normálně žili. Nechápu to��‍♀️. Tak alespoň takhle trosku odlehčim tu naši planetu��. klara.petrzilkova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 149. Ahoj holky, je strašně super, že ve svých příspěvcích řešíte otázku zbytečného neplastování a celkově se těmito věcmi zabýváte <3 Otevření dnešního vlogmas kalednáře mě opravdu potěšilo, po frusacích pokukuji totiž už nějakou dobu. Já jsem se letos pustila do opravdu důkladného třídění odpadů, doma máme asi 5 odpadkových košů a můj přítel je někdy zmatený, kam co hodit :D Ve městě nám otevřeli i bezobalovou prodejnu, kam se teď učíme chodit nakupovat a je to moc fajn. Pravidelně koukáme na dokumenty, které řeší otázky ekologie a učíme se nové a nové způsoby, jak naší planetě ulehčit. I v práci se mi podařilo své kolegy podpořit v třídění opadů a znovu používá plastů :) Ale musím přiznat, že někdy je to opravdu těžké. Moje kamarádka mi nedávno řekla, že už ji štve jak všichni řeší plasty apod. Proto jsem ráda, že mezi námi jsou lidé, kteří se zajímají. Děkuji :)
  Lída (ludmila.svacinova1@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 150. Ahoj holky,
  snažím se na svou stranu táhnout i přítele, takže doma třídíme odpad, koupila jsem nám hadrové tašky, takže si nekupujeme tašky ze supermarketu. Dále máme své vlastní lahve z oceli, abychom nekupovali neustále plastové a ještě jen na několik použití.
  Myslím si, že přítele jsem už úspěšně přetáhla ke všem těmto třem krokům. Tyto sáčky, pokud je nevyhraju, tak si je rozhodně chystám koupit.
  email: santorova.katerina@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 151. Ahoj holky, já doma třídím odpad a totéž se snažím učit i manžela �� celkem se mi to i daří �� Jinak na nákupy nosíme látkové tašky,ale na zeleninu a ovoce jsme v poslední době zhaneli pytlíky.Frisacky jsou úžasné a vlastně i dobrý TIP na dárek ❤️ ivetapavlinova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 152. Ahojte, nasej planete sa snazim pomoct urcite tym ze triedim, chodim takmer vyhradne mestskou hromadnou dopravou, taktiez sa snazim vyrabat si vlastnu kozmetiku a cistiace prostriedky a zit tak viac bezobalovo. Co sa tyka pouzivania sackov v obchode uz strasne dlho si chcem nejake podobne na potraviny usit avsak stale som nenasla vhodnu latku ani cas, takze vyhrat tieto by ma ohromne potesilo. Majte sa :) mdebnarik13@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 153. Ahojte. Chranit Zem takymto sposobom ma urcite zmysel. Uz len keby kazdy z nas spravi maly krok k tomu,vo vysledku je to znacne ovela viac...ja niesom uplny specialista,ale snazim sa. Separujem, rozmyslam ako zabalene veci nakupujem, nepouzivam slamky,...svoje deti v skolke vediem k separovaniu a rozpravame sa o tejto problematike. By ste sa cudovali ako im to ide. Lepsie ako dospelym :) ...pekny den :)
  alicapodolakova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 154. Ahoj, minulé Vánoce jsem všem z rodiny ušila plátěné tašky na nákup, abychom šetřili planetu všichni :-). Snažím se nezapmínat plátěnku doma a nosit ji všude s sebou. email: do.dolly@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 155. Ahoj holky. Ano, i já se snažím pomáhat zivotnimu prostředí a to tím, že tridime odpad (sklo,papír, plast, plechovky), dále se snažím nebrat si plastové pytlíky v obchodech, proto bych moc ocenila frusaky. Určitě je ale vixr maličkostí, jak pomáhám životnímu prostředi.

  OdpovědětVymazat
 156. Ja som si to doteraz moc neuvedomovala, ale aj naša rodina sa snaží pouzivat čo najmenej plastových výrobkov.
  veronikapavlechova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 157. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 158. Ahojky. U nás se klasicky třídí odpad. Většinou když jdeme nakupovat díváme se jestli to samé zboží není v obchodu i bez obalu. Nekupujeme plastové lahve. U nás má každý i svou nezávadnou láhev (ze skla). Snad se k nám časem dostane i bez obalový obchod. Byla by to paráda.�� Email: EwCca.A@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 159. Muj prvni krok byl ten, že jsme doma začali třídit, ale musím říct, že jsme si s mamkou všimli že to moc nepomáhá a je toho pořád moc. Proto jsme začali více nakupovat na trzích, brali si plátěné tašky, nebrat věci co jsou zbytečně zabaleny v plastu, když jdou koupit i nezabalené, a ta nejtěžší věc byla naučit to tátu. Naštěstí se docela chytá už i on, což se velice divím ale mám z toho vždycky radost. email: pavicovad@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 160. Po shlédnutí jednoho dokumentu se snažím nebrat si sáčky nebo igelitky. Když jdu třeba do obchodního centra, beru si buď papírovou tašku a nebo žádnou a rovnou úlovek strčím do batohu. Už dlouho uvažuji, že si pytlíky na nákupy usiju, ale ještě jsem neměla čas. Email:kaja.cahlikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 161. Nosím si do školy a do práce svoji láhev na vodu a když mám u sebe vždy látkové tašky na nákup 🙂

  OdpovědětVymazat
 162. Ahoj, doma triedime odpad, nepouzivame slamky, pouzivame co najmenej mikrotrnovych sackou a snazime sa obmedzit aj plastove obaly. Cele nas na to naviedla moja mimina takze frusack by bol aj pre nu.
  Email: bugarovovajulia@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 163. Snažíme se třídit plasty a také sbirame víčka, místo plastových tašek používáme látkové
  pavlinkasvoboda@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 164. Plýtvání je obrovský problém. Zeleninu a ovoce většinou nosím zvlášť v hadrové tašce. Snažím se nekupovat potraviny, které nesním a nepoužívám plastové lahve. Naše fakulta podpořila a nainstalovala FILTERMAC, což je takové větší zařízení, které má v sobě filtry. Můžeme si vybrat, jestli si dáme perlivou nebo neperlivou vodu. V Brně teče hodně hnusná voda z kohoutku. Koupila jsem si skleněnou lahev právě od FILTERMAC, ta lahev je naprostá pecka! Ráno si do ní uvařím horký čaj, pak si načepuji filtrovanou vodu (několikrát denně, protože ta voda je výborná). 💚 Jsem milovníkem kávy, můj muž mi koupil kompostovatelný hrneček z bambusu. Skoro každý den ho používám.
  vercaa.mat@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 165. Ahoj holky,
  myšlenka pomoci planetě se mi moc líbí, proto se doma snažíme třídit odpad. Moje maminka už několik let nosí v kabelce vlastní tašky a naučila to i mě. Jen ty mikrotenové pytlíky si občas vezmeme, když je třeba hodně ovoce nebo tak. Snažíme se je, ale stejně využít ješte jednou.Doufám, že se nám postupem času podaří je úplně vyřadit.
  veronikajidlovcova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 166. Pokud si neberu např. 10 mandarinek, ale jen banány nebo jeden pomeranč, neberu si mikrotenový sáčky vůbec. Fascinují mě lidi, kteří i meloun nebo okurek (už plastu) ještě dají do sáčku.. tašku nosím svoji látkovou, jasně, někdy taky zapomenu, ale snažím se na to myslet. Kafe s sebou si kupuju, pak se snažím nebrat si alespoň víčko.. a tak podobne ��
  veronika-mozgova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 167. Ahoj holky,
  Už to je zhruba rok, co se zajímám o svoj nadměrnou spotřebu plastu!
  Snažím se, co se dá, třídím odpad, uplně jsem zavrhla jednorázové plasty, včetně odličovacích tampónku, ale vždycky jde dělat víc!
  Znovu použitelné sáčky už plánuju dlouho, ale pořád jsem se l tomu nedostala!
  Mějte krásný den!

  email: eliska.novotna61@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 168. Snažím sa nekupovať igelitky. Moja babka kedysi sila tasktasky z latky tak používame tie.
  natigregova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 169. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 170. Ahoj holky :) poslední videjko je naprosto boží a souhlasím! Také s přítelem třídíme odpad a snažím se nosit vlastní síťovku na nákupy, nebo mít pro případ nouze v autě alespoň papírovou tašku. Mít svou láhev na vodu je samozřejmostí. Dále používám vlastní odličovací tampónky, které jsem si sama ušila a jsou pratelné. Používám přírodní tuhá mýdla jako šampón nebo odličovací mýdlo, bambusový kartáček a podobné roztomilosti. Pomalými kroky se snažím své návyky v tomto směru rozšiřovat a věřím, že toho přibude více :-) P.S. tyto pytlíky (frusacky) na potraviny jsou boží! Mějte se krásně, Domča (kdyby náhodou můj mail je: dominikakral17@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 171. Ahojky, já se snažím alespoň nepoužívat igelitové sáčky a v obchodě si zbytečně nebrat tašky, protože si uvědomuji co za následek má plýtvání s plasty. Ale je to docela těžké, když jsme byli zvyklí používat je denně. Věřím že i menší omezení plastů se počítá, takže to nevzdávám, i když to jde pomalu. :)
  Přeji hezký prosincový den

  valentova.janicka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 172. Ahoj. Každá snaha se počítá a tak se snažím všude nosit svou nakupní látkovou tašku a zbytečně nekupovat ty igelitové. Plastové sáčky třeba od pečiva pak znovu používáme. Tady si nosim svou lahev na vodu, kterou pak mohu jen dotočit. Rozhodně je vždycky co zlepšovat a nedá se být vždy bez chyby, ale aspoň ta snaha. :)
  petra.koberova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 173. Vlastním látkové tašky, jsou krásné originální tak proč nosit igelitky :D Dále se snažím využívat svoji skleněnou láhev na pití a co neméně tak spotřebovávat ty plastové. A když tak koupím raději v plechovce. Nedávno jsem dostala k narozeninám bambusový kartáček to byl moc pěkný dáreček :D :) A zrovna čekám až mi přijde můj nový barevný frank na kávu:) Jinak celá rodina třídíme odpad to je taky velmi důležité. A tyhle frusaky jsem chtěla koupit babičkám k vánocům ale hodily by se i nám do domácnosti :D :)

  lucie.jelinek88@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 174. Jim vegetarianskou stravu bez mleka, piju vodu s kohoutku, nosim si do obchodu plateny tasky, jezdim jak jen to jde na kole, kupuju obleceni puzzle/knihy/cd z druhe ruky

  OdpovědětVymazat
 175. Třídíme odpad, to už je snad ve vetsine domácností samozřejmost:) jinak nosím vlastní lahev na pití, sice plastovou od sodastreamu, ale stále lepší než si kupovat každý den jinou. Také svačinu nosím v krabičce a ne v pytlících, jako tomu bylo drive.:)
  Snažím se samozřejmě plast používat v co nejmenší míře:)
  hanafialova99@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 176. Snažíme se třídit odpad a učíme to i děti, přijde mi to hodně důležité. A taky jsme si pořídili vermikomposter, do kterého dáváme různé zbytky s ovoce a zeleniny

  OdpovědětVymazat
 177. Ahoj holky! :) Jsem z Olomouce ant jsme už ve 20 kavárnách zavedli vratné plastové kelímky. Je to na každém, jestli si ho vezme, ale já to dělám pokaždé když si beru kávu s sebou. Zatím jsme jediní v ČR, ale doufám že se to chytí i v jiných městech. :) zuza.chmelova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 178. Jee, tak přesně tohle jsme se setrou chtěli dát mamce k Vánocům! Myslím, že by to pro naši rodinu byl další krok k více ekologické domácnosti hned pro třídění plastů a papíru. Já třeba přestala používat slámky a snažím se dozvědět více o problému fast fashion.:)
  malikovape@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 179. Třídíme odpad, kupujeme méně plastů, nepoužíváme ty jednorázové, mám hrnek na kafe se kterým na to kafe chodím a pořídila jsem si skleněné brčka. Každý malý krok se počítá.😊
  kajja09@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 180. Ahoj.. já jsem přestala v obchodě kupovat igelitky. A když kupuji ovoce nebo zeleninu tak se snažím dát vše do jednoho sáčku.
  Můj email: lenka.vsechovska@centrum.cz Lenka

  OdpovědětVymazat
 181. Jsem ještě studentkou střední školy, takže většinu nákupů dělá moje mamka. Naučila jsem ji, že třeba avokádo do sáčku dávat nemusí. Chtěla jsem jí, už dlouho tyto sáčky koupit, avšak není to pro mě úplně levná záležitost. Příjde mi skvělé, když si je lidé třeba ušijí, ale já se k tomu bohužel ještě nedostala. Dalším bodem je třídění plastů, doma třídíme úplně všechno, dokonce i bioodpad. Také jsme se naučili pít více z kohoutků, než z plastových lahví. A jídlo, které nedojíme putuje k sousedce pro slepice, hah.
  Moc se mi tato mi tato myšlenka sáčku líbí!
  eliskahrbkova103@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 182. Určitě se snažím množstvím plastu bojovat. Žádné sáčky v obchodě, na nákup jdu s platenou taškou,.. Hlavní je si uvědomit, že nestačí jen třídit odpad..ale hlavně ho nevytvářet 😉🌱
  slavikovawe@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 183. Určitě se snažím co nejvíc třídit odpad a nekupuj plastové tašky - na nákup si vždycky beru vlastní plátěnou, jak na jídlo, tak na oblečení :)
  haninkac@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 184. Asi od léta se snažím šetřit mou spotřebu plastů.Třídime odpad a do obchodu...jedině s látkovou taškou.O Frusack ,,pytlicich" jsem mnohokrát slyšela a také o nich uvažovala

  OdpovědětVymazat
 185. Ahoj drideni je muj zivot. Snazim se recyklovat co nejvic veci to jde. Hlavne se snazim nekupovat tolik veci v plastovych obalech.

  OdpovědětVymazat
 186. Ahojte holky,
  doma taky třídíme odpad a na nákupy si nosíme plátěné sáčky též. Tyto sáčky jsou hodně dobrý nápad ják šetřit přírodu a taky skvělí dárek. ☺
  aninkamajerova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 187. Třídím odpad a snažím se víc přemýšlet nad použitím/nepoužitím sáčků a plastů obecně. Začala jsem i spoustu věcí recyklovat v rámci domácího tvoření s dětmi - je to fajn a člověk pak ty plasty a i papír využije i na další mnohem krásnější věci.
  Kristyna.n71@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 188. Ahoj, ja si do obchodu nosím vlastnú nákupnú tašku, a teda nekupiem igelitky. Taktiež obmedzujem počet jednorazových sáčkov a slamiek v nápoji. 🙂 mail: evkapipasikova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 189. Já si vždy beru svoji plátěnku a odhodlaně u pokladny odmítám igelitové sáčky :))

  OdpovědětVymazat