Jak jsem slíbila, chci s vámi sdílet nejen informace o naší svatbě, ale taky spoustu tipů, které dostávám od vás. Aby ty články mohly inspirovat i ty z vás, které třeba svatbu také chystáte, nebo jednou budete. 

My to naše vysněné místo tenhle týden našli a zarezervovali a nemůžeme být šťastnější. Ale budu vás asi ještě chvilku napínat a neprozradím detaily hned. Co ale prozradit chci, jsou všechna ostatní místa, která jsme zvažovali. Prosila jsem vás na stories o tipy a přišlo mi jich asi přes 60. Takže jsem si vytvořila excelovou tabulku, sepsala si plusy a mínusy, každé si důkladně prohlídla a favority oslovila.

Vybrat místo rozhodně není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je totiž potřeba brát ohled hned na několik věcí. 

K10 Coworking

Jak velkou chcete svatbu - to je vždycky hned první otázka, kterou jsme dostali. Místo samozřejmě musí být dostatečně velké.

Jak chcete, aby váš den probíhal - my chceme mít celou svatbu na jednom místě. Obřad, hostinu i následnou oslavu (nevím, jak to líp nazvat). A ne každé místo se hodí na všechno. Zároveň, protože chceme mít svatbu v létě a budeme se rok modlit, aby bylo hezky, hledali jsme místo, kde by se dalo být hodně i venku, v zahradě, v přírodě. Ale je dobré myslet i na to, že hezky být nemusí a možná budete muset vše přesunout dovnitř.

Jak to plánujete udělat s jídlem a pitím - s jídlem se přiznám, že to ještě úplně rozhodnuté nemáme a budeme teprve prozkoumávat možnosti, ale v čem máme jasno, je pití. Kuba si přeje výčep, já dobrou kávu a jinak plánujeme pití nakoupit sami. Je dobré přemýšlet nad tím, zda chcete servírovaný oběd, nebo si vystačíte s rautem. Zda chcete tradiční svíčkovou, nebo cokoli jiného, co vás bude vystihovat jako pár. Ale ať už se rozhodnete pro cokoli, musí pro to být na daném místě zázemí a musí s vaším rozhodnutím souhlasit. Tam, kde mají vlastní restauraci a bar totiž často nechtějí externí dodavatele, nebo za to musíte zaplatit poplatky. Tam, kde nic vlastního nemají, zase budete muset zařizovat, aby to tam někdo dovezl, servíroval a zase sklízel talíře a sklo.

Ubytování hostů - původně jsme hledali místo v Praze, protože celá naše rodina a kamarádi žijí v okolí Prahy. Takže bychom ubytování pravděpodobně neřešili. Nakonec se nám ale zalíbila možnost udělat ze svatby takový pohodový prodloužený víkend od pátku až do neděle. V pátek s pár hosty už místo připravit, přespat, užít si sobotu a v neděli ještě společně posnídat, poklidit a vyrazit domů. Takže jsme hledali místo, které poskytuje i nějaké ubytování přímo v areálu, nebo okolí.

Statek Starý týn - svatba na podzim by byla taky krásná!

Atmosféra - rozhodně jsme brali ohled i na to, jak na nás místo na první pohled působilo. Jakou mělo atmosféru, a protože nechceme mít miliardu dekorací, hledali jsme i tak, aby stačilo málo a místo působilo kouzelně!

Další vybavení - je dobré se informovat i o tom, co všechno vám bude na místě k dispozici. Kolik lidí, kolik stolů, kolik židlí, kolik sklenic, jestli mají ozvučení, stany, gril...

Budget - a v neposlední řadě samozřejmě budget. Cena pronájmu prostoru mě zaskočila a bylo to trochu podobné tomu, co jsem psala minule. Když mi z prvního místa napsali, že pronájem stojí 60 tisíc bez dalších služeb, myslela jsem, že mě trefí. Jsem si jistá, že to takhle bude úplně se vším, co budeme na svatbu zařizovat, tak už se dál nebudu opakovat, ale nakonec jsme samozřejmě zjistili, že 60 tisíc je ještě úplně nádherná cena...

Možností je však spousta. Objevili jsme místa, kde nechtějí nic za pronájem, a kde musíte jen garantovat nějakou útratu za jídlo a pití. Místa, kde se výše pronájmu vyšplhala do nebeských výšin a o ceně cateringu ani nemluvím. A pak spoustu míst, která jsou takovou zlatou střední cestou. Tou jsme se nakonec vydali i my. Zaplatíme sice něco na pronájmu i s ubytováním, ale můžeme mít vlastní jídlo a pití, na čem si myslíme, že ušetříme. Takže přijímám tipy na nějaké dobré cateringové služby!

Statek Starý týn 

A teď už teda k těm místům. Nakonec jsme ze seznamu vybrali 23 míst, která jsem oslovila. Z toho dvanáct míst se mi ozvalo zpátky s cenovou nabídkou, tři už měli na příští rok o víkendu plno, pět jsme navštívili, tři zvažovali a jedno vybrali.


Je místo, které jsem si na svatbu vysnila ještě než mě Kuba požádal o ruku. Už jsme tam křtili diáře, pořádali workshopy a oslavili taťkovi narozeniny. Je to krásná vila na Vinohradech, s ještě úžasnější zahradou a super zázemím právě pro nejrůznější akce. Nakonec jsme se ale rozhodli pro jiné místo.


Dvůr Hoffmeister se nám taky neuvěřitelně líbil. Je to krásné místo nedaleko Prahy, se zahradou, s výbornou restaurací a perfektním zázemím pro svatby. Mají vlastní restauraci a bar, takže zajistí veškeré jídlo i pití. Dokonce se nám snažili vyjít vstříc i s vlastním výčepem a kávou. 


Je krásné, klidné místo. Paní majitelka byla vážně milá a bylo mi sympatické, že spoustu věcí na statku sama vyrobila. Je to tam krásně vymyšlené, vejde se tam hodně lidí a víceméně vše, co je na svatbu potřeba, je součástí pronájmu. Veškerá technika, vybavení, dekorace, gril, ohniště a dokonce i personál. Ztroskotalo to bohužel na tom výčepu, který by nám tady neprošel...


Na Donátově mlýně jsme byli na svatbě Weef a je to opravdu kouzelné místo pro svatbu. Není to daleko od Prahy, je tam krásná stodola, zahrada, dokonce i romantická řeka s lávkou.

K10 Cworking

Další místa, která nás zaujala:
Taaak, já doufám, že někomu tyhle tipy pomůžou a pokud máte pocit, že jsem něco zapomněla zmínit, nebo znáte nějaké další super místo, budu moc ráda, když mi dáte vědět v komentářích! 
My se teď domlouváme s oddávající a další na řadě bude asi zkoušení šatů! Hurááá!

14 komentářů

 1. Na statku v Blazejovicich jsem pracovala v kuchyni. Za mě top kuchyně možnost volby, oběda nebo rautu. Problém je jen ve velké obsazenosti. Hodejovicky mlýn je zas kousek ode našeho rodiště a taktéž můžu doporučit. Popřípadě Želiv, kde se dá svatba uspořádat asi na 3 místech a bude to víc v přírodě a uvolněné. Přeju šťastnou ruku při výběru a to nejkrásnější počasí. Ivča :)

  OdpovědětVymazat
 2. My se budeme brát v září v Holyňské stodole v Praze, tak doufám, že vše proběhne hladce. :D Už máme smlouvu a zaplacenou zálohu. Je to zvláštní pocit. Že už to vpodstatě nejde změnit. :D

  OdpovědětVymazat
 3. Dekuji za super clanek! My byli letos na svatbe kousek od Znojma - Stodola Suska, bylo to tam krasne a kafe i vycep byl ��

  OdpovědětVymazat
 4. Jedno krásné místo bude nově zrekonstruované na plzeňsku, a to zámeček Hochperk. Zatím je ve fázi budování, ale na svatby v roce 2020 už bude hotový a bude to stát za to :) tak třeba to někomu pomůže ve vybírání ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemáte k tomu prosím více info, nebo nějaký kontakt? Nemůžu vůbec nic najít...

   Vymazat
 5. Chtela bych tu varovat pred Yard resortem Predboj. Misto je to sice krasne,ale neprijemna komunikace s managerkou a az do oci bijici okradani klientu(sbirani ze stolu poloprazdny dzbany s kohoutkovou vodou a doplneni samozrejmne za plnou cenu)kazi cely dojem z akce. Pritom to neni vuuubec levne misto k pronajmu.

  OdpovědětVymazat
 6. Jsem zvědavá jaké místo jste si nakonec vybrali. Taky jsme přemýšleli nad okolí kolem Prahy, ale nakonec jsem vybrali samotnou Prahu, jelikož to byl střed kde jsme se s přítelem vídali (vztah na dálku) Teď řešíme oddávajícího a je to taky trochu velký stres. :D

  All about Candys life

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme se chtěli vyhnout stresu, tak jsme zvolili unitarský obřad a už od léta máme termín na červenec 2020 jistý

   Vymazat
 7. Fíha, tak 60 000 za pronájem ne darda. My se brali na krásné, nově a decentně zrekonstruované Faře Postupice a žádný nájem nechtěli, platili jsme jídlo, pití a ubytování :)

  OdpovědětVymazat
 8. Doporučuji nekupovat tvrdý alkohol. Na svatbě jsme platili veškeré pití krom tvrdého, ten si mohl každý koupit za své.
  Teda pokud máte mezi svatebčany východňárskou krev, je to pochopitelně jiné :)

  OdpovědětVymazat
 9. 60 tisic len za prenajom priestorov? :O to bude budget celej nasej malej svatby v Brne s 25 lidmi! :)

  OdpovědětVymazat
 10. Ahojky Luci,

  My jsme platili za pronajem u Brna asi 30 myslím. Holt pokud chcete svatbu, kde to bude nějak vypadat, není to žádná levná sranda.
  Jinak jsme měli super kávový catering z Prahy. Jmenuji se Flat White a byli skvělí. Výborná káva je jedna ze super věci, co si naši hosti ze svatby pamatuji.

  http://www.obycejny-blog.blogspot.con

  OdpovědětVymazat
 11. Na statku starý tyn jsme byli také, ale ta cena jen za pronájem byla vysoká, ale byla to nádhera. Naše svatba bude u lesa a místo je Kristin Hrádek. Kde to budeme mít také na jednom místě a já s holkama tam budu už od pátku a hosté od soboty do neděle. Pronájem,ubytování + snídaně pro všechny a necelých 30 tisíc i s apartmanem pro nevěstu a kamarádky. Jídlo a vše kolem nám zařídí podle toho, co budeme chtít. To máme schůzku příští týden. Majitel je také skvělý a okolí a prostředí je krásné. Svatební místa jsou krásná, nejtěžší je si vybrat ��

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můžu se zeptat kolik jste měli hostů? Děkuji.

   Vymazat