Minulý týden jsme pro vás sepsaly tipy na to, jak ze špatného rána vykouzlit fajn den a máme radost, že se vám článek líbil. Rozhodly jsme se tak s takovými články pokračovat a ptaly se, jaký článek by vás od nás zajímal dál. A největší úspěch mělo téma "jak úspěšně bojovat s prokrastinací" a jak se s ní pereme my.

Stává se vám, že úkoly plníte až na poslední chvíli? Radši děláte cokoli jiného, než to, co opravdu máte dělat? Prokrastinace je asi něco, s čím bojujeme všichni. Někdy úspěšně, někdy méně úspěšně. Klíčové podle nás je umět si dobře stanovit priority a určit si menší cíle, které se budou lépe plnit.

Na řadu tak přicházejí naše oblíbené to-do listy (máte ten náš?). To je podle nás nejlepší pomůcka k organizaci času. My si rády píšeme každé ráno lísteček s tím, co nás čeká a co je potřeba splnit. A pak hned jak to máme hotové, můžeme si to odškrtnout. V perfektním světě bychom to měly splněné už odpoledne, ale ne vždy se to podaří a často to dopadá tak, že své úkoly plníme až pozdě večer, než jdeme spát. To, že to je na papíře je tedy jen část úspěchu.

Nejčastěji se nám také stává, že odkládáme hlavně ty nepříjemné povinnosti. Já třeba nerada telefonuju a často to odkládám, dokud na to nezapomenu, a pak se všechno jen posouvá a posouvá. Nakonec stejně vždycky zjistím, že to byl hovor na minutu a nic to nebylo. Můj další tip je tedy - vyřiďte to nepříjemné jako první. Má to hned několik výhod, budete to mít za sebou a hlavně, nebudete se tím už dál stresovat.


Asi nejsme jediné, které prokrastinují při učení. Jak se tomu vyhnout? Slyšely jsme, že existují různé programy, kde si můžete na pár hodin zablokovat sociální sítě, nebo například zablokovat wifi. My si myslíme, že je mnohem lepší trénovat vlastní vůli. Uvědomit si, že to, že se učíte vlastně děláte jen a jen pro sebe a naučit se soustředit. Ukliďte si stůl, najděte si klidné místo a určete si dobu, po kterou se budete učit. Odložte telefon a nenechte se ničím rozptylovat. Lepší je být hodinu produktivní a pak si udělat krátkou pauzu, než dělat několik věcí najednou a žádnou z nich pořádně. A to neplatí jen při učení.

Jak to máte s prokrastinací vy? Daří se vám s ní bojovat? Týká se vás vůbec tenhle "problém"? A máte ještě nějaké další tipy? Co nejlépe funguje vám?

30 komentářů

 1. Právě prokrastinuju na vašem blogu a jsem ráda, že tu na mě čekal tento článek, který mě nakopl... Jdu sepsat seznam a těším se, až to všechno odškrtám. :)  http://gingerani.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Hodně mi pomáhá když změním prostředí, stačí když se přesunu například k jídelnímu stolu a jde to hned lépe. Pokud toho mám hodně a učím se například několik dní v kuse, pouštím si různé dokumenty na youtube a u toho si například dělám výpisky. Na jednu stranu mi dokument neodvádí tolik pozornost a na druhou se aspoň dozvím něco navíc :D.

  OdpovědětVymazat
 3. Já jsem upřímně vděčná za to, že když jsem byla na vysoké, tak ještě skoro neexistovaly chytré telefony a sociální sítě byly v plenkách! Existoval tak maximálně facebook, a to ještě ne masově. Obávám se, že se svojí vůlí a mým stylem studia bych měla v současné době problém se soustředit i na blbé zkoušky ��! Jsem královna prokrastinace a nicnedělání ��. A řeším to podobné jak vy - snažím se důležité a nepříjemné věci dělat hned (taky nerada telefonují a jak neodpovím na email hned, tak už to pak ani nemá cenu!). A taky si dělám seznamy a odškrtávám.

  OdpovědětVymazat
 4. No zrovna prokrastinuji :-) měla bych se učit penologii, ale knížka Bábovky je lepší :-D

  OdpovědětVymazat
 5. V rámci prokrastinace zrovna čtu váš článek :-D
  No nic, tak zase zpátky k bakalářce...

  OdpovědětVymazat
 6. Já poslední dobou nemám problém s prokrastinací od školy. Prostě vím, že to stejně budu muset udělat, tak to udělám rovnou, abych zas nemusela rýsovat do jedný do rána. To mne moc nebere a pak se akorát nevyspím. Jinak mám s prokrastinací taky docela problém a přesně jak píšeš, nesnáším telefonování! S cizími lidmi telefonuju jen v maximálním soukromí a pořád je mi to nepříjemné, vždy si radši něco jedu vyřídit osobně než přežít jeden blbej telefonát. Když to tedy jde řešit osobně. Ale v čem jsem asi extrém je to, že nesnáším telefonování v místě, kde je hodně lidí, třeba v autobuse. A to můžu telefonovat třeba s mamkou a nebo přítelem, ale stejně jsem hrozně naštvaná, že prostě musím.
  Jinak tipy jsou skvělé, To Do listy jsem od tebe úplně čekala! :D

  eLblog

  OdpovědětVymazat
 7. Já misto papírků používám na úkoly a povinnosti diář ;) taky funguje skvěle!

  OdpovědětVymazat
 8. Bohužel taky právě prokrastinuji. Místo toho abych se učila psychologii,tak čtu váš skvělý článek. Určitě vyzkouším to do listy

  OdpovědětVymazat
 9. Super tipy, moc diky, normalne s tim nemam problem a kdyz neco muzu vyridit hned, tak to vyridim a nenechavam to na posledni chvili, ale kazdej ma nekdy spatny chvilky, tak v tom pripade se obratim na vas... ;))
  S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  OdpovědětVymazat
 10. Také prokrastinuji. Vedu si diář, ale ten u mě zrovna moc nefunguje. Mám ho spíše jen kvůli tomu, abych na něco nezapomněla. Ale jakmile vidím, že mám na to ještě 3 dny, nechávám to opět na poslední chvíli. Zrovna dnes mám tolik úkolů a váš článek mě konečně trochu nakopnul. :)
  Find joy in the ordinary

  OdpovědětVymazat
 11. To do listy si asi také pořídím. Právě prokratinuji na vašem článku, stejně tak jako jiní autoři těchto komentářů :D
  můj blog: http://romabloggerweek.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 12. Super! Hlavně jsem se pobavil ! ;)

  OdpovědětVymazat
 13. Skvělé tipy! Já používám nejen to-do lístky, ale i diář. Momentálně mám úkoly splněny, ale uvidíme, co přinese příští týden a u čeho se zaseknu nebo co budu odkládat :D

  OdpovědětVymazat
 14. super tipy, takéto články mám rada, lebo aj keď poľavím, vždy ma napokon nakopnú ;)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovědětVymazat
 15. Určitě je dobrá rada to, vyřídit nepříjemné věci hned :)

  Já s tímto měla problém až v maturitním ročníku. Už jsem se viděla tak, že mám po maturitě a hrozně mě štvalo, že se prostě musím učit a dělat práce, abych mohla tu maturitu získat.
  Nakonec to uteklo jako voda a už pracuju. To ale neznamená, že nemám příležitost k prokrastinaci. Třeba když musím umýt nádobí nebo zamést...to se najednou najde plno dalších a hlavně příjemnějších věcí k dělání.... :)

  OdpovědětVymazat
 16. Moc pěkný článek, taky mám problém se občas k něčemu donutit, nejlepší je udělat to co nejdříve a neodkládat, ne vždy to ale bohužel jde (třeba dotyčný nezvedá telefon, nebo venku leje jako z konve a mně se opravdu nikam nechce), proto se snažím, když už prokrastinuji, tak prokrastinovat tak, aby mi to něco přineslo. Takže si udělám třeba pár lekcí na duolingo, přečtu kapitolu třeba knihy v cizím jazyce, nebo se něco nového naučím.

  OdpovědětVymazat
 17. Já si nejdříve pořádně uklidím pokoj, protože se pak soustředím na veškerý bordel kolem. A mám pak neskutečnou chuť všechno srovnávat. Pak si udělám oblíbený čas, aby to učení bylo o něco příjemnější a jdu na to. Po hodince dělám pauzy a píšu si poznámky na malé lístečky, z kterých se pak učím. :) Hlavně jsem zjistila, že učit se z různých zdrojů je taky fajn. Alespoň to učivo není stereotypní a lépe se pamatuje! :)
  Super tipy, holky. :)
  THE WORLD BY MARIA

  OdpovědětVymazat
 18. Já jsem velká oběť prokrastinace. I přes své priority dělám vše, jen me to co mám. Nedoká tu u se dokopat k ničemu co musím a když už se mi to podaří dlouho u toho nevydržím. A jak s ní bojuju? Vlastně asi ani jinak protože ať dělám co dělam stejně to není hotovo uplně. Těm co to jde gratuluju :D

  MagicBeautyLife

  OdpovědětVymazat
 19. Zrovna teď prokrastinuji :D :(
  Mimochodem vás zvu na vánoční giveaway, budu ráda, když vás tam uvidím :)
  JANNIEBEL- giveaway

  OdpovědětVymazat
 20. Super článek! :) Já se přiznám, že poslední dobou s tím mám čím dál tím menší problémy! :D I když, nejčastěji se mi stává, že právě odkládám něco nepříjemného (učení fyziky, chemie...). Ale zase už se znám na tolik, že prostě poznám, kdy si můžu dovolit danou věc odložit a kdy ne. A to-do listy jsou moje každodenní rutina! :) Vlastně jsem na nich skoro závislá...
  Young, wild and free

  OdpovědětVymazat
 21. Já se teda přiznám, že poslední dobou s tímto problém mám, ale to do listy jsou u mě na každodenním pořádku. Často se přistihnu, že proflákám den a dělám věci z to do listu až do večera, když ty videa na youtube jsou tak dobrá.. :D

  OdpovědětVymazat
 22. Prokrastinace je mé druhé já :D :/
  pěkný článek, holky!
  já si třeba "to do listy" dělám, ale mnohdy prokrastinace vyhrává...

  http://of-goldbook.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 23. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 24. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 25. Super tipy! Já nedokážu si udělat to-do list nebo spíš ty úkoly neudělám a pak to dopadne tak ,že nevím kde ten to-do list mám a zapomenu. <3 jinak jste neeeeeej a jsem ráda ,že jste vyhrály blogerku roku 2016 :)<3 I love you

  OdpovědětVymazat
 26. Moc pěkný článek :)
  Já už boj nad prokrastinací téměř vyhrála, poslední dobou se snažím všechny seminárky a úkoly plnit předčasně, protože jsem konečně pochopila, že se mi to vyplatí daleko víc, než všechno dělat na poslední chvíli, ten čas se pak dá využít daleko příjemněji než se stresovat s tím abych všechno stihla :D :)

  OdpovědětVymazat
 27. Dle mého by bylo velmi užitečné se o tomto tématu poradit s nějakým psychologem. Já jsem se pro to rozhodla a určitě toho ani trošku nelituju! Vybrala jsem si dle rad mého tatínka https://psycholog-holcner.cz/ a mohu všem jen doporučit.

  OdpovědětVymazat