Máme pro vás nový týdenní vlog a kromě dalších aktivit vás zase vezmeme na výlet za zkouškou svatebních šatů. Ani se mi tomu nechce věřit, ale tentokrát už jsem opravdu vybrala TY PRAVÉ. A naprosto jsem se do nich zamilovala. Protože jsem si v poslední době zkoušela tolik krásných šatů, nebyla jsem si vůbec jistá, jak se budu rozhodovat, které jsou ty nejhezčí. Ale fakt jsem to věděla. Hned jak jsem si je vzala na sebe ❤️.
Přemýšlím, že bych na téma svatebních šatů dala dohromady ještě i samostatné video. Zajímalo by vás? Nebo už si mám dát se svatbou zase na chvilku pokoj?
Sport je odmalička nedílnou součástí našich životů a taky skvělým tématem pro podcast. Tentokrát jsme se proto rozhodly vyprávět o našich prvních sportech, o tom, co nás vždycky bavilo, co nesnášíme a jak to máme se sportem teď.
Jaké jsou vaše oblíbené sporty? A baví vás sportovat, nebo se k tomu musíte tak trochu nutit?
Dnešní video jsme se rozhodly zaměřit na pár produktů, které používáme opravdu pravidelně a dalo by se říct, že nám usnadňují život. Máme docela rády videa, kde youtubeři prezentují své oblíbence, ale protože věci nestřídáme tak často, abychom mohly dělat oblíbence za každý měsíc, rozhodly jsme se tentokrát každá vypíchnout naše čtyři nejoblíbenější pomocníky.
Čtečka knih- je pro mě nezbytností hlavně při cestování (ale víc a víc ji používám i doma, nebo na cesty po Praze). Většinou se totiž snažím cestovat co nejvíc nalehko a ocením tak, že je skladná, lehká a vejde se do ní spousta knížek najednou.
Chytré hodinky - tak bez chytrých hodinek už nedám ani ránu. Vlastně když se nad tím zamyslím, skoro je nesundavám. Používám je totiž na měření kroků a aktivity během dne, ale chodím s nimi i spát a sleduji díky tomu svůj spánek. Mojí oblíbenou funkcí je i tichý budík, menstruační kalendář a co jsem ve videu úplně zapomněla zmínit je synchronizace upozornění z telefonu.
Menstruační kalíšek - jsme poprvé objevily asi před dvěmi lety a už bychom neměnily. Jakkoli se to na první pohled může zdát zvláštní a nepohodlné, je to vlastně úplný opak. Je to ta nejpřirozenější a nejpohodlnější věc. Samozřejmě chvilku trvá, než se s kalíškem naučíte pracovat, ale pak už to jde hladce. Navíc je mnohem šetrnější k vašemu tělu, než chemicky bělené tampony a vložky, je to jen jednorázová investice a vydrží vám několik let, takže je i levnější a šetří životní prostředí od spousty odpadu.
Odličovací rukavice- je podle mě ten nejpohodlnější způsob odličování, který existuje. Stačí ji navlhčit vlažnou vodou a odlíčí veškerý make-up. Krásně odlíčí i řasenku, nebo takové ty dlouhodržící rtěnky. Pak jí stačí jen přeprat mýdlem a jednou za čas vyprat v pračce. Tímhle způsobem by měla vydržet tři měsíce, ale potom se vám stále bude hodit místo odličovacích tamponků, jen je potřeba použít ji třeba s odličovacím gelem.
Pořadač léků - tak tuhle věcičku jsme si pořídily, když jsme si uvědomily, že zapomínáme pravidelně brát naše doplňky stravy a hledaly jsme řešení. Teď si vždycky v neděli večer připravíme krabičku na celý týden a je to pak celkem jednoduché. Hlavně máme i jednoduchý přehled o tom, kdy bychom si co měly vzít.
Držák na mobil- bych doporučila každému, kdo má trošku větší telefon a neustále na něm něco vyřizuje. Je to totiž dost pohodlné nemuset se bát, že vám spadne! Navíc je tenhle kroužek dobrý i jako háček, nebo stojánek.
AeroPress - je můj oblíbený způsob přípravy filtrované kávy. Je jedoduchý na přípravu doma, je docela levný a hlavně malý a praktický i třeba na cesty.
Termo trička- jsou posledním kouskem, který jsme se rozhodly zmínit. My je v zimě nosíme už tak dva roky úplně pod všechno. Dřív jsme jephot měly zařazené jenom mezi oblečením na hory a vlastně by nás nenapadlo vzít si je i pod svetr na běžné nošení. Ale je to ta nejlepší věc. Hlavně pokud je vám pořád zima, jako mně.
Jaké produkty jsou pro vás ty, které vás usnadňují život?
Nová epizoda podcastu je o práci! O té naší práci... o tom, čím jsme chtěly být jako malé, jaké byly naše první pracovní zkušenosti a především o tom, co nás vlastně živí teď. Během deseti let se nám podařilo z našeho koníčku vytvořit zaměstnání a jsme za to nesmírně vděčné. Málokdo ale tuší, co to všechno obnáší a jak vypadá takový náš pracovní týden.
Jak už asi víte, v září jsme se s Kubou zasnoubili. No a co vám budu povídat, od té doby je plánování, pročítání si nejrůznějších svatebních webů a časopisů a ukládání si inspirace na Pinterestu jednou z mých nejoblíbenějších aktivit.
Na jednu stranu je to jen jeden den v roce, na druhou stranu je to ale den, který odstartuje úplně novou etapu našeho společného života. Manželství!
Věřím, že je možné hezkou svatbu naplánovat za týden, nebo ji neplánovat vůbec, prostě si říct ANO na úřadě a jet zase domů. My jsme se ale shodli na tom, že to chceme pořádně oslavit a mít z toho nezapomenutelný den nejenom pro nás dva, ale i pro naší rodinu a kamarády.
S čím tedy začít?
Počet hostů
První věc, kterou jsme začali řešit, je počet hostů. Měli jsme představu o takové menší, útulné svatbě, a když jsme dokončili seznam rodiny a kamarádů, ani jsme se nestačili divit a byli jsme na 90 lidech. To už se podle většiny článků považuje za velkou svatbu.
Rozhodnout se, koho pozvat a koho už ne, není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Musím říct, že mě docela mrzí číst příběhy o tom, jak "jedno blbé" nepozvání na svatbu může rozházet rodinné vztahy na desítky let. Ale je to asi jako se vším, kdo si nikdy nevyzkoušel plánování svatby, ten to nepochopí. Já už se rozhodně nikdy nebudu zlobit, když mě někdo nepozve na svojí svatbu, protože vím, co to všechno obnáší.
My jsme se naštěstí celkem shodli. Ty, se kterými v rodině nemáme tak dobré vztahy, v posledním roce jsme je neviděli, nebo je třeba jeden z nás za pět let vztahu ani nepoznal, ty zvát nebudeme. Pro jistotu jsme to ještě prošli i s rodiči a víceméně souhlasili. Z mé strany je to tedy asi 30 lidí, od Kuby 25 lidí, no a kde se nám to nasčítalo jsou kamarádi. Těch jsme vážně napočítali skoro 40. Ale chceme je tam mít. Chceme, aby to oslavili s námi, byli u toho a sdíleli jsme společně i tuhle naší životní událost.
Počet hostů je ale důležité vyřešit především proto, že ovlivní celkovou cenu svatby. Čím více hostů pozvete, tím větší prostor budete muset pronajmout, tím víc vás bude stát jídlo a pití a tím náročnější bude koordinace celého dne.
Koordinátorka
Když už jsme u té koordinace, i tady máte hned několik možností. Buď si to celé s přítelem se snoubencem naplánujete sami, nebo využijete pomoc rodiny a kamarádů, nebo můžete oslovit agenturu/koordinátorku, která vám pomůže vše zařídit, nebo to zařídí za vás.
Já jsem se s pár koordinátorkami sešla a nakonec jsem se rozhodla pro kompromis. Většinu věcí si s Kubou naplánujeme a zařídíme sami, ale v den svatby budeme mít na místě slečnu, která nám vše pomůže připravit, nazdobit a bude informovat hosty o tom, co se kdy bude dít.
Pokud taky zvolíte tuhle variantu, myslete na to, že je dobré i tak toho člověka průběžně informovat o tom, co jste zařídili, aby byl v obraze.
Svědek
Na volbu svědků jsme ve videu úplně zapomněli, přitom je to taky docela důležité. Každý z vás musí mít jednoho svědka, který se po obřadu podepíše do protokolu o uzavření manželství. Bez toho nemůže být manželství ze zákona potvrzeno.
Ideální je vybrat si někoho, o kom víte, že s vámi bude sdílet radost z plánování svatby a s čímkoli vám pomůže a poradí.
Rozpočet
Ještě než začnete cokoli plánovat, popřemýšlejte nad tím, jaké jsou vaše finanční možnosti. Rychle totiž zjistíte, že cokoli s přídavným jménem svatební je automaticky jednou tak drahé.
Udělejte si jasno v tom, kolik máte našetřeno a kolik jste vůbec ochotní za svatbu utratit. A pokud máte tu možnost, zeptejte se rodičů, jestli vám na svatbu něco nepřidají. Ze zkušenosti naší i našich kamarádů vím, že rodiče mají většinou z plánované svatby takovou radost, že rádi přispějí.
My jsme si vytvořili tabulku, do které jsme si vypsali všechno, co nás napadlo, že by mohlo být potřeba koupit a zařídit a orientační cenu ke každé z položek. Ono to sice může být pár věcí po tisícovkách, ale jako celek se to nasčítá.
Obecně jsem všude četla, že by měl člověk počítat s cenou přibližně 1000-1500 Kč na osobu za jídlo a pití a další největší položky jsou pronájem prostoru a ubytování pro hosty, prstýnky, šaty a oblek, fotograf a kameraman, hudba, květiny a různé další dekorace.
Datum
Je samozřejmě potřeba vybrat datum. A k tomu se pojí spousta dalších věcí, které musíte vyřešit. Chcete mít svatbu o víkendu, nebo ve všední den? Chcete, aby trvala jeden den, nebo si ji protáhnete třeba na tři? A je pro vás důležitější konkrétní datum, které se vám líbí, nebo spíš místo a oddávající?
My jsme si původně mysleli, že si vybereme datum a jednoduše se tomu vše přizpůsobí. Hned po prvním kolečku obepisování míst mi ale bylo jasné, že to tak úplně nebude. Už v říjnu 2019 mělo totiž hodně míst na rok 2020 víkendy plné, nebo bylo volných jen pár termínů. Proto je asi dobré ty věci, o kterých dneska píšu, řešit co nejdřív a ideálně se neupínat k jednomu jedinému datu, ale mít představu o období, nebo měsíci.
Místo
O výběru místa jsem psala samostatný článek - Jak vybrat místo na svatbu?, tak kdyžtak mrkněte tam. Najdete v něm i seznam míst, která nás zaujala a poptávali jsme je jako variantu pro naší svatbu.
My jsme měli jasno v tom, že chceme mít celou svatbu na jednom místě - obřad, hostinu, i odpolední a večerní party. Ideálně aby to nebylo moc daleko od Prahy, byla tam možnost nějakého ubytování a nejdůležitější podmínkou bylo, abychom tam mohli mít vlastní výčep. To se taky ukázalo jako nejvíc problematické. Většina míst má totiž nasmlouvané vlastní cateringové služby, nebo zajišťují veškeré pití.
Na to si určitě dejte při výběru místa pozor, protože se to tím může hodně prodražit. Nejenom, že zaplatíte za pronájem prostoru, ale budete mít i omezený výběr jídla a pití.
Až pojedete na prohlídku vámi vybraného místa, zeptejte se taky na veškeré vybavení, které vám bude ten den k dispozici. To můžou být stoly a židle, reproduktory, gril, dekorace, zahrada, nebo třeba i místní koordinátorka.
Oddávající
Když už máte vybrané místo a s ním pravděpodobně zvolené i datum, je potřeba potvrdit oddávajícícho. Zase, i tady máte hned několik možností.
Nejčastější variantou je civilní obřad. Ten může probíhat buď na úřadě, nebo se můžete s matrikářem domluvit, že dorazí na vámi vybrané místo spadající pod jeho matriku. Je dobré na matriku zavolat, nebo zajet osobně a potvrdit si datum a čas obřadu. Mohlo by se totiž stát, že bude mít matrikář zrovna v den vaší svatby dovolenou, nebo nebude ochotný přistoupit na vámi zvolený čas. Navíc je určitě fajn trošku poznat člověka, který vás bude oddávat a zkusit se s ním domluvit na průběhu obřadu a proslovu, který bude mít. Seznam matričních úřadů najdete tady.
Další možností je církevní obřad, a to buď v kostele, nebo některé církve umožňují sňatek i mimo kostel, na vámi vybraném místě. Specifikem církevních obřadů je příprava na manželství, na kterou je potřeba docházet několik měsíců před svatbou a na které s vámi duchovní probírá váš vztah, vaše představy o manželství a společně dáváte dohromady podobu obřadu tak, aby byl celý přesně podle vašich představ. Po svatbě je potom potřeba donést (nebo zaslat) protokol o uzavření manželství na matriku, která vám vystaví oddací list.
Poslední variantou, kterou jsme už také na svatbě zažili, je vlastní obřad. Snoubencům nesedla matrikářka, nechtěli církevní obřad a chtěli, aby je oddal kamarád. Oficiálně se vzali na matrice den před svatbou a obřad už si pak udělali jen jako takovou hezkou a uvolněnou oslavu pro rodinu a kamarády.
My jsme nakonec měli neuvěřitelné štěstí a při výběru místa jsme dostali doporučení i na úžasnou oddávající. Je to farářka církve československé husitské a už od listopadu k ní pravidelně chodíme na přípravu. Sice ani jeden z nás není věřící, ale hned na prvním sezení jsme se ujistili, že to není problém. Sezení mají úžasnou atmosféru a jsou skoro jako taková párová terapie. Samotné by nás nikdy nenapadlo se třetím člověkem jen tak mluvit o našem vztahu, ale oba cítíme, že je to skvělý způsob, jak vztah ještě víc upevnit, udělat si chvilku pro sebe a diskutovat o hodnotách, které jsou pro nás důležité.
Fotky a video
No a poslední věc, o které bych chtěla dneska mluvit, jsou fotky a video. My si určitě přejeme uchovat vzpomínky i touhle cestou a máme pár oblíbených tvůrců, jejichž styl je nám blízký. Tady rozhodně platí to, že se nedokáží rozdvojit. Proto je potřeba fotografy a kameramany kontaktovat co nejdřív a zamluvit si datum, aby s vámi počítali.
Tak tohle byli naše první kroky, teď nás čekají prstýnky, šaty, oznámení a web, jídlo, pití a sladké, hudba, dekorace a kytky, líčení a účes, vymyslet program a nastudovat si tradice.
Budu moc ráda, když mi do komentáře napíšete vaše zkušenosti s prvními krůčky při plánování svatby! A čím víc tipů, tím líp!
Krásné pondělí! Víkend jsme měli celkem odpočinkovej, tak jsem ani nebyla na počítači, abych vám na blog nasdílela nové video. Je to týdenní vlog a tentokrát jsme si mimo jiné udělaly výlet do Brna, kde jsem si zkoušela svatební šaty.
Tolik krásných šatů pohromadě, to byl ráj a sama jsem zvědavá, jak to vybírání nakonec dopadne. Zatím mám pár favoritů, ale rozhodnutá na 100% nejsem.
Markét v našich životech hraje důležitou roli už skoro dva roky. Sestavila nám jídelníček a naučila nás toho o zdravém životním stylu víc, než kdokoli jiný. Především to, že každá malá změna se počítá.
V nejnovějším podcastu jsme si s ní povídaly o těch nejčastějších chybách při změně životního stylu, o tom, proč často nezvládneme dělat to, pro co se rozhodneme a proč vlastně svoji životosprávu vůbec řešit?
Doufáme, že vás tahle epizoda inspiruje a namotivuje stejně jako Markét nás! A pokud se o zdravém životním stylu chcete dozvědět ještě víc informací, můžete si pustit naše společná videa, nebo Markét vlastní podcast Marketa's vibes.
Koho bychom si do našeho podcastu měly pozvat příště?
To by nebyl začátek roku, kdybychom nemluvily o našem aktuálním plánování! Tentokrát jsme se věnovaly nejenom "papírovému" plánování, ale taky tomu elektronickému, které má výhodu synchronizace.
Jak plánujete vy? Vystačíte si s diářem, nebo používáte ještě další sešítky, to do listy, nebo aplikace?
Náš nový podcast se věnuje cílům na rok 2020. Jaké konkrétní jsme si stanovily my, proč a co nám pomáhá je během roku opravdu plnit? S Niky jsme si povídaly o fyzickém i duševním zdraví, o technologiích, vztazích, tvoření a spoustě dalšího.
U nějakých témat jsme se tak zapovídaly, až jsme zapomněly na čas, tak snad vás i ten dnešní podcast bude bavit. Budeme moc rády, když nám dáte v komentářích vědět, jaké cíle jste si stanovili vy a nebo třeba jaká další témata byste si od nás chtěli poslechnout v následujících podcastech.
Dneska pro vás mám pár fotek z našeho výletu do Rakouska, kam jsme vyrazili na tři dny za sněhem. Jak už asi víte, v prosinci jsme na hory jely s holkama a nedopadlo to bohužel úplně šťastně a Niky si hned první den přetrhala vazy v koleni. Teď už vše rehabilituje a připravuje se na operaci, ale o tom třeba zase někdy příště.
S taťkou a s Kubou jsme se rozhodli, že dáme letos snowboardu ještě jednu šanci a to na našem oblíbeném Stubaii. Stubaier Gletscher je ledovec, na který jezdíme už několik let a vždycky se nám tam moc líbilo. Sjezdovky jsou dlouhé a široké, na lanovky nejsou fronty a sníh, tím že je to ledovec, je vždycky taky super.
Za krásné a pohodlné oblečení na hory děkuju Roxy! Vy už víte, že to je naše srdcovka už od základky (kdy jsme si nejvíc přály skejťáckou mikinu a tenisky) a jsme moc vděčné, že s nimi teď můžeme spolupracovat.
Počasí taky vyšlo, a tak nejenom že nebyla ani moc zima, ale bylo skoro úplně modro.
Jooo a abych nezapomněla. Většina našich jídel na sjezdovce nebyla vůbec fotogenická, ale na tuhle večeři jsem se těšila celý rok! Až někdy budete v Rakousku, dejte si Tiroler Gröstl, je to jednoduché, ale fakt moc dobré jídlo - opečené brambory, maso, vajíčko a zelí.
Jak to máte se zimními sporty vy? Jezdíte na hory každý rok? A máte radši lyže, nebo snowboard?